Jak jsem se spojoval s PRC-320 

Při mých spojeních v pásmu 5 MHz často narážím na to, že protistanice mi udává zařízení OLD ARMY PRC-320. Protože stará vojenská rádia miluji, nedalo mi to, abych se trošku nerozhlédl po webu. Např. zde

http://rigreference.com/rig/5078-Clansman_PRC_320

se dočtete o základních parametrech. Je to relativně moderní TCVR vybavený USB (LSB) CW a AM, výkon 3/30W. Vyráběl se pro Britskou armádu firmou  Clansman (Plessey) asi v letech 1974 -... Je tedy již postaven na polovodičích. Zajímavostí je to, že je napájen z ACCu 24V. Přitom spotřeba při příjmu je jen 175 mA, při vysílání (3W) 1.2A.


V pravo vidíte i kličku generátoru, který mohl dobíjet akumulátor, případně při nouzovém provozu umožňoval napájet trvale RX. Ale prostudujte si dokumentaci sami. Na Internetu je možné stahnout i manuál.
http://www.clansman-radios.co.uk/manuals/prc320-1user.pdf

Samozřejmě rádio má i bohaté příslušenství, jak je zřejmé z následujícího obrázku:


Abych se přiznal, úplně jsem z toho nadšen. Trošku mne však zaráží váha, kde zařízení váží 11 kg. Ale na SOTY by to bylo geniální. (I když můj 5W PFR3 váží méně jak desetinu). Nemá to někdo doma? Na Ebay se to dá koupit, ale ceny jsou kolem 150 liber.

A jaký z toho leze signál?
OZ7FOC (wav 400KB)

Přeci jenom to "khaky" působí důvěryhodně. Hezké je i vojenské udání spolehlivého spojení. Zkrátka do 30 až 40km povrchovou vlnou ve dne i v noci. Odrazem od ionosféry min. 450 Km. Nádherný údaj HI....