Základní zkušenosti s TCVR Baofeng UV5-RNevím proč si stále kupuji nové modely čínských ručních TCVR. Všichni víme, že provoz na převaděčích již dávno není takový, jako bývával. Málokdy se tam řeší nějaký technický problém. Poslouchat stále WX kroužek asi také není to ořechové. Zkuste udělat malý test. Jakmile někdo předá teplotu a rosný bod, tak se zeptejte ostatních, jaké že to čísla ten předchůdce dával. V 95 procent případů to nikdo neví. Tedy všichni poslouchají jen hlas předchozího, ale vůbec je nezajímá dané téma. Ale proti gustu žádný dišputát. Zrovna tak si zkuste z nějaké kóty udělat "random" direktní spojení. To taky nějak nefunguje. A tak nejlepší využití mají tyto spojovací prostředky v režimu poslechu FM rozhlasového vysílání. Jestliže Vás takový dual band přijde na 800 Kč i s poštovným, pak skutečně je to docela zajímavé rádio pro poslech FM rozhlasového vysílání. No a ty ostatní vlny? Jo, to je bonus navíc.
Jinými slovy, pokud by v UV5-R nebylo zabudované rádio, pak to určitě nekoupím HI. A jaká jsou "střeva" UV5-R? Opět to samé jako v UV3-R. Zkrátka vše je postaveno na základě jednoho obvodu DSP. Nedá se tedy od toho čekat něco diametrálně odlišného. Potěší snad je výdrž baterie (funkce SAVE). Pokud SAVE máte vypnuté, naměříte odběr zasquelchováne rádia kolem 75 mA. Pokud však navolíte SAVE = 4 (Poměr příjmu k minimální spotřebě 1:4), pak se dá předpokládat, že ve standbye módu bude průměrná spotřeba někde kolem 25mA. Číňani se již naučili vyrábět LION baterie a tak ta co je uvnitř (1,8Ah) je celkem kvalitní. Skutečně to v zasquelchováném stavu vydrží asi 3 dny a noci. To je docela slušné. Jelikož baterie je dvoučlánková, je kdispozici napájecí napětí 7,4V a tak max.výstupní výkon je někde kolem 4W. To je též docela příjemné. Bohužel soudruzi opět zapomněli na jednu věc a to je indikace napětí. Máme sice k dispozici malou ikonu se 3 čárkami, ale v praxi to funguje tak, že jakmile svítí ta druhá, pak zbytek energie může být v rozmezí asi 10 až 80 procent. Nevím proč odstranili se softwaru voltmetr, tak jak je to v UV3-R. No ale podívejme se dál na klady. FM rádio (poslech rozhlasových vysílačů) je kvalitnější jak ve trojce. Možná je to způsobeno i použitím jiné antény. Nezkoumal jsem to. Bílá LED svítilny poskytuje také více světla. Tedy pokud to vezmeme jen z těchto hledisek, pak je to super. Mechanické provedení je velice kvalitní a skutečně vzhled je docela slušný. To co však potěší asi nejvíce, tak to je funkce DTMF. Naši Echolinkaři určitě budou spokojeni. TCVR má i více pamětí - 128. Bohužel jsem však nepřišel na to, jak uložit kmitočet rozhlasové stanice do paměti. Stará trojka na to měla vyčleněny samostatné paměti. No budiž. Pokud rádio má klávesnici, můžeme kmitočet zadat z ní. Pokud nás to unavuje, můžeme poholdlně spustit scan. Samozřejmostí TCVR je i funkce DW (dual watch) a PRI (prioritní poslech). Ostatní nesmyslné funkce jako STE a další, zřejmě nikdo z nás nebude používat. (viz. manuál). To co je zarážející je však fakt, že vyvojáři SW neukládají do paměti funkci offset (odskok na převaděčích). Nikde v manuálu se tedy nedočtete, jak vlastně kmitočet převaděče do paměti uložit. Naštěstí je to zřetelné např. z tohoto:


http://groups.yahoo.com/group/baofeng_uv5r/message/866?var=1

Co je v balíku je zřejmé např. z tohoto:
http://www.youtube.com/watch?v=hNtbeGDBUWg

Základní parametry jsou např. zde:
http://www.409shop.com/409shop_product.php?id=107033

Manuál máte zde:


Při poslechu rozhlasových FM stanic je monitorován navolený VHF/UHF kmitočet. Jakmile se tam objeví nosná, je okamžitě ukončen poslech FM rádia a TCVR začne poslouchat normální provoz. Zde došlo k vylepšení SW. Po vymizení nosné se poslech FM rádia obnoví za čas asi 1sec (u UV3-R jste museli čekat asi 10sec). Dokonce se i zdá (na rozdíl od UV3-R), že nastavování (utahování) squelche funguje. Blikající trojbarevné podsvětlení stupnice je hračkou vlastní čínským vývojářům. Rádio je vzhledem k použité vstupní širokopásmové propusti dosti neodolné. Pokud tedy si TCVR vezmete třeba na Ještěd, budete se strašně divit, že neslyšíte skoro nic. Ale nenechte se uchlácholit. Tyto problémy má např. i velice oblíbená FT60 od Yaesu. Ta je na tom sice podstatně lépe, ale také v silných elektromagnetických polích moc nefunguje. To je daň za tu širokopásmovost. K TCVR jsem si objednal i programovací kabel, ale bohužel se mi ho nepodařilo zprovoznit. Údajně čínské čipy (profilic) jsou podivné.... Ale možná mám vadný kabel, nestudoval jsem to. Zajímavé je i to, že při dovozu UV3-R nejsou problémy s celníky, ale u UV5-R jsem musel DPH platit (připočtěte si pak další výdaje v částce asi 450 Kč). Ale i s tímto handicapem rádio přijde na asi 1450 Kč, což je cena docela slušná. Pokud tedy chcete nenáročný TCVR se slušným poslechem FM rádia a svítilnou, pak se tato investice vyplatí. Zkrátka koupíte si další hračku (hrej si, tu máš kohouta HI).