Hrej si - tu máš kohouta (závod CQ160 CW)

Ano, kdysi v Semaforu dávali hru "Polednice". Pan Suchý je skutečně vynikající bavič a tak jsem na vojně, (byl jsem na letišti Kbely), tuto hru viděl několikrát. Vyšla i deska Suprafonu. Tam skutečně byl následující text:  "Hrej si tu máš kohouta - bumbác a letí do kouta". Jak stárnu, připadá mi to stále zábavnější. Asi takovou reakci můžeme slyšet od některých hamů, pokud jim řekneme o závodění. Většinou vyslechneme plno logických a zaručeně správných důvodů, že závody zk*****y HAM sport. Ano i tak se dá něco logicky vysvětlit. Pokud budu hluchý, tak nikdy nepoznám kouzlo telegrafie (dekodování něčeho vlastním mozkem). Pokud budu i mrzout, pak všude budu říkat: "Proč obsazujete kmitočty nějakým strašně zastaralým morse kódem, buďte moderní a jezděte FT8, případně si pokecejte pomocí JS8." No jsou hluší a mají pravdu. Pokud někdo nebude dobře vidět, pak bude říkat - stejně za Vás závodí počítač. Kdybyste to měli zahrát ručně, pak z Vás nevyleze nic. Co k tomu říci? Je to logické? Samozřejmě silně. Když jsem kdysi napsal článek ve stylu "Jak já vidím FT8, aneb umí s ním jezdit i můj vnuk, který neumí číst", pak jsem si jasně řekl o upálení na hranici vědy. Zajímavý byl i názor jedné slovenské stanice, která zcela vážně prohlásila: "Je to blbost, pětileté dítě nemůže jezdit FT8, protože si ho nenakonfiguruje". Doba uběhla, na expedicích brzy nebudou potřeba CW operátoři s vynikající schopností braní pile upu, ale vysílat budou ajťáci. A máme se na ně zlobit? Jestliže někoho baví sbírat zemičky, pak samozřejmě musí umět používat FT8. No a co nekonečné kroužky počasářů? Doba se vyvíjí a tak nám již nestačí říci kolik hektopascalů máme, ale je dobré i říci, kolik jich bylo včera. Možná za pár let se k nim přidáme, protože nám stáří již nedovolí si hrát s nanoVNA a občas si zapomeneme i vyměnit plínu. Ne, to nemyslím vulgárně, opravdu většinu z nás to čeká.

No dobrá, zmatečný úvod mám za sebou. Co jsem tím chtěl říci? Zkrátka HAM sport je úžasná věc, umožňuje se sebevzdělávat (u některých), umožňuje si vytvářet plno nových přátel, umožňuje mi si hrát, závodit.....

Prosím však jen o větší toleranci těch, kterým se líbí něco jiného než mně. Snad ještě prosím zvažte, že opravdu vulgarismy na pásma nepatří. Opravdu většině z nás to nesmírně vadí. Nejde o to, že bychom nebyli "hospodsky" tvrdí, jde o to, že máme i své vnoučky a nechceme, aby v jejich vnímavém věku se z nich stávali hovada, jako tvrďáci z Kladna. Howgh.

Nějakou oklikou se dostávám k tomu CQ160. Chápu i to, že někdo nechápe, proč někteří obětují 48 hodin svého života na to, aby pak další den prospali. Těžko někomu budu vysvětlovat, že po závodě jsem fakt unaven, ale pokud by mne někdo vyfotil při usínání, pak by poznal, že na mých rtech je blažený úsměv. Zkrátka - dělej to, co tě baví.

Dobrá, někdo může i namítnout, že vlastně pásmo 160m je strašně obtížným pásmem. Pro DX spojení zde je největší útlum, je zde šílené rušení a anténa délky 42m je vlastně lambda čtvrt. Aby to mělo rozumný vyzařovací úhel, pak by to mělo být ve výšce přes 80m. Takto vlastně vysílám na šíleně ztrátovou věc a má anténa má vlastnosti typické NVIS (ohřívače mraků). Jasně, ovšem vědečtí hamové vědí i jednu poučku. Každá anténa vysílá lépe, pokud se do ní pustí větší výkon. V pásmu 160m to platí o to více HI. Nechtěl bych zde otevírat tuto věc. Mohu však s klidným srdcem prohlásit - 90 procent stanic v kategorii HP nepoužívá dovolený výkon v závodě, který je stanoven na 1500W. Pokud toto bude číst někdo z postižených, pak klidně může kontrovat. "Jo to řikáte vy QRP, chtěl bych Vašich 5W vidět". S klidným srdcem na to mohu odpovědět. Klidně se přijď podívat HI. Ale nechme toho upozorňování na povolený a použitý výkon. Každý zkušený ham Vám může říci, že závod není vyhráván výkonem, ale většinou tím, jak to umí poslouchat. Souvisí to totiž s novou moderní dobou a to je používáním skimmerů. Mohu Vás ujistit, že i v Austrálii jim vyskočí spot, jak nějaká OL4W s pěti watty dává výzvu. Bohužel ji však nemohou zavolat, protože ji neslyší HI. Opět by se mohli najít tací, kteří budou říkat. Vypněte skimmery, to už není závodění. Jo my jsme vždy vše brali ušima a najednou do toho zapojujete oči. Že se nestydíte. Opět je to logické, ale jak z toho ven? Sám jsem kdysi podepisoval petici, že skimmery nechci a nepotřebuji. Pak jsem se zamyslel nad tím, jak to technicky provést. Zkrátka a dobře jsou zde skimmery pro všechny a tak už to nikdy nebude jinak. Jiná věc je dodržení pravidla, že přijímací a vysílací antény musejí být v okruhu X metrů. Zkrátka koumáci vždy něco vymyslí. Zkrátka chtějí být první. My, co občas prohráváme, si zase říkáme: "Byl to stejně krásný závod".

Příprava závodu

Váš důvod k závodění nesmí být ten, že za každou cenu chcete vyhrát. Pak Vás čeká už jen vysílání z Maroka, případně z jiné lokality, kde EU stanice jsou kalkulovány za více bodů. Znovu a znovu si říkejte - dělám to proto, že mne to baví. Vyhnete se pak hrozné frustrace z menšího počtu bodů, než které měla konkurence. Pokud máte špatné myšlenky a napadá Vás něco černého, doporučuji si v závodě zavádět vlastní kategorie. Můj kamarád Milan OK1IW, např. kdysi prohlásil, že je vítěz v kategorii "Panelák". Nádherná myšlenka. Já zase v poslední době soutěžím v kategorii - nejmenší spotřeba energie. Co to je? Zkrátka snažím se vysílat co nejkratší dobu a přitom "propálit" co nejméně energie. Abyste měli určitý mustr, mohu Vám věnovat data, která jsem měl letos. Používal jsem KX3 s 5W out, k tomu jsem měl zapnuté dva síťové zdroje, jeden pro napájení TCVR, druhý pro napájení ATU. K tomu jsem měl puštěný počítač s 16 palcovou obrazovkou, světlo. Tento setup propálil za závod 5,8 KWh. Až se tomu nechce věřit. Je tedy fakt, že počítač běžel bez vypnutí celých 48 hodin. Pokud mám 1KWh za cca 5 Kč, pak mohu prohlásit, že mne tento závod stál cca 30 kč. No ruku na srdce pánové, kolik to stálo Vás? HIAle pojďme dál k těm radostem. Kdysi jsem četl prózu od OK1RP (Petra), který krásným způsobem popisoval atmosféru závodu CQWW. Petr je jeden z nejlepších telegrafistů v OK a tak ví, o čem píše. Sám tuto atmosféru prožívám stejně. Zkrátka klidná paneláková noc, kafe teče proudem a k tomu ta božská telegrafní píseň. Zkusil jsem tu atmosféru zvěčnit na fotografiích.

Pracoviště OL4WTak toto je dost nepovedené selfie. Přesto tu atmosféru miluji. Dělal jsem i výzkum toho, zda si mám svítit v hamshacku velkým kuchyňským světlem, či jen lampičkou na stole. Dospěl jsem k závěru, že hodně světla mne rozptyluje a nutí stále a více otevírat ledničku. Tím rate silně klesá HI. Nakonec volím i zadní osvětlení, pomocí teplé LED žárovky v pozadí. Samozřejmě únava je s přibývajícím věkem stále citelnější. Kdysi jsem se někde dočetl, že je dobré hodně pít. Koupil jsem si tedy plnou ledničku piva. Většinou jsem tedy usnul již krátce po půlnoci. Jinými slovy, alkohol na pracoviště nepatří. Dokonce jsem zjistil, že není dobré si v průběhu závodu vařit čerstvou kávu. Rozptýlí Vás to a nakonec z toho vaření je celá půlhodina ztrátového času. Myslím, že i kuřáci vědí, že i jedna cigareta v průběhu závodu, dokáže silně ponížit rate. Zkrátka nyní si vařím silnou kávu, kterou mám v termosce (1 litr za noc).

Které rádio je nejlepší?

Na to je jednoduchá odpověď. To moje HI. Když jsem před deseti lety odjel na expedici k Jirkovi OK2RZ a zkoumal teorém o vlivu výkonu a antén na výsledek v závodu, pak jsme se s Jirkou bavili i o tom, zda existuje nějaké dokonalé a nejdokonalejší rádio. Jirka mi říkal, že za dob jeho hamování měl na stole plno nových rádií a že nakonec používá TS480. Prošel jsem statistiky na sherwoodu a zjistil, že toto rádio je v žebříčku trošku níže. Jirka argumentoval třeba tím, že jeden z jeho testů rádií je ten, že vytočí bez antény naplno NF a porovnává základní šum. To jsem už vůbec nechápal. Po různých FT1000MKV a IC7600, dnes používám také TS480. Proč? Tak to je složitá otázka. Všichni jsme se vždy domnívali, že nejdůležitější parametr rádia je intermodulační odolnost. Koneckonců i pánové od sherwoodů mají žebříček podle dynamického rozsahu rádia. Kdysi tomu vévodila KX3 a tak jsem si ji zakoupil. Po pár letech užívání si ji nemohu vynachválit, ale má určité mušky. SDR princip a možnost pracovat třeba 200 Hz od silné stanice je fantastická věc. Pokud měříte IP3 (odhadujete), pak zjistíte, že malá neodolnost Vám vůbec nevadí. Daleko horší je parametr, který se tváří jako neodolnost proti braní pileupu. Co to je? Neberte mne vážně, ale pokud závodíte ročně cca 150 CW závodů, jako já, pak občas i nějaký pileup zažijete. Tam se můžete vzteknout, když jakékoliv nastavení rádia Vám nepomůže a vy nejste schopni pileup vybírat. Původně jsem si myslel, že toto je dáno jen mojí neschopností to brát. Jak všichni vědí, v nedělním závodě trénuji na přímosměš TCVR, kde na vstupu je NE612, která svými vlastnosti nemůže konkurovat KX3. Přesto jsem zjistil, že se mi pileup bere na tento přímosměš podstatně lépe. Ale pojďme se zamyslet. Co udělá intermodulační neodolnost? Nic jiného, než při pileupu začne generovat další falešné zázněje, které na tom pásmu vlastně nejsou. Aby vznikl tento falešný signál, potřebuje k tomu minimálně další dva signály, které však vysilají módem CW, tedy každý signál je v čase jiný. Z toho vyplývá, že i falešný signál vzniká v závislosti na těch dvou signálech nepravidelně zcela nezávisle. Mozek je počítačem, kde mu vstupuje signál z uší. Pracuje v rámci audia dokonale a tak mu vůbec nedělá problém tyto falešné zázněje ignorovat. Anyway, už jste si udělali test uší? Je mezi námi spousty těch, kteří končí někde na kmitočtu 3000 Hz a tam mají ještě audio filtr. Tak těm vůbec nezávidím, protože ti tyto falešné signály špatně odfiltrovávají. Osobně při testech slyším až do kmitočtů 12000 Hz (děkuji ti pane Bože, že mi big beat v mém mládí zachoval sluch - jsem bývalý muzikant). No dobrá a tak, jak se to šíleně odolné rádio KX3 chová v pileupu? Úplně stejně, jako podobná rádia SDR. Zkrátka, aby vznikl nějaký slyšitelný signál, provádí se většinou  vzorkování QSD (Kvadraturní směšovač). Princip je popsán v různé litaratuře. Většinou však autoři o vlastnostech mluví na výstupních svorkách přijímače a vůbec nepočítají s vlastnostmi uší a mozku. Ono také toto prozkoumat, nelze exaktně, ale většinou je to dáno silně pocitově. Opravdu již se dnes nevyrábí taková rádia jako TS520, kde jste díky intermodulační neodolnosti v pásmu 40m neslyšeli skoro nic. Zachránil Vás je vhodný attenuátor na vstupu. Tedy KX3 mi dělá problémy při braní pileupu. S tím pochopitelně souvisí i to, zda AVC ano či ne atd. Sám říkám AVC ne, ale omezovač ano (jinak nám něco trhá uši). Tedy nejlepší omezovač jsou až diody paralelně ke sluchátkům HI. Další věc, kterou nesnáší můj mozek, je DSP. Podle mne i to nejrychlejší vzorkování je vždy pomalejší, než pořádný krystalový filtr. Ano a jsme u toho. TS480 má relativně dobrý Xtalový filtr. DSP nikdy nepoužívám. Vždy se jedná o zhoršovač, asi stejných kvalit, jako NR (uvědomte si, jak pracuje NR a o co v dynamice příjmu přicházíme). Jinými slovy, pokud se zrovna nezaobíráte tréninkem pileupu, pak veškeré hračky moderních TCVR v podobě FFT analýz, jsou dokonalými hračkami. Jakmile řešíte mozkový problém přečíst signály v pileupu, pak to vše vypněte a nechte to na mozku. Pokud ho pravidelně trénujete, pak to zvládne nejlépe. Snad ještě maličkost o TS480. Ta intermodulační neodolnost je zde znát. Pokud ji chcete vylepšit, pak máte možnosti dvě. Buď zapnout ATT, případně snížit zesílení všech stupňů a to řízením RF gainu. Co je lepší? Babo raď. Testoval jsem to mnohokrát. Přesto mám pocit, že v závodě jde i o maximální citlivost, která je vždy tímto omezena. Ano vím, že rádia v moderní době jsou zbytečně přecitlivělá. Říká se, že v moderním rušení by např. v pásmu 80m stačila citlivost 1uV/10dB SS. Osobně mi vyhovuje, jak na KX3, tak na TS480, nechat ATT vypnutý a stáhnout RF gain. To pochopitelně platí jen pro tato rádia. Např. na FT897, FT817 nelze bez zapnutého ATT v závodě vůbec pracovat. Asi to souvisí s malým stopbandem filrů hlavní selektivity. Prosím uživatele rádií tohoto typu, aby nikdy neříkali, že ta a ta stanice v pásmu 144 MHz má nekvalitní signál. Nechť si prosím  proměří stopband jejich keramických filtrů a vůbec intermodulační odolnost a vůbec další parametry.... Zkrátka laciné rádio nemůže být nikdy dobré, protože je laciné sri. Může být však takové rádio fantasticky prodejné HI.
    No dobrá, tak jsme tady trošku vymýšleli konspirační teorie. Nám starším se okamžitě vybaví, jak jsme poslouchali na Torna E.b.

Antény v závodě

Tak a jsme u toho. Když jsem jednou popisoval svoje úspěšné antény, spousta lidí si nedokázala domyslet, proč to funguje, když je to typická NVIS.

OL4W antény, aneb sakra proč jsem tak slabý

Od spousty hamů slyšíte např. to, že módem WSPR nikdy nebudou vysílat, protože je to kravina. Dnes většina z nás používá krásnou stavebnici QCX. Ta má v sobě i maják, s možností vysílat WSPR signál. Víte jak vám chodí anténa? Mám tu anténu natáhnout z okna na břízu a nebo na plot? Kdy to bude lepší? Někdo si to i modeluje v MMANA. Věří tomu jako vědecké teorii. Když jsem ještě byl zaměstnancem jednoho VU, měl jsem na starosti i výpočty pomocí MKP (metoda konečných prvků). Pokud nemáte zkušenosti, pak občas se může vlivem nevhodné sítě stát něco, co dá naprosto falešné výsledky. Zkrátka výpočetní metody jsou fantastickou věcí, ale....občas nám ta střecha stadionu spadne. Proč? No třeba i proto, že toho sněhu bylo více, než kolik předpokládal výpočetní model. Víte připadá mi to jako reklama na cokoliv. Budu-li výrobcem antén EH, pak přeci moje reklama nebude postavena na teorii, že to vysílá, ale blbě. Budu si vymýšlet třeba to, že když vám namrzne drát, tak Vám to bude vysílat blbě, ale Vaše EH nenamrzlá, pomalu bude lepší. To je i problém MLA antén. Věřte, že to vysílá blbě, ale nemáte-li možnost natáhnout drát lambda půl na plot ve výšce alespoň 10m, pak Vám nic jiného nezbývá, než si to koupit. Vím o čem mluvím, testoval jsem to. Skutečnost je vždy trošku jiná, než grafy v knihách.
Ale pojďme se vrátit k anténám. Říkali jsme, že investovat do nového rádia asi nemá smysl. Moderní rádia mají podobné vlastnosti. Říkali jsme, že investovat do PA stupňů má smysl, protože "bez práce" se okamžitě posunete o mnoho míst dopředu (naschvál vynechávám etiku). Ovšem experimenty v anténách, to je pokouřeníčko. Tam by se měl povinně každý HAM angažovat. Jo, ale spousta hamů je na tom jako já. Na střechu ho společenství vlastníků nepustí a tak mu zbyde jen jedna bříza. Bohužel bydlíme ve 4 poschodí a tak ani experimenty s výškou, jsou nám zakázány.
Ale nezoufejte. I s anténami typu NVIS, se dá závodit. Ale o tom si popovídáme příště. Pokud někdo má zájem slyšet to, co jsem slyšel v závodě já, pak nechť si stáhne neupravovanou všehochuť. Vyskytuje se zde i pozorování stanice OL1R. Proč? No možná i proto, že kluci jsou většinou mými kamarády a taky proto, že jsem kdysi byl vedoucím operátorem této značky. Jen jsem již zestárnul a moje priority v závodech jsou malinko jiné. Už jsem starý a nebaví mne na závod pracně budovat anténní systémy. Vysílám pro radost. Jen mne zajímalo, jak anténa NVIS poslouchá jinak, než pořádné bevarage a vertikál. (Vzdálenost QTH OL1R a mého QTH, je tak asi 10km).
Nahrávky si můžete stáhnout zde. Používejte však při příjmu sluchátek, jinak byste toho asi mnoho neslyšeli

https://uloz.to/file/uLIiToOq1uAO/ol4w-cq160-cw-2020-zip

Ať výsledky dopadnou jak dopadnou, stejně budu říkat: "Byl to krásný závod".

Fyzikální koutek

Předně bych chtěl poblahopřát všem reprezentatům značky OK a ujistit je, že ve světě jsou na tom stejně jako u nás. Vím o tom. Ale nechme komentářů a podívejme se na fakta dostupná na reflektoru 3830 a na stránkách reverse beacon.

OK7K setupOL4AZajímavé je i srovnání slyšitelnosti na různých kontinentech. Snad jen mohu říci, že jsem byl slyšen jen po EU HI. Přemýšlím proč.

Slyšitelnost v DLSlyšitelnost EA8Slyšitelnost PJ2Slyšitelnost USA východTěší mne však, že kluci budou za elektřinu platit asi víc jak já (100x? HI). Já jim říkal furt, nesviťte při tom závodění tolik.