CQ 160 v roce 2012 pro mne znamenalo zavedení nové soukromé kategorie "OVER 5nn", aneb BPL v praxi...

Znám ve svém okolí plno hamů, kteří stošedesátku vyloženě milují. Možná je to dáno tím, že jejich kořeny spadají do doby OL. Aby mohli dělat DXy, pak museli být slyšeni. Zkrátka povolených 10W bylo šíleně málo. Pamatuji, jak se vytvářely "utajené" sjezdy DX manů pásma 160m, kde podmínkou pozvání bylo množství udělaných zemí na 160. Ti kdo splnili tuto povinnou taxu, pak věděli o čem ta stošedesátka je a tak nemohli "vykecat" to, co je proto nutné udělat.
    Dnes se zajisté již ví, co je nutné pro vítězství v takovém závodě udělat. Celé to vítězství musí být postaveno na několika pilířích:

  1. Být slyšen - to je možné nejlaciněji zařídit pomocí několika OM POWER 3500. Případně pro začátek jen jedním, ale zkusit něco sfázovat
  2. Slyšet - to je zvláště na 160m veliký problém. Proto vznikají radiové ranče. Tam se dá těch přijímacích antén natáhnout...
  3. Mít partu na oživení takového ranče. Opravdu se to asi nedá jedním člověkem zvládnout.
  4. Trošku to umět ( Jožo Ferova poučka o vlivu 90% je známa, možná bych ji opravil v roce 2012 na 91 %)
Kdysi jsem studoval korelaci mezi počtem spotů a výkonem. Stanovil jsem určitý empirický vzorec a srovnával ho s dosaženými výsledky a počtem PA. Kupodivu ten vzoreček docela dobře seděl. Bohužel po jeho zveřejnění již nikdy v životě nesmím vidět některé radiové ranče. A to prosím i takové, ve kterých se používají jen "komerční PA" HI.
Ne to je taková legrace. Na setkání v Holicích byla kdysi i přednáška, jak se nám ten contesting "vymanil" ze všech mezí a že tady tudy určitě ne. Všichni jsme spokojeně pokyvovali hlavami a šířili to šílené pohoršení, co si ti Rusové dovolují. Oni machinují s daty, používají vojenská zařízení, jen aby byli světoví. Ještě že v EU je vše v pořádku, používáme jen max. výkon 1500W i když nám "krocení" Jánošíků přináší hrozné problémy. No a jak v tomto závodě?
Dnes je 29.1.2012 ve 12 hodin a já mohu s klidným svědomím blahopřát partě OL7M k vítězství v OK a v docela slušném umístění ve světě. Samozřejmě svojí polohou nemohou světově zazářit. Jak jsem to mohl tak jednoduše říci? Využil jsem několika "pák". Podle empirického vzorce jejich antény produkovaly největší zisk a to do všech směrů a úhlů vyzařování. Pozná se to podle počtu spotů:

Do dnešní doby:

OL7M   19 spotů
OK7K   17 spotů
OK2W    8 spotů (tady dokonce můžeme ze spotů zjistit, že OK1UG tuto značku miluje HI)
OM7M   26 spotů
OM3RRC 8 spotůNo dobrá, počty spotů jsou počty spotů a nic neříkají o tom, jak dopadne závod. Ano máte pravdu. Ale naštěstí existuje ještě Skimmer, abychom si mohli porovnat zisky těchto antén.

Dále bych daný stav nekomentoval.

Skimmer DK9IP sobota


 

Skimmer GW8IZR


Skimmer OH6BG

Skimmer RZ3DVP

Skimmer S50ARX


No dobrá, říkáte. Závod však nevyhrávají jen dělaná spojení v Evropě. Přeci velice důležitá jsou desetibodová spojení a násobiče USA. Ano nachytali jste mne. Zkusíme tedy skimmery v USA:

Neděle ráno:

Skimmer K1TTTSkimmer K3MMSkimmer N4ZR


Skimmer W3LPL

A jak dopadli "liberečtí borci".

Skimmer DK9IPNo to je ostuda, ten OL4W snad "chrápal". Ano bohužel to způsobilo BPL. Musel jsem jet kategorii Single over 5nn. Zkrátka jen signály silnější jak 599 +10dB jsem přes to rušení mohl identifikovat. Ale poslechněte si sami, co jsem slyšel. To bublání dole je rušení od datových přenosů podle S metru 599 +10. Teprve to, co přeleze přes, jsem schopen přečíst.

OL4W (wav)

No, teď mne napadá, jak do tohoto kolotoče budou vstupovat další borci. Sakra jaká je nejefektivnější cesta ke splnění podmínky "být slyšen". 4SQ už má dnes kde kdo. Jak dál? Škoda, že se to nikdy nedozvím.

Jak tedy to půjde dál? (V hloupé roli prognostika)

Návody na slušné chování podepsané ON4UN sice každý bude brát jako bibli, ale......

V Bibli je také napsáno:" Nepokradeš..."
Na plakátech jsme také viděli:  "Myslíme to upřímně"
Ještě si pamatujeme: "K lepším zítřkům"

Ne to zkrátka nejde. Musel by se najít někdo, kdo by to kontroloval. Tak to OPRAVDU nejde HI. Tedy ve špičce to nikomu nevadí a každý tuší (spíše ví), kolik tam ten druhý má a kolik mám já. Časem se tyto party zpřátelí a budou si předávat zkušenosti. Ti neznalí budou slýchávat jen o PA charakteru komerčního (to co vyrábí OM POWER násobené většinou sudým číslem) a pak opravdová "hovada", která se budou nazývat "Nekomerční pokusy". Všeobecně se o tomto tématu nikdo více nebude bavit. A tu poučku o max. povoleném výkonu budeme brát jako další do desatara, které stejně nikdo nedodržuje. Ti co bydlí v panelácích a jezdí na FT817 budou v tom rušení nesmírně rádi, že něco slyší a hlavně, že je někdo slyší.
Zkrátka podle jedné VKV poučky budou dělat stejně jen křoví těm závodníkům (KKW fenomén)

Ve svém rozboru jsem zapomněl na jednoho CUCáka a to Luďka OK2ZC. Jak si vedl jeho tým OK5Z. Zde jsou grafy porovnání jen po Evropě a to při srovnání s OL7M a našimi libereckými HAMy. Samozřejmě nejhůře na tom je Milan OK1IW, který jel kategorii "panelák" (2x40m dipol ve asi 30m) a neměl komerční PA. Budil to bohužel jen K2.

DK9IP
GW8IZR (tento skimmer neslyší OL7M HI)
OH6BG
RZ3DVP
S50ARX

A jedeme dál.......HI.