Jsem nadšen a nebo rozčarován ze CQ WW SSB? Hlavně, že to mám za sebou.Sto dní hájení našich činovníků v ČRK skončilo. Možná jsem špatně hledal, ale nikde jsem nenašel dokument "Jak dál?". Taky stále více zabředám do myšlenkového bahna, které mi dnes již jasně naznačuje, že celosvětově už ten ušlechtilý HAM kůň kráčí jinam, než kráčel. Asi už jsme malinko jinde než u ideálů "kdyby všichni chlapy světa", či u bratrské myšlenky HAM spiritu. Není to ještě tak dávno, kdy jsem Janičku balil na řeči o HAM duchu. Vysvětloval jsem ji, že stačí na baráku najít amatérskou anténu a pak stačí jen zaklepat. V tu ránu se ten dům otevře a budeme si krásně povídat u kávičky s někým, s kým sdílíme toho obrovského koně a hlavně myšlenku HAM spiritu. Sama chudinka si udělala licenci a její zážitky z kursu v Otrokovicích patří stále mezi ty krásné. Teď, když mne chce odrovnat a naštvat, pak mi klidně řekne: "Vidíš, kam jste to dostali? Vždyť vy jste si to zničili sami." Ještě nedávno jsem se urputně bránil a vysvětloval, že já ne, to ti druzí. Oni ti druzí z toho amatérismu viděli jen dům Svazarmu a jeho zatékání, místo aby se starali o dorost. Samozřejmě to není tak úplná pravda, ale ze zápisů by to tak mohlo vypadat. No dobrá, máme už druhou sezónu nové vedení a co se změnilo? Možná to, že OK značka ve světě dosáhla jednoho z největších úspěchů a to je několikanásobné vítězství v závodech typu CQ WW (neoficiální mistrovství světa). Málokdo si dovede představit tu náročnou organizační práci. Přitom tohoto úspěchu bylo dosaženo bez přispění ČRK (bez našich peněz). To, že toto něco stojí není třeba asi zdůrazňovat.  No  dobrá, jsme národ závodníků (možná i dobrých), ale jak dál? Po nás potopa?
    Ale pojďme se vrátit k základní myšlence udržení členské základny (Nárůst si opravdu nedokážu představit). Na co nalákám mladé? Bude to krásná myšlenka HAM spiritu, kde již všichni víme, že to nefunguje? 
Zkusil jsem v Itálii zazvonit u jedné takové budovy. Opravdu jsem si připadal blbě a opravdu jsem svůj QSL lísteček ukazoval do objektivu otočné kamery. Nic. Možná někdo z Vás namítne, že to funguje, protože kdybych ten lístek neukazoval, tak jsem mohl být sežrán hladovými psy. Láká nás daleká komunikace? Láká nás možnost komunikovat s cizinou? Tak tomu už nikdo určitě nevěří, různé Skype a další komunikační možnosti jsou daleko lepší než to vratké rádio. Asi už nikdy nebudeme malým klukům při spojovacích službách na automobilových závodech Bohemia ukazovat vysílačky. Už nikdy nebudeme předávat časy z různých zapadlých vesniček do centra pomocí módu CW. Fakt jsme to uměli a možná ještě umíme. Ale k čemu by to bylo? I při největších pohromách asi nikdo nepočítá s pomocí amatérů. Fakt ta síť GSM je ve zdejší krajině spolehlivější. Tedy na co je nalákáme? Můžeme jim pustit 80m SSB, ať si poslouchají. Raději ne, možná by si o nás mohli myslet, že jsme pěkní sprosťáci.  Ani se z nich nestanou amatérští meteorologové. Po poslechu některých kroužků jasně poznají, že nám již dochází dech a tak mlátíme do nekonečna prázdnou slámu. Co tedy mladou generaci většinou osloví? Samozřejmě adrenalín a hry. Kde se v amatérismu vyskytuje tato činnost?  V závodech a nekonečných pile upech při sbírání zemiček. Určitě to zažil každý z Vás na kopcích. Vysílačka ve vašich rukou nikoho nevzruší, ale směrové antény, počítače a hulákání toho divného slova "contest", většinou ano. Pokud někdo nevymyslí jinou takovou zábavu, pak myslím, že toto je jediné lákadlo, jak přivést do našich řad mladé. Z tohoto hlediska jsem rád, že máme ve svém čele někoho, kdo v této oblasti je jedním z nejúspěšnějších a nejkvalitnějších závodníků. Dokonce si i myslím, že teprve přes závody SSB vede cesta k úspěšné obnově prestiže CW. Stále jsem totiž přesvědčen, že CW je vrchol. A jak je to s QRP?

   A už jsme tady. Teď všichni budou čekat, jak budu říkat, že je to to nejnáročnější a strašně důležité a že přes závody QRP může vzniknout dokonalý závodník. Opravdu jsem si to ještě do nedávna myslel. Jestliže někdo z Big Guns prohlásil, že QRP dělají jen křoví závodníkům, chtěl jsem ho oběsit na jeho vlastní anténě.  Jestliže někdo říkal, že nejspravedlivější kategorie je "bez omezení", pak jsem si říkal, že se někdo zbláznil. Argument takový, že u big guns zvýšení slyšitelnosti od určité úrovně již nelze řešit větším PA, ale vždy jen anténou, jsem se usmíval. Díky našim Jánošíkům, které jsou ilegální a to z toho důvodu, že se nesmí nikdy zapnout, jsou dnes všichni závodníci a všichni "sběratelé" zemiček podvodníky. Proč? V normálním provozu můžeme používat jen max. 750W. V závodech 1500W. No jo, ale co s tím, když ten Jánošík má 4000W a někdy je jich používáno na jednom pásmu až čtyři? Pak opravdu zvýšení o půl S by znamenalo další investici téměř půl miliónu Kč a přitom je to šíleně málo. Holická akce některých členů ČRK za dodržování výkonu byla velice úsměvná. Dostali jsme se tam, kde jsme a bohužel nemůžeme zpátky. Přitom nárůst bodů v soutěžích se nádherně zvyšuje, byť jen jedním kusem navíc HI. Opravdu si někdo z Vás myslí, že bude v puštěn do vysílací komůrky uprostřed závodu a všichni budou čekat, až někdo změří výkon? Opravdu jste tak naivní a myslíte si, že hlavním problémem našich vrcholových DX manů je hlídání ručiček Jánošíka, aby probůh náhodou jsem nevysílal s výkonem 760W, který je v rozporu s povolovacími podmínkami. Všimli jste si zajímavého fenoménu, že při VKV závodech se začínají stanice vysílající pod kopci prosazovat? Čím to sakra je?  Ale pojďme si poslechnout pár nahrávek stanice OL4W a dalších z tohoto CQ WW SSB contestu a sami se zamyslete, proč pomalu opouštím myšlenku CUCu, kde jsem sám zavedl kategorie 500mW a 5W v naději, že to bude ono. Jak jsem si užíval v kategorii QRP non assisted? Tak pojďme do toho.
Není víc co deprimujícího, pokud několik let za sebou používáte stejné "železo". Vše se vyvíjí a tak rychle, ale jistě začnete v tomto případě se propadat. I taková malá změna jako výměna FT817 za KX3 vám přinese uspokojení. Ten rozdíl (pokud nemáte beverage, kde je to asi jedno) je okamžitě znát. Vy najednou lépe slyšíte. No jo, ale co s tím? Každý ví, že závod CQ WW je hlavně o násobičích.  Jestliže vám program ukazuje, že jeden nový násobič je ekvivalentem 4,5 spojení (asi tak to je v kategorii QRP při konci závodu), pak je Vám jasné, že nutně potřebujete udělat byť jen jednoho Amíka. To budou násobiče hned dva. A jak jsou ti Amíci zde slyšet? Jak jinak než nádherně. Ale posuďte sami.

Amíci 1. noc split (wav)

První noc mají ještě co dělat a tak pokus o dovolání s NVIS anténou je problematický. Přesto jsem tomu hodinu věnoval. Výsledek? Nic. Alespoň nepodvádí, jako KP4KE. Proč tady ho osočuji? Na něj stačilo jen zavolat a hned jsem ho měl. Čím to je? Má zázračné antény na příjem? Ne, je to ten samý pokus, jako když jsem dělal Amíky na 80m s výkonem 15mW. To je totiž s NVIS anténou mimo technické meze. Počítejte se mnou. Mám 5W a dá se tvrdit, že plno stanic na pásmu má výkon 5000W, to je jen na výkonu zisk 30dB. Pokud znáte vyzařovací diagram antény NVIS, pak víte, že jsem hlavním ohřívačem mraků nade mnou. Pokud bych tedy používal nějakou DX anténu, pak se dá očekávat, že oproti NVIS si dodám dalších 20dB. Celkem 50dB. To se nedá ničím dohnat. To, že jsem KP4KE dělal téměř na první zavolání, je způsobeno tím, že má Remote poslechové antény zde v EU (tipoval bych někde v DL). Je skutečně jen otázkou času, jak si špičkové contestové stanice začnou "půjčovat" svůj remote systém. Nebo že by už toho bylo dost a "toho bohdá nebude?". Nevěřte HI. Například Rusko je šíleně veliká zem a tak.... Jak to vlastně vypadá, když se volá s QRP na nějakou běžnou zemičku. Pojďme si to demonstrovat na volání OH5BM.

OL4W volá OH5BM (wav)

Jaký to pro mne asi je zážitek? Jak "vyrůstám" v lepšího závodníka. HI Snad jen tím, že po desetiletích ježdění v QRP kategorii jsem si vypěstoval cit na to, zda se dovolám a nebo ne. Možná jsem trpělivější, ale věřte, že udržet se v bdělém stavu v tomto druhu provozu, je vlastně utrpení mladého Boháčka HI. Určitě někdo z Vás řekne: "Proč tedy něco neuděláš s tou NVIS anténou?". "Vyměň to za nějakou DX a bude to". Tak toto mám již dávno za sebou a skutečně to je ono. Pamatuji, jak mi kluci na OK2RRR půjčili na 2 hodiny místo 4EL Yagi jen obyčejný vertikál a já najednou začal nádherně na něj slyšet JA stanice a jednu jsem s 5W udělal. Ano, tak to funguje, ale... Co těch 30dB (5S) kterými jsem slabší od výkonu? Dělal jsem analýzy právě na to, co mi přináší nový násobič a co "sekání" spojení, která jsou výhodná. Skutečně ve střední EU je téměř stále co dělat. Po rozboru některých deníků špičkových stanic, jsem dospěl k závěru, že pokud se někdy něco dařilo, pak právě díky tomu. O šedé zóně toho všichni znáte mnoho. Sám jsem se jednou usmíval nad referáty jedné stanice ze 160m, která mne osočila v tom, že mám plnou pusu QRP a pak jezdím na kilowaty (bylo to v souvislosti se značkou OL2009FIS). Musel jsem se smát, že stále ještě někdo nepochopil, co je to vysoký vyzařovací úhel v kombinaci s tímto fenoménem a hlavně v kombinaci se "směrnicovým" efektem. Ale nepředbíhejme. V dalším si budeme demonstrovat, jak krásně v závodě uměli OK7O využít právě směrnicového efektu.
Ještě jsem se zapomněl zmínit o jedné věci. Časem jsme si vytvořili takové nástroje, abychom byli zase lepší. Už když jsme podepisovali listinu proti používání skimmerů, tak jsme tušili, kam to povede. Bohužel se pokrok nedá zastavit a tak skimmer je něco, co v kategorii assisted šíleně pomáhá. Při CW téměř on line se dozvídám, kde zrovna se objevil nový a vzácný násobič. Stará poučka říká, jestliže něco slyšíš a nedovoláš se, pak máš jen malý výkon. Zvyš ho HI. Buďme upřímní, závody SSB se právě z hlediska nepoužívání skimmeru (zatím to automaticky neumíme), stávají malinko poctivějšími. Má totiž smysl ještě vyhledávat (přijímačové pracoviště). U CW je to již zbytečné. Z toho se pak spouští ty obrovské pile upy téměř okamžitě a po celém světě najednou. Zkrátka, jestliže si OK1IF dá výzvu např. s 1W a to na CW, je jen otázkou pár vteřin, aby o tom věděli na celém světě. Někdy je to úsměvné a přivádí to k šílenství. Dávám výzvu a jsem slyšet u protinožců  třeba 12dB nad šumem. Bohužel jsem tak nezajímavá stanice, že toho nikdo nevyužije. Jak říká jeden vynikající závodník a zkušený DXman. Když dám výzvu, tak se jen podívám, jak jsem slyšet na Aljašce a pak to zase vypnu. Ale pojďme si pustit další náhrávky.

UU7J pile up a jak ho zdržují špatně slyšitelné stanice (wav)

Tak už víte co je to to křoví? On slabé signálky registruje, ale sám musí vyhodnotit, zda je to dělatelné. Pokud spustí hru, že mne chce ulovit, pak většinou dopadne špatně. Přijde o kmitočet a cené body. Většina Big Guns tedy nereaguje do té chvíle, kdy si nejsou jasně jisti tím, že tu značku přečte. Ale pojďme si demonstrovat škodlivost QRP na dalších nahrávkách.

Jak jsem okradl OM3RRC o cenný čas (wav)

Jak si můžete všimnout, tak stejně by mne nepobral. Jen díky stanici OE máme záznam o spojení i když mne vůbec nebral. Někdy i zázračná spojení QRP jsou vyvolána efektem "Ať už dá pokoj". Co to je? Pokud Big Guns nějakým omylem začne říkat: "Stop, only OL, whatś your call?", pak to vypadá na dlouhou dobu. Ti ostatní big guns si třeba jen odskočili pro násobič a mají kvůli mé neslyšitelnosti ztrácet čas? Jak to dopadne? Klidně zařvou pod mojí značkou, já spojení udělám, bohužel mne však onen DX vůbec neslyšel HI. Největší problém je však to, že někdy o tom vůbec nevím. Pak si myslím, že se dějí zázraky. Jindy vlivem NVIS a šedé zóny volám téměř sám. Tak to je pak na mrtvici (jak říká jeden kolega z Liberce).

V amerických kruzích však QRP stanice při split provozu jsou nesmírně cenné. Pokud se Vám s NVIS a šedou zónou podaří třeba na 20 minut si někde uhájit kmitočet, pak se strašně divíte, že je tam krásně volno, ale občas někdo šíleně silný jede přes Vás. Co je to za efekt? Amík poslechem zjistí "díru" a krásnou poslechovou frekvenci. Ten nepatrný signálek mu nevadí a tak svůj split navede přesně na Vás. Oproti Big Guns však my QRPisté se nikdy nehádáme HI (těch 30 dB je totiž pádný argument, abychom se odstěhovali). Jak je to vůbec s možností využití pásma pro SSB provoz? Pokud hypoteticky předpokládáme, že se smí závodit v úseku 150kHz (úsek 3650 až 3700 KHz by měl být vyjmut a používán pro nezávodní komunikaci), pak při úvaze o stejné síle všech stanic a dokonalém signálu širokém 2,5 KHz by se bez vzájemného rušení vešlo na pásmo 60 stanic. No jo, ale co když zrovna se chce nějaká big guns vměstnat dovnitř? Tak říká se tomu boj s větrnými mlýny, zvláště tehdy, pokud si někdo neuvědomuje, co je to světový závod. V minulosti jsem se divil, jak je možné, že někdo z diskutujících o počasí se rozčiluje, že mu někdo vlezl na kmitočet. Ti lidé si vůbec neuvědomují, že je ten Big Guns nebude brát vážně, protože nejsou silní. Ještě jeden fenomén násilného vniknutí na pásmo se používá. Je to obrovská komprese a zvuk pozadí (dříve dokonce i spletry, ale to opravdu v tomto závodě už tak hrozné nebylo. Spletry totiž jsou zjistitelné a vadí mnoho stanicím. Vám jako Big Guns to přináší problémy, máte najednou proti sobě více stanic. Někdy na Vás povolají i kolegy z úklidové čety. Co to je? Je to úmyslné rušení vytvořené na zakázku od spřízněných kolegů. Zato čistý a překomprimovaný signál celkem nikomu nevadí, ale nedovolí v mezerách mezi Vašimi slovy někomu, aby něco slyšel. Tím pádem je těsné okolí Vašeho signálu k naprostému nepoužití. Jak to vypadá?

IK2QPR (tryskáč v pozadí)(wav)

Možná únosná mez (wav)

Práce úklidové čety, chtějící vyhnat OK1FPS (wav)

OK7O pile up (wav)

Na výše uvedené nahrávce si všimněte úmyslného rušení. Ještě takovou poznámku. Jak se měli OK7O objevit na kmitočtu. Podle některých z Vás měli se zeptat, zda je kmitočet volný HI. To opravdu nejde.  A tak praxe je taková, že zavřou oči (jako všichni ostatní) a vlezou tam, kde je někdo slabší. Pak si chvíli (jako všichni ostatní) hrají na chluchého dědka, až je pile up ochrání. Samozřejmě si dají moc pozor, aby nevlezli na kmitočet třeba DR1A. To by nedopadlo dobře. Tak už víte proč QRP stanice skoro nikdy v tomto závodě nemohou dávat výzvu? Přitom bez RUN módu se nedá vyhrát žádný závod (snad jen CUC HI). Možná někoho zarazí to, že OK7O byli v daném čase totálně nejsilnější stanici na pásmu. Nevím, co mají za PA (asi to samé, co jiní BIG GUNS), ale oni dokázali fantasticky využít směrnicového efektu, který v danou dobu zrovna nad nimi vznikal. Vůbec o OK7O ještě uslyšíme. Je to parta mladých nadšenců, kteří milují "železo" a vyrostli ve špičkové operátory. Jestliže v OL4A říkají - "máme málo železa, musíme tvrdě pracovat na dalším", pak tito hoši toto říkají s dvojnásobkem nadšení. Koneckonců je potřeba těm starcům to již někdy ukázat HI.

Ale poslechněme si práci této stanice v další nahrávce:

OK7O (wav)

Opravdu to umí. Hezké je i to, jak slovo "contest" se dá někdy vnímat i jako "kanec". Alespoň mne to tak někdy vyznívá. No halt zvuková karta může dělat divy. Ale poslechněte si pile up borců z KC1XX. Nahrávka je z pásma 28 MHz. Computer jim dokonce to druhé X dělá méně čitelné. Ale jak je vidět, soubory master.dta jsou velice přesné. Vždy nás to navede na KC1XX.

KC1XX (wav)

Tak co dál? Mají smysl kategorie křoví (QRP)? Jak mohou tito závodníci vyrůst, když jejich práce ve světových závodech je sice tvrdá, ale totálně demotivující. Má smysl začátečníky nutit do závodu typu CUC, kde tyto závody jsou na "just" připraveny jako anti Big Guns? Pokud nás neubývalo, pak jsem z počátečního zakládajícího týmu snad doufal jen já, že to smysl má. Jirka je slušný člověk a tak říká, že to QRP mělo něco do sebe HI. Poslední dobou si však říkám, že to smysl nemá. Pokud nás CW operátorů ubývá, pak závod brzy ztratí šmrnc. Nechci dělat neuvážená rozhodnutí a něco pohřbít. Zatím se asi stáhnu do pozadí. Naštěstí v organizačním týmu jsou lidé, kteří to potáhnou dál. Koneckonců závod CUC vychoval i takové borce (snad) jako Honzíka OK1JD. Přesto si však myslím, že Honza, aby se vyvíjel dál, již CUC nepotřebuje.

Ještě jedno mi vrtá v hlavě. Proč jsme zrušili závody MVT? Který moula prohlásil, že je to militantní závod a proto  je nutné ho zrušit? Možná v dalším se pokusím tento závod v upravené formě oživit. Jasně si však uvědomuji, že mrtvola málokdy obživne, ale co kdyby?

Závěr: