CQ WW SSB 2018 - jak jsem se z posluchače stal závodníkem

Miluji CW, ale moje novodobá kariéra závodníka pochází z SSB. Ano v minulých desetiletích jsem se převážně věnoval závodům na VKV. Bohužel (bohudík?) se doba a způsoby stále mění a to nejen v klasickém životě, ale i v koníčcích. Dnes už nikoho nepřekvapuje, že prezident mluví vulgárně a že se na 80m pásmu povídá o něčem, co nemá nic společného s naším koníčkem. Zkrátka je to asi přirozený (nepřirozený) vývoj. Poslední ránu všemu asi dává pár jedinců, kteří za to snad ani nemohou. Zkrátka jejich duševní vývoj dospěl do stádia, kdy je lepší je neposlouchat. Moje HAM zkušenost říká, že pokud ti odchází hlava, pak to bohužel přestává fungovat i na CW a ti jedinci se tam přestávají objevovat. O SSB to tak neplatí a je tomu spíše naopak. Komu odchází hlava, tak se na pásmech objevuje častěji. Zkrátka fone provoz v poslední době připomíná buď bezduché povídání, či naprosto nepochopitelnou sprostotu. Z těchto důvodů nemám rád ani závody SSB. Tento provoz "utržený" z řetězu je pro mne provozem nepřijatelným. Pokud se do toho přidá nelineární pořádný PA, zalimitovaný modulátor, vzniká občas něco, co možná připomíná zvuk Gripenu. To platí obecně a ve všech státech.
    Letos jsem se tedy nechtěl zúčastnit, ale chtěl jsem si jen poslechnout, co na pásmech bude slyšet (zvláště na mé oblíbené 80). Po zapnutí KX3 jsem s radostí poslouchal Tomáše OK1GTH. Ačkoliv Tomáše neznám osobně, pak podle jeho článků a webu vím, že je to technicky i jinak vyspělý a slušný HAM. Určitě nejel QRP, ale jeho signál byl dokonalý. Podle mne jeden z nejlepších signálů na pásmu.

OK1GTH.mp3

 Porovnejte signály jiných OK stanic.

OK1TNM.mp3
OK5Z.mp3
OK8WW.mp3
OL9R.mp3

Naštěstí výrobci zařízení již vkládají do svých TCVR obvody, které zabraňují totálnímu přebuzení. To je skutečně dobře. Celek se dá pokazit jen nějakým vlastním udělátkem. Většinou limiterem na NF, který z podstaty věcí vytváří nf intermodulační produkty a to spolu se zvukem tryskového motoru HI. Jak jsem tak točil kolečkem své KX3, zkusil jsem občas i zavolat. K mému velikému překvapení jsem si vytvořil v kategorii QRP nový osobní rekord. Ten poslední jsem měl ještě s FT817. Závodit v kategorii QRP je opravdu veliká věc. To snažení je občas z nějaké nahrávky slyšet. Vysílat i do drátu je vlastně drzost. Je to typická anténa NVIS, která má svoje místní klady, ale na DX je vhodná tak asi hodinu denně HI.


Ale zkuste se zaposlouchat do toho kvasu a to z pohledu mého setupu.

OL4W.mp3

9H6A.mp3
9H6A-1.mp3
9K2HN.mp3
9K2HN-1.mp3
9K2HN-2.mp3
A73A.mp3
CN3A.mp3
D4C-1.mp3
D4C-2.mp3
ED8W.mp3
ED9E.mp3
KC1XX-1.mp3
KP3Z.mp3
LZ5R.mp3
RW2F.mp3
SN5O.mp3
SX2X.mp3
TF3T.mp3
V26B.mp3
V26B-1.mp3
VP2MDG.mp3
VY2ZM.mp3

Samozřejmě se blíží CQWW CW a to bude o něčem jiném. Už se těším.