Byl jsem v Chrudimi a konstatuji - HAM spirit funguje 

Jestliže jsem byl minulý týden na sjezdu ČRK a konstatoval, že spousty z nás jsou sympatizujícími členy a že jsme vlastně rádi, že 2800 členů ČRK někdo navenek zastupuje. A že se zdá, že vůbec nikomu nevadí, že za tuto sympatizující vlastnost bude muset platit ze svého a to zřejmě čím dál více.... Pak jsem dále konstatoval, že mi neseděla určitá vyřčená slova. Např. "organizace vyloženě nepřátelská", "Jsem unaven z funkce", "byl jsem přemlouván, abych vstoupil do Rady", "budu využívat svých manažerských schopností".....

Přemýšlel jsem, proč ještě kandiduje někdo, kdo už nevysílá a do důchodu vstupoval v minulém století. Zkrátka do Rady a dalších orgánů se nikdo nehlásí. Ti kteří byli kooptováni a podle mne svou práci odváděli dobře, již se v nové radě neobjevují.  Duch na sjezdu byl takový "chlebíčkový", zkrátka mezi snědením chlebíčku se občas prohodila slova, ale skoro vůbec ne o vysílání.  Byl  mi dokonce připomenut můj fejeton o Holicích, kdy jsem poukazoval na to, že Holice se obehnaly ostnatým drátem. Ano, vždyť tomu tak bylo a je. Zkrátka v zájmu peněz udělám taková opatření, aby probůh nějaký zájemce o rádio mi tam neproklouzl bez placení....  Myšlenka HAM spiritu, jakoby se dostávala až na druhé místo. Peníze, peníze..... Konečnou tečkou byla pak akce "smazání" zvukového záznamu prezentací kandidátů do Rady. Nebyl to sice "tvrdý" nátlak, ale upozornění, že v rámci žaloby na podání nepravdivých informací, bych se mohl do něčeho zaplésti.   Jaké však bylo překvapení, když po přepisu originální nahrávky, dodané ze zdroje ČRK, bylo možno konstatovat, že v přepisu OK2KKW se doplnila jen dvě nečitelná slova, ale hlavně úvodní text, který ve skromnosti OK2KKW nepovažovali za nutný ( já také ne). A to je text, kde kandidát o sobě říká slova typu "volte mne, protože jsem vymyslel nanovlákna a lék proti AIDS". Znovu se zamýšlím, co provedli na webu OK2KKW, kde porušili zákon a koho vlastně pomlouvali. Stydím se za to, že jsem po Emailu se zachoval jako "postrašený" kluk a okamžitě ze strachu vše smazal. 

A proč o tom mluvím ve spojitosti se setkáním v Chrudimi? Asi proto, že tam se nemusí dávat po schůzi výboru do zápisu, že se budeme věnovat více "public relation", asi proto, že je mi šumafuk, jestli někdo naše povídání nahrával, že vše zde funguje na základě "lásky k něčemu". Ani jednou jsme neprohlásili, že existují "vyloženě nepřátelské organizace" - třeba QRO HI.  Jestliže jsem na minulém sjezdu ČRK podporoval ze zásady všechny ty, kteří se zavazovali, že se budou věnovat mládeži, pak mi chybí jakési "zúčtování". A jak všichni opět podvědomě cítili, nejvíce hlasů do rady dostal kandidát, který opět slíbil a prezentoval práci s mládeží. A co organizace QRP? Jejda, aktivity Petra OK1DPX a jeho práce s mládeží je neoddiskutovatelná. Petr organizuje různé aktivity, různá setkání a ve své skromnosti z toho vůbec nedělá "humbuk". 

Ale proč to tady tak sáhodlouze popisuji? Opravdu jsem ve spojitosti s kauzou "nahrávky" dospěl k názoru, že je asi něco někde "zestárlého". HAM spirit se nesmí jen někde popisovat, ale také plnit. Pokud ve všech ve svém okolí vidím "třídní amatéry nepřátele", pak bych se měl asi zamyslet sám nad sebou. Jestli náhodou mé vlastnosti nejsou malinko deformované. Jestli jsem připraven v zájmu sympatizující skupiny "dobrovolně a nezištně" přinést své oběti. 


A jak to bylo letos?

Bohužel zahájení nebylo dobré.... Zapomněl jsem doma tu nejdůležitější věc - fotoaparát. Máte tedy dvě možnosti. Buď se na přiložené obrázky nedívat a nebo akceptovat vyloženě mizernou kvalitu z mobilního telefonu. Sešli jsme se již v pátek večer. Celou dobu jsem se těšil na novou konstrukci TCVR od Franty OK1NOF. Bohužel Franta slíbil a.... (už druhý rok). Neobjevily se zde tedy žádné nové konstrukční novinky. Za zmínku stojí jen nový TCVR Karla OK2BZW (DOB 80), který umístil do krabičky s velice zajímavými rozměry.

DOB 80 Karla OK2BZW

Zajímavou "hračku" přinesl Alex OM3TY. TCVR Blecha je sice zajímavý, ale patří do rodiny PIXIE atd. To myslím již nejsou v dnešní době "výkonné" konstrukce. Zkrátka nic jednoduchého a geniálnějšího než Rozkmit tu zatím není.

Jednoduchý TCVR "Blecha", Alexe OM3TY

Zdeněk OK1DZD představil svůj Home Made SW40+

Velice příjemné bylo setkání s SP6IFN Rizsardem a 3Z6AEF Waldekem, kteří docestovali na setkání až z Polska. Rizsard sebou vzal svůj rozestavěný TCVR. Velice zajímavě zde měl vyřešenu jednotku ovládání a digitální stupnici. Až bude TCVR dokončen, bude určitě zajímavý. Rizsard ho koncipuje "modulově" a jak mi říkal, bude mu sloužit i jako experimentální, pro vývoj a zkoušky různých dalších obvodů.

TCVR Rizsarda SP6IFN (v popředí TCVR RM40 Milana IF)

Waldek 3Z6AEF je vynikající programátor. Nabízel zde ovládací jednotku vyrobenou na profesionální úrovni. V ní má implementován klíč, digitální stupnici, S metr, měřič PSV a další užitečné funkce.

Z dílny Waldeka 3Z6AEF

Jen tak jsem si Waldekovi postěžoval, že malinko  nám konstrukce jednoduchých QRP zařízení stagnují. Konstrukce založené na úspěšné stavebnici SW a RM potřebují nový impuls. Ten lze očekávat v důsledném využívání obvodů DDS. To však potřebuje někoho schopného, kdo by navrhl lacinou základní ovládací jednotku s DDS. Cena však musí být maximálně do 100 USD ( ATS 3B, který toto vše má v sobě se prodává za 180 USD). Waldek slíbil, že se nad tím zamyslí a na příští setkání něco takového donese. A tak jsme večer diskutovali a diskutovali. Popovídal jsem si s Milanem OM3TBG a lodičkách o spojeních.... Zkrátka HAM duch nás všechny krásně objímal.

V pozdějších večerních hodinách dorazilo i zdravé QRP jádro závodníků OK5W, pod vedením Pepíka OK1FKD, letošního vítěze královské kategorie OK QRP závodu do 1W.

Již při přípravě jejich "mobilní" večeře, mne rozbolela hlava. Vzpomínal jsem na minulá setkání. Zkrátka můj organizmus není stavěn na "vysoko oktanové" palivo. Opravdu mne po pozření té jejich slivovičky vylétly "nudle z nosu". Zato "bůček" jsme s Frantou OK2FH likvidovali docela "zdorovo". Ale podívejte se sami na ten bůček. A tak mne napadá, proč mi vlastně vysíláme? Není lepší "vyrábět" bůčky?

Setkání se zúčastnil i Mirek OK2TX. Bohužel kapitalismus nás drtí a tak stále ještě neměl zprovozněnu svoji versi ATS. Ale podle vzorku, který přinesl na ukázku, se dá konstatovat, že snad příště.....

Kolem deváté hodiny jsme naši večerní část uzavřeli. Pouze zdravé jádro z OK5W přespávalo v sále. Všichni ostatní (včetně mne), jsme byli ubytováni ve vojenské ubytovně. Přeci jenom si chceme své pemprsky vyměňovat sami a v intimním prostředí. Při placení mi ostatní záviděli. Oni totiž platili závratnou cenu za nocleh - asi 140 Kč, kdežto já jen 103 Kč. Jak je to možné? Je to jednoduché, když volám a objednávám si nocleh, pak se mne vždy ptají jakou mám hodnost. Po pravdě říkám že kapitán v záloze. Šup a mám to jen za 103 Kč. Za ušetřené peníze si pak mohu dát i dvě teplá piva v bufetu. Jo, má ta naše přísaha výhody. Starají se o nás jak o vysloužilé veterány. Ale pojďme dál...

Po deváté hodině v sobotu byl sraz zahájen Karlem OK1AIJ. Napočítali jsme v sále 67 přítomných sympatizantů (kromě domácích). Karel předal diplomy za OK QRP závod. Pak následovalo losování cen. Je to tradičně již taková příjemná chvilka. Děkujeme ještě jednou našim sponzorům (seznam viz níže). Cen nakonec bylo tolik, že jsme museli losovat ve dvou kolech. Bylo to opravdu příjemné. Dokonce jsem vyhrál nějaký transformátor. Napsal jsem si na něj - Chrudim 2009 a pečlivě jsem ho schoval. Myslím, že až moji vnuci budou po mne likvidovat ty vysílačky, pak určitě si vyhledavačem najdou tento text a transformátor schovají, jako poslední důkaz HAM spiritu. Pak měl projev náš předseda - Petr OK1CZ na téma "25. výročí OK QRP klubu. Petr OK1DPX předal pár diplomů RADEX. Samozřejmě byly i dvě technické přednášky

No a na závěr byla i schůzka výboru OK QRP klubu. Určitě se o ní dočtete v některém čísle OQI. Ale že je RB, bleskem, prozradím jen pár zaručeně zajímavých informací (aneb co se peče pod pokličkou).

Záběr z jednání "pod pokličkou", Franta OK1DCP při předkládání finanční zprávy OK QRP klubu.

A stalo se již tradicí, že poslední společná akce "super výboru" se koná u piva. Tak tomu bylo i letos při společném obědě.

A tak - Chrudim 2009 je mrtva, ať žije Chrudim 2010.