Dovolená 2010 část druhá je za námi

Každá dovolená má své krásné a méně krásné dny. Většinou je to dáno počasím. Pokud jedete na 14 denní dovolenou, těžko se dá předpokládat, že po celých 14 dní budete mít pěkně. Z tohoto hlediska se dá říci, že letošní dovolená se povedla. Z celých 14 dní jsme "odepsali" jen dva celodenně propršené dny. To je slušná bilance. Jak to probíhalo? Dá se říci, že ve dvou fázích. Tak první byla "skupinová" vyloženě HAMská. Odehrávala se v kempu Nýrsko. Druhá část měla své QTH v oblasti Churáňova. Popisovat vše by asi nemělo smyslu. A tak za vše jen pár obrázků.

Zastávka při cestě "tam"
Optimistická fotografie z výletu na Pancíř. Byl to jediný kolektivní výlet. Pro mnohé však poslední. Omačkané palce a puchýře jasně naznačily, že turistická připravenost je silně rozdílná. Zleva: Petr OK1FHG, Dana (YL Vládi OK1FII), Vláďa OK1FII, Hanka OK1FHG, Dominik (vnuk Hanky), Alena (YL Luboše), Luboš OK1UN, Jana OK1JVF, Petra (dcera OK1MKX), Jarda OK1MKX, Helena (XYL OK1USP), Josef OK1USP. Chybí Jirka OK1DDQ s XYL, který měl jednodenní zdržení.
Hamshack OK1IF na sotě Můstek (nedaleko Pancíře)
Chata na Prenetu. Všem účastníkům jsem zde sliboval dokonalou kuchyni a občerstvení. Vycházel jsem z web stránek
http://www.hotelprenet.cz/restaurace.html , Zvláště zajímavý je zde jídelní lístek:
http://www.hotelprenet.cz/images/jidelnicek.pdf Jak se však ukázalo, internet je plný i falešných a nesprávných informací. Jak se stalo tradicí, na každé dovolené jsem na pokraji linčování. A nyní si představte, že nezkušení turisté, kteří za rok neujdou ani 50km, jsou přesvědčeni, že toto je ta nejkrásnější túra. Že vlastně vede jen z kopce a těch 18 km není zase až tak moc. A teď těm "proti své vůli" turistům slíbíte krásné najedení na konci trasy, s pivem jako křen. Sám jsem se zdržel na Můstku, kde jsem sotoval. Zbytek "bandy", měli před očima ne rozhledy a krásu Šumavy, ale hlavně to dobré občerstvení. Když dorazili na místo a zjistili, že se tam dají koupit jen staré vlhké sušenky a teplé lahvové pivo, vymysleli si pomstu. Zavolali mi po 2metru a do mikrofonu pomlaskávali. Prý takové srnčí hřbety ještě nejedli. Prý super. Byl jsem hrdý na to, že se mi v mém životě opět něco povedlo. Dokonce jsem přesvědčoval kolemjdoucí, že za pár kilometrů je vynikající restaurace. Sice se mi nezdálo, když Vláďa říkal, že tam mají pravé plzeňské pivo (jako křen) jen za 25 Kč, ale proč ne. Zkrátka ostuda, opět na mne hleděly oči turistů, kteří před chatou vylévali poslední zbytky teplé limonády, aby se pak napili plzeňského jako křen. Byl jsem opět na pokraji linčování. Vše však dobře dopadlo. Po této zkušenosti jsem již po zbytek dovolené nikomu nevnucoval "své" vynikající trasy.
Srnčí hřbety a nešťastná nová majitelka hotelu Prenet. Zkrátka den před naším příjezdem hotel koupila.
Kemp má velice slušnou úroveň. Trošku mi však vadily různé nápisy, příkazy... Zkrátka i samozřejmé věci zde byly předkládány s tvrdým varováním. A tak jsme se dozvěděli, že např. pod stan je zakázáno dávat igelit a to pod pokutou 1000 kč a to z toho důvodu, že "kdo po Vás pak má vysazovat novou trávu". Možná to majitelé tak nemyslí, pouze jim chybí kurs z psychologie, ale na mne to působilo vyloženě silně negativně.

Přesto však kuchyň byla vynikající a laciná. Za vše mluví polední jídelní lístek.

Po zkušenosti se srnčími hřbety, nám Vláďa slíbil opékané pstruhy.
Za vyloženě špatného deštivého počasí, je ugriloval k dokonalosti. Snad jen někteří si dovolili známou připomínku: "No byly dobré, ale bylo tam málo česneku".
Jedna z nejkrásnějších zdejších túr byla tato:
Vlakem do stanice Špičák. Odtud lanovkou na horu Špičák. Zde pěšky na Černé jezero a dále směrem na Ostrý. Pokud vás zajímá soubor GPX, kudy jsme šli, je zde:
Tento soubor se dá nahrát do programu
http://utrack.crempa.net/index_cz.php
Případně si grafy trasy můžete prohlédnout zde.
Na vrcholu Ostrý je pravá bavorská hospůdka. Sice pivo je za 2.5 EURa, ale chutná daleko lépe než česká piva. Myslím, že už dávno si spíše hrajeme na pivní velmoc. Naše piva jsou nechutná, všechna chuťově stejná a to dokonce podávaná teplá z nevypláchnutých trubek. A to prosím říká "vyučený" pivař.
A toto je Jirka OK1DDQ na vrcholu. Ostrý byla snad první sota, kde nefungovala pádlovka zavěšená 1m vysoko HI. Naštěstí sebou Jirka měl skládací vertikál. Uskutečnil jsem tedy povinná spojení na jeho zařízení. Nádherná příroda se Stříbrným potokem.

Další část dovolené se odehrávala už na Churáňově a byla již ve znamení "rodinné". Tím pádem již ve znamení "přizpůsobování" se něčemu. To je věc, která mi v poslední době již nevyhovuje. Ten nádherný život utíká a tak chci užívat tím, co mne baví a nabíjí. Pokud někdo nemá fyzičku (pozor vše je pouze relatívní), pak mne výlet s ním naprosto vyčerpává a unavuje. A tak pomalu a jistě spěji k závěru, že musím každým rokem si udělat kus Šumavy sám. Jsem zvědav, zda se mi to letos ještě podaří.

Postřehy z dovolené:

- QRO na dovolenou nepatří
- Mikrofon na dovolenou nepatří
- To co se líbí Vám, může druhým způsobovat fyzické utrpení

Výzva pro rok 2011

-
Pokud se mi podaří najít spolucestovatele, chtěl bych jen tak projít asi 100 km pěšky po Šumavě. Spát ve volné přírodě (ochranáři odpustí, slibuji, že neutrhnu jedinou vzácnou květinku a nenechám v přírodě jedinou konzervu). Mobila sebou jen jako emergency věc. Spojení s okolím jen pomocí QRP CW TCVR. Samozřejmě sebou foťák a tužku s blokem. Jen tak asi budu mít možnost plně vychutnat ten zázrak jménem Šumava.
Letos mi to nedalo a šel jsem se podívat i na mé oblíbené místo "Soumarský most". Zde jsem narazil na dalšího nadšence Šumavy - Frantu OK1FHT. Zde je jeho šumavský hamshack "de luxe":