Humor našich výrobců 

V posledním čísle časopisu Radioamatér, jsem si se zájmem přečetl článek našeho výrobce pastiček. Předně bych prosil, aby mne zaznamenal do statistiky dvoupádlově vysílajících amatérů. Výrobce uvádí:

No..... Běžné "železo" má Ro=7.85 Kg na decimetr krychlový. Mosaz má Ro=8.1 do 8.85 Kg na decimetr krychlový. Extrém hmotnosti ( materiál dle ČSN 423200 je však naprosto nevhodný pro základovou desku ). Co tedy výrobce použil nevím. Nevím, jak konstrukce desky je provedena. Při uváděné "neuvěřitelné" hmotnosti lze při dodržení základních rozměrů 108x108x25 vymodelovat např. následující dutinu, abychom se dostali na uváděnou "neuvěřitelnou" hmotnost 1.1 kg.

 

Jednoduchým výpočtem u této desky zjistíme hmotnost:

Navrhoval bych následující zlepšovací návrh. Pokud výrobce použije klasický materiál a vyrobí dutinu dle následujícího obrázku:

To znamená jen o 3mm větší tloušťku stěny, pak dosáhne "neuvěřitelné" hmotnosti železné desky podle následujícího obrázku.

Zkrátka "neuvěřitelných" 40 g navíc a to za podstatně nižší ceny. HI Jo...matematika, to je věc. Při zachování původních rozměrů by bylo možno desku vyrábět i ze zlata, pak by hmotnost byla "totálně neuvěřitelných" 2.3 Kg. Podobně "totálně neuvěřitelné" hmotnosti lze dosáhnout i např. u Wolframu. Ale..... není lepší zmenšit dutinu a nebo desku udělat jiných rozměrů HI.