Lištička 2 v drsné přírodě stále žije a vysílá..

Při testování Pixie 4 jsem nějak zapomněl sledovat činnost lištičky. Její činnost mi připomněl Robert OK2PYA, který mi poslal nahrávku.

OK2PYA (mp3)

Dále Robert píše:

Ahoj Milane,
nedalo mi to, a protože doma nemám absolutně šanci na 80m něco zaslechnout,
vyjel jsem dnes ráno na závodní QTH OK2KJI, Holý vrch u Jihlavy JN79TI, 
abych
si poslechl "lištičku 2".
Bohužel, co čert nechtěl, na FT-817 mi buď odešel CW 500Hz filtr, nebo 
tam je nějaký
studeňák, každopádně při zapnutí filtru rádio přestane poslouchat úplně.
Poslouchal jsem tedy bez filtru, a i tak si myslím, že jsem lištičku 
zaslechl. Bohužel v
maximu, kolem 7:00 UTC, bylo kolem kmitočtu spousta QRM (PSK31, SSB italští
rybáři). V příloze posílám nahrávku - je to rozdělené na 3 části s 
nejmenším QRM (v jednom souboru).
Pokusím se rádio opravit a po Novém roce tam vyrazím ještě jednou, 
protože si myslím,
že s filtrem by to muselo jít úplně v pohodě.
Pro úplnost - anténa na kopci je Windomka, cca 6m vysoko.
73, Robert OK2PYA

Dnes jsem lištičku zkontroloval poslechem. Stále žije a přežila i mrazy. Napětí baterie hlásí 4,02V. Tedy energie je tam ještě relativně dost. K uspání dojde při napětí 3,00V. Omlouvám se za chybu v SW. Neošetřil jsem správně určování minimální teploty. Pokud mrzne, pak je to špatně. Chybu jsem odhalil, ale opravím to až půjdu vyměnit baterie. Pokud nebude mrznout, pak určování minimální teploty je OK.
Podle grafů na http://xanadu.khnet.info/baterie.php
odhaduji, že baterie jsou vybité asi ze 40 až 50 procent. Tedy měly by fungovat snad ještě měsíc. Nastává zde i autoregulační funkce, kdy s klesajícím napětím bude klesat i výkon a tím pádem i odběr. No uvidíme.

Jinak Pepik OK1BJH hlásí, že lištičku v jeho střediskové vesničce slyší nepřetržitě každý den.

Poslechové zprávy lištičky 2 od Pepíka OK1BJH

Opravdu se někdo má. Většina z nás se potýká s rušením od nabíječek, osvětlení, plasmy, manželky..... Pepík OK1BJH však zapne rádio a slyší "trávu růst". Jak jinak si vysvětlit, že Pepík kdykoliv zapne rádio, tak slyší 1mW (nevím, při vybité baterii to možná bude i méně) a to do antény, která se dotýká různých větví a je tak nízko, že sama o sobě oproti dipolu ve výšce kolem lambda čtvrt má ztrátu tak min. 8 dB. Jo to se tak někdo má...HI

Lištička 2 na Nový rok ráno (mp3)
Lištička 2 na Nový rok odpoledne (mp3)

Lištička 2 poslech 3.1.2015 Jižní Čechy (mp3)


Existuje v OK asi 10 Hams, kterým to zkrátka poslouchá. Předpokládá to samozřejmě radiově čísté místo a zřejmě to souvisí i s vlastnostmi dané lokality a antény. V životě by mne nenapadlo, že maják 1mW může být tak nádherně slyšet. V Liberci to někteří HAMs neslyší ani povrchovou vlnou na vzdálenost 3km. Pepo, díky....

Jestliže jsem říkal, že lištičku je schopno posloucahta tak 10 hamů, pak musím po včerejšku říci 11. Mezi úspěšného posluchače lze zařadit Roberta OK2PYA. Zde je jeho nahrávka:

OK2PYA (mp3)

Robert píše, že se mu podařilo najít chybu, proč mu v FT817 nefungoval CW filtr. Byla to prý vlasová trhlinka na tišťáku filtru. Robert dále píše, že si objednal Pixie4 a tak budu mít tvrdou konkurenci.

Poslechové zprávy....

Opravdu by mne ani ve snu nenapadlo, že 1mW do špatné antény bude slyšitelný. Podle mých testů, by to tak mohlo být slyšeno povrchovou vlnou asi do 3 km (Foxoring). Mrška ionosféra nám to však vrací i takto zatlumené. Ale musíme si uvědomit, že aktivace světlem (deaktivace) je vlastně opět potvrzení teorie "směrnicového efektu". Tedy zmenšení útlumu odrazem od ionosféry až o 20dB v době, kdy Fkr přechází přes pracovní kmitočet (Jožo Ferův Theorém). Ale poslechněte si nahrávky:

OK1BJH

Zde je jasně vidět, jak nádherný a nerušený poslech má Pepík ve své vesničce střediskové. Snad jen připomínku. Pepíku, slabé signály se vždy hledají při vypnutém AVC a ty ho máš zapnuto a dokonce nastaveno jako SLOW. Jinak může dojít k efektu, který je jasně slyšitelný v začátku nahrávky (Prsknutí ti zavře rádio).

Velice krásná je ukázka signálu, kterou poslal Mirek OK2CW. Je to typická ukázka, kterou dokáží přečíst jen "zkušené uši". Ano přesně takto musíte mít nastaveno rádio, pokud něco hledáta v šumu. Mirku blahopřeji.

OK2CW

Ještě bych požádal teoretiky o vysvětlení jedné věci, které nerozumím. Při dlouhodobém měření síly signálu lištičky na vzdálenost cca 1km, kdy kritický kmitočet je níže než pracovní, prokazatelně ve dne přichází signál asi o 3-5 dB silněji než v noci (pozor nemůže se jednat o odraz). Nemá někdo podobné zkušenosti? Nemůže mi to někdo vysvětlit, čím je to způsobeno? Že by zvýšenou vlhkostí vzduchu, souvisí to s vrstvou D a její vodivosti?


Prototyp Lištičky č.2 on air z přírody....

Prototyp č.1 se odmlčel asi před měsícem a to díky "uspání" z nedostatku osvětlení. Prototyp č. 2 na kmitočtu 3580.22 KHz jsem upravil na výkon cca 1mW a umístil do přírody. Anténa cca LW18m. Vysílací schéma je následující:

  1. Začátek vysílání cca 5 minut před východem slunce v Liberci (dne 23.12.2014 v 7.52 hodin)
  2. Ukončení 1. vysílacího okna za 45 minut
  3. Vysílá se telemetrie = značka, U (napětí baterie), D (velikost osvětlení), Teplota, Teplota minimální, změřená přes noc
  4. Klid cca 2 hodiny a 40 minut po ukončení vysílání v 1. okně
  5. Start hlavního vysílacího okna pro dohledání (cca 1 hodina)
  6. Čekání na západ slunce
  7. Vysílání po západu slunce v Liberci, cca 45 minut (opět stejná telemetrie), mazání údaje o minimální teplotě
  8. Přes noc nevysílá, pouze sbírá data o teplotě (každou minutu) a vyhodnocuje minim. teplotu
Výkon 1mW do relativně špatné antény znamená to, že signál může být zachycen jen opravdu špičkovými posluchači v nerušeném prostředí. Jakmile poklesne napětí pod 3V, dojde k uspání a trvalému odmlčení (Odhaduji, že k tomu dojde tak v únoru). U této lištičky nehrozí uspání z nedostatku osvětlení. Jestliže by byl fotoodpor něčím zastíněn (větev), pak  do 24 hodin  se přepne automaticky do módu vysílání takového, že se bude ozývat pravidelně každých 5 minut s telemetrií.
    Jinak po snížení výkonu na 1mW lze konstatovat, že SDR na Cínovci již totálně nic neregistruje.


Čínské vánoční radosti...

Někdo hraje výherní automaty a samozřejmě prohrává, někdo kliká na čínských shopech a ..... v nejhorším případě se mu doma hromadí krámy. Je to určitá závislost HI. Kolik já už testoval různých TCVR a nakonec je se ztrátou prodával. Ale tak už to chodí. Nyní se mi docela zalíbil čítač do 500MHz. Jak je napsáno - přesný. Ale nekupte to za 300Kč.Je to celkem jednoduchý čítač, bohužel ten název "přesný", mu asi moc nenáleží. Nechápu, jak výrobce může toto prodávat a nezamyslí se nad tím, jak korigovat chybu měření. Je tam sice trimr, ale nejlepšího výsledku jsem dosáhl tak, že kmitočtu 145.525 MHz čítač ukazoval o 1.7KHz méně. Samozřejmě pak chyba na 500MHz bude asi 6KHz. Jak jsem četl na fórech, nejsem takto postižen sám. Ale berme to pozitivně a uvědomme si, že na 3.5 MHz chyba bude cca 85 Hz, což asi většině z nás nebude tolik vadit. Čítač obsahuje mikročip ATMEGA48PA, tedy v podstatě "dělo". O to více zarážející je to, že autor SW nedokáže chybu kompenzovat a nezamýšlí se ani nad tím, že by bylo dobré odečítat, či přičítat MF kmitočet. Takto je využití tohoto čítače silně omezeno. Ale jak se říká - neberte to za tři stovky. Jinak funkce je bez chyby. Napájení 9V. Stabilizátor 5V je umístěn na desce. Displej 0802 LCD je krásně podsvětlený a vyloženě si říká o umístění na čestném místě našich TCVR. Spotřeba asi 80mA.
Přesto musím prohlásit - pane Zajíci, máto to vymyšleno daleko lépe.


Máte vycvičené ucho?

Jen tak náhodou jsem si pustil SDR přijímač z Teplic (Hrad Doubravka). Bylo 11 hodin SEC a vůbec bych nevěřil, že těch 10mW v tuto dobu může být slyšet. Signál tam zřetelně je. Poznáte ho?

Maják (wav)

Klobouk dolů. To SDR musí opravdu být na slušné úrovni. Jen dejte pozor na nastavení kmitočtu. Maják je na 3580,23 KHz, ale na SDR musíte nastavit mod narrow CW (bylo nastaveno BW 150 Hz) a kmitočet 3580,08 KHz (kluci to mají ujeté).

Adresa SDR je:

http://websdr.hrad-doubravka.cz/Druhý funkční model "Lištičky" on air

První funkční model jsem umístil do přírody a aby na něj přímo nepůsobilo drsné počasí, tak jsem ho schoval pod plachtu. Bohužel jsem však špatně odhadl úbytek osvětlení a tato lištička se již neprobudila. Zkrátka i při plném osvětlení napětí na fotoodporu nepřekročí nastavenou mez. Tedy tento FM1 je zřejmě umrtven až do jara, kdy ho opět sundám HI. Připomínám, že vysílal na kmitočtu 3579,4 KHz. Nevadí, procesor stále běží, stále se provádí měření a tak na jaře zjistím, jak vydržely baterie. Druhý funkční model na kmitočtu 3580.23 KHz jsem upravil jako universální. Jeho HW je tedy vhodný jak pro balón, tak pro lištičku. Je to zatím vytvořeno na jedné universální desce. Tedy v rámci testování ho nechám vysílat po omezenou dobu z domova. Při plném napětí (4,5 V) by lehce mohl dávat kolem 50mW. Je tam však aplikováno napětí nižší (NiMH baterie) a tak výkon je typicky asi 10mW. Zachoval jsem synchronizaci na světlo a tmu. Doplnil jsem i smyčku programu,  kdy při neprobuzení po dobu větší než 24 hodin, lištička přejde do programu vysílání tak, že se každých 5 minut aktivuje vysílání telemetrie a to bez rozdílu zda je tma či světlo. Doplnil jsem i ukládání minimální naměřené teploty během 24 hodin. Max. teplotu neurčuji, protože v uzavřené krabičce při osvětlení sluncem tato teplota asi nebude korektní.  Tato hodnota se vždy maže při přechodu ze světla do tmy. Je to verse programu V1.0 a bude zde v nejbližší době popsána.

Konečné schéma je zde:S dalším PA nepočítám. Výkon kolem 20mW se zdá být pro tyto experimenty dostatečný. Celek se v pohodě vejde na destičku cca 40x40mm.


A ještě je dostatek plochy na osazení dalšího PA s BS170.

Základní údaje:

Kmitočet: 3580.23 KHz (plus mínus 10 Hz - v závislosti na napájecím napětí a teplotě)
Výkon:   min 10mW (Typicky kolem 30mW)
Napájení: 3 lithiové články typu AA (V zimě nutnost, v létě možno nahradit alkalickými články)
Předpokládaná doba životnosti baterií - minimálně 2 měsíce.
Režimy provozu: Normální s vysíláním při rozednění a při západu slunce s jedním hodinovým oknem vysílání po nastavené době po                             rozednění. (Okno pro vyhledání -Foxoring)
                            Havarijní 1 - vysílá každých 5 minut telemetrii v případě, že fotoodpor nebude dostatečně osvětlen po dobu delší                                 jak 24 hodin. Tato možnost může nastat např. při totálním znečistění plastové krabičky v které je lištička umístěna.
                            Havarijní 2 - Poklesne-li napětí baterie pod hodnotu 3,45V.
                            Havarijní 3 - Poklesne-li napětí pod 2,8V (uspání s velice řídkým zavysíláním - ochrana před vytečením baterií)
                            Havarijní 4 - totální uspání bez možnosti vysílání (napětí nižší než 2 volty)