Prototyp MIB sunny, určený do Jizerek, ve zkouškách

Četl jsem o našem lovci mrazů, o amatérském meteorologovi panu Antonínu Vojvodíkovi:
http://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=domaci&c=A160123_162757_domaci_fer&foto=PP4cb785_voj.JPG

Miluje mrazy a snaží se nalézt místo, kde nejvíce mrzne. Určitě je to krásný druh zábavy. Četl jsem i o tom, že v oblasti Jizerky (možná nejstudenější místo v ČR) na své náklady vybudoval měřící místo. Náklady dosahují několika desítek tisíc korun. Přemýšlel jsem, na kolik vyjde můj dattalogger. Procesor mne stojí 59 Kč, čidlo teploty něco kolem 35 Kč, jedna baterie, kus tišťáku a trošku práce. Samozřejmě meteorologická budka je to správné. Ale pro určení min. teploty s přesností do 0,5C asi i čidlo DS18B20 bude vyhovovat. Podle prvního prototypu vím, že datalogger je schopen bez problému zaznamenat minimální teplotu až ze 125 dnů. To je cca data ze 4 měsíců. Docela mne toto oslovilo. V  současné době sbírá údaje o minimálních teplotách datalogger umístěný v Jizerských horách. Včera mi to nedalo a šel jsem ho zkontrolovat. Zajímavé na tom vše bylo to, že bez GPS bych ho ve sněhu těžko dohledal. Naštěstí můj mobil pracuje s družicemi jak klasického systému, tak s družicemi Glonass. Celkem lehce jsem to ve sněhu dohledal a po nalezení jsem konstatoval chybu v dohledání cca 1m.

Čidlo je umístěno na větvi cca uprostřed fotografie. Všechna data se nahrávají do flash paměti a tak i po vybití baterie jsem schopen data přečíst. Samozřejmě daleko více vzrušující je data sledovat on-line. Projekt MIB s krycím názvem "Bobík", však skončil po vybití baterií (cca v půlce prosince). Životnost lithiových článků tedy byla cca 4,5 měsíce. Je to škoda, protože teprve v zimních měsících jsou data o mrazech zajímavá HI. Je jasné, že maják MIB je třeba doplnit o další zdroj energie. V současné době testuji prototyp s krycím názvem "Kvilda", ale ten je neslyšitelný (50uW ERP). Vyrobil jsem však prototyp 2 (ve spolupráci s bráchou OK1USP), ten je testován zatím s microvýkonem a pracuje na kmitočtu 3579,25 kHz). Pravděpodobně bude umístěn v Jizerských horách.


Připravuji i další mohutný kombajn, který by měl měřit i kvalitu ovzduší (Množství CO, CO2 a dalších plynů), měl by být vybaven i čidlem pro sledování zvířat (PIR). Celé by to mělo být postavené na Arduinu a mělo by to být vybaveno již větším slunečním panelem (cca 3W). Tentokrát by však maják měl být spouštěn externím signálem s plovoucím kódem. Je to docela krásné "blbnutí".