Vnuci v akci, aneb na co za pár korun poslouchat na amatérských pásmech


Vzpomínáte si ještě na Vaše HAM začátky? Když si vzpomenu, jak to před těmi cca 65 lety bylo, pak si musím vzpomenout na mého tátu. Jako kluci jsme byli odkojeni na polních dnech. Ta atmosféra byla pro nás kouzelná. Vzpomínám i na přijímač, který si táta kdysi postavil. Byl to známý MOAV. Brácha tenkrát do něj udělal i preselektor s elektronkou NF2. Chodilo to fantasticky i na kus drátu ve světlíku činžáku. Pamatuji si, jak jednou byl u nás na návštěvě Karel OK1AKP. Když mu táta předváděl MOAVa, tak Karel u každé CW stanice říkal: "Tak to je Francouz, jo a tohle je Angličan...". Opravdu jsem byl nadšen a představoval jsem si, jak vlny sem přichází z takových dálek. MOAV se stal pro mne tou nejkrásnější hračkou. Vyndával jsem z televize černou dvoulinku a připojoval ji k přijímači. Samozřejmě první odposlouchané stanice byly módem AM. Zkrátka vypravovat někomu o rádiu, bez toho, aby měl možnost si sám prolaďovat, tak to nejde. Když viděl Karel OK1AKP mé nadšení, pak mi prodal TORNa E.b. Tenkrát jsem za něj zaplatil 200 Kčs. Roznášel jsem však o nedělích noviny a za to jsem měl 30 Kčs za roznášku. Nebylo to až tak moc. Rádia typu Torn, EK10 a další se prodávaly v průměru za 350 Kčs. Zkrátka, bylo to dostupné. A co dnes? Vždy jsem se těšil, až vnoučci dorostou do věku, abych si s nimi mohl hrát. Postupně jsme se naučili na jednoduchých čínských stavebnicích pájet a to dokonce i součástky SMD. Ale přeci jenom jsme si ještě netroufali do stavby  přijímače. Pak jsem na Ebay objevil stavebnici dvoupásmového přímosměšovacího přijímače na 80 a 40m pásmo.

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=Simple+Double+Band+Receiver+%22Lidia-2%22+%2840m+and+80m%29.+Kit+for+assembly.&_sacat=0

Poprvé jsem na Ebay zkusil smlouvat o ceně. Vyšlo to, a tak to nebylo až tak drahé. Profi deska, kompletní součástky. Zkrátka vnuk byl nadšen. Postupně si to vše zapájel.Vše nádherně označené.Jedná se o jednoduchý přímosměšovací přijímač. Tušil jsem, že asi nejvetší problém bude se stabilitou kmitočtu. Naštěstí se dají na desce nastavit Jumpery tak, že se dá vnitřní oscilátor vyřadit a použít nějakého stabilnějšího. Nakonec se však ukázalo, že stabilita sice není dokonalá, ale použitelná. Zakoupil jsem na Ebay i digitální stupnici.

https://www.ebay.com/itm/1-MHz-1-1GHz-LED-Frequency-Counter-Tester-Measurement-Board-For-Ham-Radio/113260617263?hash=item1a5edbde2f:g:lwQAAOSwtLtbo68a

Celkem slušná stupnice za necelých 10 USD. Nakonec jsem požádal Rudu OK1FFI, zda by mi nevyrobil propojovací kabely. Ruda to řešil po svém a aby to drželo vše pohromadě, použil svoji osvědčenou prkénkovou konstrukci. No co k tomu říci, pro vnuky geniální provedení.Zkrátka sen začátečníka posluchače za pár korun. No a jak to poslouchá? Zvláštně, připadá mi to jako Torn HI.

Ukázka CW.mp3

Ukázka SSB.mp3

Není to sice super, ale vnuk si to postavil (osadil) sám a tak uvidíme, jak bude činný. Má to pochopitelně potenciál pro vylepšování, případně o dokončení jako CW TCVR.

Zkušenosti s provozem

V Číně jsem si objednal originální obvody Motorola MC3361. Ty se sice již nevyrábí, ale dají se v Číně lehce sehnat. Při poslechu na originální stavebnici, se zvláště ve večerních hodinách  objevuje parazitní příjem AM stanic z pásma. Přitom nepomáhá zařazení útlumu. Zkusil jsem originální ruský obvod MC3361 nahradit Motorolou. K mému velikému překvapení parazitní příjem zmizel. Přitom rádio vykazuje vyšší citlivost. Zřejmě je i vyšší zesílení v oblasti filtru. Tedy přepínač CW/SSB má daleko větší vliv, než s originálním ruským obvodem. Nemám možnost měřit citlivost. Podle mne je celkem srovnatelná s čínským SDR RS918. Zde pochopitelně hraje podstatnou roli šířka filtru. Pokud bych měl tedy citlivost odhadnout, je někde kolem 1uV, což je v pásmu 80m celkem dobrá hodnota. V poledních hodinách jsem poslouchal maják OK0EN s výkonem 150mW.

OK0EN.mp3

Celkem bez větších problémů jsem v poledních hodinách poslouchal i SP stanice.

SP.mp3

Vstupní filtry nejsou nastavitelné. Změření ukázalo, že to sice není ideální, ale použitelné.

Vstupní filtry

Stabilita oscilátoru je v pásmu 80m únosná, v pásmu 40m již velice špatná. Bez digitální stupnice by člověk byl ztracen. Nikdy jsem s obvodem MC3361 nic nedělal. Tím, že je stále dostupný, mne docela zajímá. Asi zkusím nějaký jednoduchý CW TCVR.