Jak jsem byl slyšen u Alexe OK4AS

Dnes jsem dostal nahrávku od Alexe, kde mi jasně dokazoval, že mne volal.

OK1IF.mp3Původně jsem si myslel, že na nahrávce bude jen nějaké šílené chrčení, asi takové, jaké jsou na nahrávkách na YOUTUBE. Zkrátka z těchto nahrávek si člověk uvědomuje, jak svět je zahlcen rušením. I já v poslední době mám šílené rušení v pásmu 40m. Když jsem měl poruchu modemu, pak představitel jedné firmy mi začal k mé WIFI automaticky nabízet zázračnou krabičku, která se strčí do zásuvky a... Prý to stojí jen pár stokorun. To víte, těch wifin je zde strašně moc a tak.... Chudák si se mnou užil. Dokázal jsem mu, že moje wifi generuje signál o 30dB silněji, než nejsilnější další signál Wifi. To PLC, co mi nabízel, je jen obchodní trik, jak takové šmejdy v paneláku prodat. Naštěstí jsme si to mohli krásně demonstrovat na nanoVNA. I tento odborník okamžitě poznal, co mne chtěl doma nainstalovat. Po malé přednášce mi musel slíbit, že v tomto paneláku to instalovat nebude (byl rozumný).

    Z nahrávky Alexe je však slyšet nádherný signál s úžasným pozadím. Nemám sice rád dipóly 2x20m ve výšce 3-4m. Ta ztráta je zde obrovská (až 6dB), ale i to se dá zvládnout. Problém, proč jsme se neudělali je jasný. Já Alexe zkusil zavolat "naslepo", podle údaje RBN. Bohužel Alex se nepřesvědčil, který z jeho dvou kmitočtů je blíže mému (je to vždy ten vyšší z dvou) a volal mne vedle. Bohužel KX3 je nádherně ofiltrovaná a i když jsem se snažil ji moc nezúžovat (měl jsem většinou nastaven filtr 500Hz), pak mne nenapadlo, že Alex může být až někde stovky Hz vedle. No stalo se a moc mne to mrzí. Mohl jsem na tento případ vymyslet i nějakou fintu. Vždyť KX3 má v sobě dvě pseudorádia. Mohl jsem to tedy zkusit na tom falešném kmitočtu já. Práci se dvěma kmitočty jsem si užil v roce 2019 s Pixinou. Tam jsem to měl dobře vymyšleno. Tedy Alexi promiň, příště budu předpokládat vše HI. To by v tom byl ďas, abychom se neudělali.Největší akce QRPistů je za námi. Bylo to krásné a bude to zas. Jak dopadl QRP ples v Rudolfinu?Tak to máme za sebou. Ještě bude plno příležitostí si tento obrovský zážitek prožít z nahrávek. Nevím, kolik nás letos bylo, odhaduji však počet účastníků na cca 65 stanic. To je na českou a slovenskou HAM scénu celkem slušný počet. Spíše mne zajímalo, jestli se náhodou v někom z "bijců" nezvedne svědomí. Bohužel nic. Hnutí QRP je pro ně takového významu, asi jako hnutí Gréty. Všichni cítíme, že už nám výkon 4 Jánošíků nestačí. Překračujeme závodní i povolovací podmínky již asi v průměru 10x, ale asi nenastala ještě ta správná doba. Asi je potřeba ilegálnost dotáhnou ještě asi o 6dB vzhůru a pak možná si začneme uvědomovat, že čeho je moc, tak toho je moc. Naštěstí některé stanice v takových závodech jako je SSB liga si začínají uvědomovat, že fakt ty kilowatty sem nepatří. Po upozorňování na určité "přehánění" jsem byl obrněn a čekal jsem i nějaké komentáře. Nic.... Byl jsem připraven dokumentovat spotřebu elektřiny v některých vysílacích střediscích (dostupné z oficiálních zdrojů). Nic... Nedá se nic dělat, pokud to nevadí oficiálním představitelům naší organizace, tak to nemůže vadit nikomu. Byl to opravdu tenký led a vlastně jsem rád, že to i ti největší bijci přešli bez komentářů. Mám alespoň naději, že semínko bylo zaseto a že je dobře, že máme téma, nad kterým asi bude dobré se zamýšlet.

    Tentokrát jsme měli z okreu ELI vysokou účast. Závodu se zúčastnil brácha OK1USP (Číňan RS918 s 1W), Karel OK1JRU (Alinco 10W), Jarda OK1FFF (pod novou značkou OK5FF - congrats). Chyběl nám jen Libor OK1DU, který tráví dovolenou v Mexiku. Já osobně jsem se rozmýšlel nad tím, zda nepojedu "Retro", to je na TCVR Datel. Bohužel však ho mám laděn pomocí VXO a ladí mi jen do 3553 kHz. Je to sice stále jedno z mých oblíbených rigů, bohužel však už trochu zažitých. Sice si stále říkám, že v něm udělám nový příčkový filtr (ten starý je z Xtalů z RM31 a filtr se moc nepovedl). Ale....někdy HI. Všechny Pixiny jsem si již odzkoušel a tak by to chtělo něco nového. Mám takový pocit, že by bylo dobré otestovat Xiegu G-90. Chce si ji koupit Libor OK1DU a tak se těším, že si ji otestuji. Nakonec jsem se rozhodl pro zvláštní kategorii do 300mW, ale s KX3. Netušil jsem, že "bijci" se nezúčastní. Kdyby ano, nechtěl jsem být handicapován blbým přijímačem. Takže jsem vlastně vytáhl moji nejlepší zbraň i když stále v provedení jen QSD směšovaše (Quadrature Sampling Detector). Abych však dal šanci i relativně horším rádiím typu FT817, chtěl jsem nastavit výstupní výkon 300mW. Při pokusech o nastavování jsem však zjistil zajímavou věc. Pokud nastavím na KX3 300mW, pak výkon je cca 400mW. Pokud nastavím 200mW, pak to spadne na cca 150mW, což se mi zdálo už moc handicapované. Zkoušel jsem i nastavit a překalibrovat KX3, ale sri nešlo to.

Nastavení KX3Změřený výstupní výkon na 50 Ohmech. Po rozjetí závodu jsem však litoval. Opravdu s 0,4W nebyl problém dělat spojení. Asi jsem měl přistoupit na hru s "bijci" se 150mW. "Bijcům" však nestojíme za názor a vůbec .... Poslední komunikace s "bijcem" byla po jeho prvním zvolení (nové koště dobře mete). Tenkrát chtěl založit "poradní sbor", kde budou všichni zastánci různých trendů a názorů. Zatelefonoval mi do práce a nenechal mne mluvit, jen mi oznámil, že mne "jmenuje" do poradního sporu. Moc se mi to nelíbilo, ale dejme každému pár let hájení. Když jsem si stěžoval na starého "nebijce", pak jen z toho důvodu, že neumí CW a není závodníkem. Tento však CW umí dobře, závodník je světový, ale nějak mu chybí sebereflexe v podvodech. Jeho uvažování je dáno kapitalistickou úspěšností. Tedy on ani už nechce slyšet názory moje. Řečeno ústy jiného bijce, "je nutné řídit cokoliv, jako firmu". Ale možná je to stále z nás ten nejlepší. Já však již mám jasno, už ho volit nebudu (promiň kolego telegrafisto.). Tak jsem si postěžoval. Jen se bojím, abych nespadl do kotce s jiným, kde neustále se opakuje to, že já jim to vždycky říkal, ale oni na mne nedali. HI Koneckonců ten druhý si jednou stěžoval, že od Svazarmu dostal spací pytel (jako nejlepší pracovník). No a já se musím přiznat, že jsem jednou dostal batoh za 70 Kčs. No raději se příště nepřiznám, koho jsem volil, hlavně, aby po mne někdo něco nechtěl. HI Představte si ten průšvih, že bych dostal pozvánku do Maroka. Mám sice ještě důchodcovské spoření, ale to musím si nechat. Kolegové "přátelé žehu" mne vyhodili z jejich klubu.
    No nic. Vstávám asi v půl sedmé. Většinou závodím ještě v pyžamu. Teď však si nejsem jist, zda za mnou nepřijdou novináři. Vyzvat "bijce" na souboj, tak to je troufalost. Tedy ač nerad sundávám pyjamo a převlékám se do trička "řídit jako firmu" a dělám si kávičku. Ještě s bráchou ladíme nějaké problémy s N1MM. Volím nějaký můj "nekulatý" kmitočetr a rozjíždím závod. Z mého kmitočtu mne však velice brzy vyhodí nějaká EW2 stanice. Tak toto pěkně začíná. Bijci budou již mít první 6 spojení (oni na rozdíl od nás dělají v každém závodě 6 spojení do minuty - jen když je pravidelně poslouchám, tak možná i míň). Nastal první problém. Někdo mi místo 5NN dal 579. To by se mi "bijci" smáli. Fakt mne to rozhodilo. Ještě přemýšlím, zda náhodou nevznesu připomínku, že se musí dávat 5NN povinně. Žádný pileup jsem nespustil. Sakra funguje to vůbec? Rychle sleduji ionogram, abych se přesvědčil, že to chodit musí. Jsem v rekonvalescenci po chřipce a mám ještě kašel. Kuckám, až rozliju kávu po stole. Kruci, to určitě "bijci" zařídili. Samé zdržení. A do toho všeho najednou......silné nutkání. Mezi radioamatéry známé QWC. Tak, jestli se dostaví QWC, pak to můžu celé zabalit. Křečovitě se kroutím a snažím na to nemyslet. Napadá mi, že vlastně stále nevím, jak na tyto okolnosti reagují bijci. Jednou mi jeden HAM pod Ostravou vypravoval, jak je na to dobrá PETka. Jo hochu, tady to máš, hraješ si na mistra světa a nepřipravíš si ani PETky. Přemýšlím, že v nouzi mám nepromokavou židli, když bude nejhůř.... Zapínám na KX3 i měření napětí baterie. Koukám jako blázen. Napětí při klíčování klesá na 9,5V. Jak je to možné? Přece ty baterky jsem včera dobíjel? Není možné, že budou vybité. Nahrávám první stanice:

REC01.mp3
 
Zde OK1VK,OK1MNV, OK1DMP, OK1DCS, OK2PIP, OM8ON, OK1MKX, OK1FII, OK1AY, OK2NAJ

REC02.mp3

Zde OM0AS, OK2PRF, OM3WZ, OK2BMA, OK1DWF, OK4AS, OK2CMZ, OK1MNV, OK1DXK, OM6MW, OK1KC

Naštěstí QWC přestává otravovat. Můj signál asi nebude extra silný. Nemá tedy cenu zvyšovat rychlost vysílání. Těch cca 24WPM musí stačit. Jo "bijci" určitě jedou 40WPM a já zase nic.

REC03.mp3

Zde OK1DQP, OK1WSL,OM3WZ,OK2VWB, OK1ES, OK1JFP

REC04.mp3

Zde OK1FHI, OK1JRU

REC05.mp3

Zde OK1CZ, OM6TC, OK1HCD, OK1DX, OK2BR, OK2PIP,OK1FMS, OK5FF, OM3PA

Samozřejmě stále hledám nějaké nové stanice. Zaslechnu i Pavla OK1DX, jak někomu dává příkon vysílače nula.  Dobrý fór. Jak to dokázal zařídit? Asi má příkon menší než 500mW (jako já) a tak zaokrouhluje dolů. Sakra to je novinka. Nikdy se to tady ještě nevyskytlo. Každý normální HAM by raději dával 01. A nebo Pavel má ebonitovou tyč s liščím ocasem HI?

REC06.mp3

Zde OK1DM, OK1FFA, OK2PIP, OK1DEU, OK1DX

REC07.mp3

Zde OK2BJM, OK2BZN, OK1FFA, OK1CS, OK2SG

REC10.mp3

Zde OK2TRN, OK1DXK, OM3ZU

Podmínky se zhouply, hledám na ionogramu, čím to je způsobené

První hodina závodu

Zhoupnutí

Závěr závodu

V závěru závodu opět klesá útlum. Vrhám se na tvrdý RUN a dosahuju rate až 1 spojení za 3 minuty.
Ještě rychle dodělávám to, co podle mne je udělatelné.

REC11.mp3

Zde OK1AY, OK1VK, OK5OK, OK5FF, OM3IAG, OK1LO, OK1DXK, OM8ON, OK2BCF, OK4AS, OK1VK, OM3IAG

Docela mne mrzí, že dobře slyším Alexe OK4AS, ale nemohu se dovolat. Škoda. Závod končí a já urychleně plním příkazový kód QWC. Chudák Jana v nahrávkách kašle jako já. Již se stalo tradicí, že se po OK QRP závodě fotím.Nyní je to už jasné. Bijci se nedostavili a tudíž jsem morální vítěz. Malinko se na fotografii usmívám, aby každý novinář pochopil, že bijci jsou sice bijci, ale srabové a podvodníci. Přemýšlím ještě, kolik jim nalžu, že dělám ročně spojení HI. A taky si říkám, že už je potřeba se někdy zeptat, jaké jsou úspěchy našeho klubu. Kolik těch nových hams a telegrafistů vychovali různé skupiny pro výchovu mladých. Taky přemýšlím, že asi vstoupím do OM radioklubu. Oni mají nižší příspěvky, lžou méně a nemají placené funkce. Jo a taky nekašlou na QRP Hams.

P.S. Autor si vše vymyslel, bijce miluje a schvaluje jim, že je nutné již jasně otevřít podmínku zvýšení limitu našich PA stupňů. Děkuje také za činnost ČRK, která ve spolupráci s ČTU opravdu hodně dělá pro OK Hams. (Možná bude nová vyhláška už letos.)


Ples QRPistů roku 2020 aneb, je to o něčem jiném, jak o závodění. OK QRP závod 2020

Dnes jsem se byl malinko projít. Nádherná procházka. Musel jsem konstatovat, že mne to stále přitahuje k vodě. Voda je opravdu základ života. Již nikdy více bych nechtěl zažít pohled na vyprahlou libereckou a jabloneckou přehradu. Je to hrůza. A tak fotím ryzí potůčkovou vodu. Musím se přiznat, že jsem ji dnes i ochutnal. Je to zajímavé, ale opravdu ještědská voda se dá pít a je chutná.

Jaro v Liberci

Chvilku jsem se u  potůčku posadil a vzpomínal. Připomínal jsem si svoje krásné životní zážitky. K nim samozřejmě patří voda a vše s ní spojené. Vlastně mé nejoblíbenější místo - Soumarský most, jsem poznal při svém vodaření. Dnes tam jezdím již jen z nostalgie a ne kvůli vodě (vodáctví), přesto se tam cítím velice dobře. Ale proč to vše vypravuji? Nebyl jsem u vzniku OK QRP klubu, přesto si velice dobře pamatuji to prvotní nadšení. Potkal jsem tehdy svého kamaráda Frantu OK1JMF a ten mi vypravoval o setkání v Chrudimi, jak se založil OK QRP klub. Byl úplně nadšený. Časem jsem na to zapomněl. Jednou v neděli jsem však zaslechl volání stanic z OK QRP závodu. Tenkrát jsem provozoval svůj první doma vyrobený TCVR, který měl cca 2W. Závodu jsem se zúčastnil. Honza OK1IR mi pak ze setkání dovezl čepici za 3. místo. Byl jsem úplně nadšen. Napsal jsem Karlovi OK1AIJ a on mne pozval na příští ročník setkání. Pamatuji si, jak mi Pepík OK1FKD radil, z kolika židlí se dá sestavit krásná postel HI. Milan OM3TBG mi tenkrát vypravoval, jak jezdil na lodích po světě. Ta atmosféra mne ovlivnila. Pamatuji se snad na všechny QRP závody. Opravdu mi to nepřipadalo jako závod, ale jako přátelské setkání. Kdysi jsem to nazval plesem. Zde opravdu nejde o výkon, ale o přátelské setkání. Chápu, že se mohou třeba i scházet přátelé TOP bandu. O čem si však povídají? Myslím, že o vodních čerpadlech různých chladičů. DXování a závodění je opravdu o velikých a velikánských výkonech. Je to tak dobře? Chtěl jsem se zeptat na ČRK, ale bohužel nemohu. Pokud by to někdo v OK začal dodržovat, pak značka OK zmizí z tabulek úspěšných stanic. A tak jsem to překousl. Celý svět podvádí, tak proč ne v OK. A co QRP klub? Kdysi jsme s Karlem OK1AIJ se nad tím zamýšleli. Dospěli jsme k názoru, že OK QRP závod je o něčem jiném. Nemělo tedy cenu odměňovat stanice podle pořadí, ale zvolili jsme systém losování. Za celou dobu svoji účasti v závodech QRP vím, že nikdo zkrátka silou svého signálu "netrčel".

Ale nechme těchto úvah.  Kdysi se našlo plno "vědců", kteří chtěli vysílat na 144 MHz do více směrů a to s výkonem "vyšším". Co se stalo? Stalo se to, že se standardně dovoláváme dál. Vysíláme do více směrů a to legálně s 3x1000W. Ilegálně asi víc. Co tedy ustanovit lobby, které by celosvětově povolilo na 160m standardní výkon 10KW. Bylo by to blbý, protože by někdo musel dělat další PA stupeň, aby byl zase o trošku zvýhodněn. Nebo si opravdu ještě někdo myslí, že výsledky v závodě nedělá výkon, ale jakési lepší schopnosti závodníka? HI. Opravdu jde jen a jen o HW a výkon koncového stupně. Stejných závodníků najdete pytel, ale dobrých QTH s vynikajícím PA, je bohužel pomálu. Je v tom tvrdá práce.

No a co QRP? To je skupina závodníků, kteří nepotřebují podvádět a je jim jasné, že zákon zachování energie platí. Je jim jasné, že neexistuje zázračná anténa a je jim jasné, že Jánošík je lepší než AL811 HI. Tedy za naprosto rovných podmínek se zúčastňují tohoto závodu a milují ho.
Vloni jsem se zúčastnil s Pixinou s 300mW. Pracoval jsem na jednom kmitočtu, který byl dán použitým xtalem. Díky Vám a Vašemu nadšení pro tuto "ptákovinu", jsem se dobře umístil. Bez Vás by to však nešlo. A co letos? Těžko asi budeme přesvědčovat ty, kteří chladí PA vodou, aby se také zúčastnili. Jejich antény většinou nejsou NVIS. Pak také by se asi děsili toho, že by to nedopadlo dobře. Pro ně však mám návrh. Kategorie jsou vypsány, ale prosím zkuste se zúčastnit v kategorii "bijců", to jsou všichni ti, co nikdy nedodrželi podmínky světových závodů. Jejich výkon málokdy byl pod 1500W. Pojďme si vyzkoušet něco nového. Jste všichni vynikající operátoři (možná jen málo provozujete mód S&P), pojďme zkusit něco nového.

Vyhlašuji novou "bijcovou" kategorii do 300 mW výkonu.

Věřím Vám, že to chcete zkusit jako já. Budete mít povoleno vše. Můžete používat závodního týmu, více rádií a bezpočet antén a RBN. Jediná podmínka je však to, že ke svému deníku pošlete fotografii obrazovky osciloskopu, kde bude jasný výstupní výkon na 50 ohmech a bude roven těm 300mW. Zkrátka zkuste se zúčastnit alespoň jednoho závodu, kde budete fér stanicí. Za to Vám předem děkuji. Zúčastní se někdo? Co třeba předseda našeho spolku ČRK?
Za odměnu Vám slibuji, že někdy zavřu oči, vezmu si z našeho radioklubu Jánošíka a zkusím Vám se svojí anténou konkurovat. HI.

Kdy a jak? Tak to se dočtete ZDE.

http://okqrp.fud.cz/contests.htmlNedělní závod na přímosměši s NE612

Diskutovali jsme na BP, zda opravdu přímosměš je použitelný v závodech. Kromě falešného postranního pásma, musí produkovat i intermodulační produkty. Níže jsem se snažil dokázat, že vzniklý intermodulační produkt ucho lehce odfiltruje. Pokud rádio nemá v dalším zesilovacím stupni operační zesilovač s omezovacími diodami ve zpětné vazbě (ty okamžitě vyštípněte), pak to sice trhá uši, ale závodit se na to dá. Připravil jsem pro Vás nahrávku ze závodu, kde každý z Vás rozezná i závodníky s trošku větším výkonem než 100W HI. Z nahrávky si vemte jako referenční signál Karla OK1JRU, který mi na vzdálenost přes 1km od mého QTH, vyprodukuje povrchovou vlnou signál plus 40dB. Tedy na 100W nikdo nemůže být silnější HI (Perpetum mobile neexistuje). Podotýkám, že Rozkmit limitoval jak na operačním zesilovači, tak až ve sluchátkách. To pištění co je tam slyšet, tak je větráček u Rozkmita.Samozřejmě pileup se nezvedl, ale někdy volaly i dvě (3) stanice přes sebe. Je zajímavé sledovat, jak si s tím poradil Rozkmit. Přímosměš má i tu výhodu, že když se naladíte blbě, tak Vás stejně slyším HI.

Nedělní závod 2.2.2020.mp3