Jste připraveni na ples QRPistů?

Kdysi jsem OK QRP závod nazval "plesem QRPistů". Není to totiž závod v pravém slova smyslu, ale jakási společenská událost. Dokonce jsme s Karlem OK1AIJ kdysi zaváděli systém "tomboly" při vyhlašování výsledků. Zkrátka kdo se zúčastnil OK QRP závodu a byl fyzicky na setkání QRP, tak se jeho značka dostala do klobouku. Z něj jsme pak vylosovávali ceny a to bez ohledu na umístění v závodě. Myslím, že to byl dobrý způsob propagace QRP. Pak Karel odešel a vedení OK QRP klubu se nechtělo v této věci angažovat. Tento způsob jsem tedy ukončil. Není totiž jednoduché oslovovat sponzory. Bohužel tedy dostanete v lepším případě jen diplom. Přesto si však stále myslím, že myšlenka skutečného a poctivého QRP závodu je myšlenkou dobrou. Je to opak nepoctivostí při závodění a neustálému navyšování výkonů. Zkrátka při používání OM Powerů a dalších, jejich majitelé "kašlou" na Hamspirit a povolovací podmínky a jedou, co to dá. Je to samozřejmě nejlehčí cesta k dobrému umístění. Výkon se těžko kontroluje a skutečně si nedovedu představit, že by to někdo někdy zkontroloval. Dokonce i ti, jichž  si  nesmírně vážím, říkají: "Vždyť to tam mají všichni". Ti drsňáci říkají: "Výkon se nesmí omezovat, protože stejně někde limituje". Pamatuji, jak jsem si jednou zavařil. V jednom závodě jsem byl jsem poražen jednou kolektivkou. Udělal jsem si výpis ze skimmerů a to v čase, ale hlavně v okruhu 360 stupňů ve vzdálenostech skimmerů od 100km až do vzdálenosti DXů. Ať jsem to porovnával jak jsem chtěl, vycházelo srovnávání do všech směrů a vzdálenosti vždy lepší asi o 10dB. Tenkrát jsem se ozval. To jsem si dal. Dotčená stanice si nedokázala srovnat fyzikální realitu a tak jsem dostal odpověď, že je to nesmysl a že přeci jejich anténa musí chodit lépe, jak ta moje. Připustil jsem to za podmínky, že někdo používá antény s 10dB ziskem do všech směrů HI, které ještě má rozmístěny tak, že září do všech směrů a do všech úhlů. Od té doby mne výkony přestávají zajímat HI. OK QRP závod je však o něčem jiném. Pokud nejsme vyloženě patlalové a nepoužíváme antén s velikou ztrátou (většinou nízké antény), pak se dá říci, že na tom při místním spojení (vysoký vyzařovací úhel antény) musíme být všichni stejně.

OK1AIJ Karel Historická fotografie Karla OK1AIJ z roku 2012

Takový závod pak je skutečně společenská událost. Poslední dobou vždy na nový ročník používám nový TCVR. Vloni jsem závod jel na dvou kmitočtech s Rozkmitem 80. Letos jsem se rozhodoval, zda pojedu na QCX, či na RS918SSB (Číňana). QCX mi však brácha dává do krabičky a tak je to jasné. Moje stavovská čest mi nedovoluje překročit výkon 1W. Provedl jsem tedy zkontrolování výkonu a zde je můj osobní certifikát.Sonda měla nastaveno 1:10, tedy skutečné napětí Peak to Peak bylo 20,4V. Jak všichni vědí (doporučuji si to při kávě odvodit), je výkon na 50 Ohmové zátěži dán vztahem: Napětí Peak to Peak na druhou, děleno 400. Tedy v mém případě cca 1,04W. Protože podle regulí se musí TCVR v kategorii do 1W napájet z chemických zdrojů, vyvstávala otázka, zda mi tužkové baterie vydrží celý závod. Není problém změřit odběr při příjmu a při vysílání a pak dělat nějaké odhady jak dlouho budu poslouchat a jak dlouho vysílat. Už jednou mne tato teorie "vypekla" a těsně před koncem závodu mi baterie došla. Musel jsem pak TCVR připojit na zdroj a tím tedy se přehlásit do kategorie do 5W (nesplněná podmínka napájení z chemických zdrojů). Pro jistotu jsem tedy provedl test. 30 sec dávání výzvy a 10 sec poslouchání. Měřil jsem pokles napětí na článcích (8kusů AA Eneloop power) a to v čase. Napětí jsem pak přepočítal na jeden článek a stanovil regresní křivku. Vše je na následujícím obrázku:Po jeden a půl hodinovém testu měly všechny články stejné napětí. Jak je podle výstupního napětí vidět, mám zde ještě dost velikou kapacitní rezervu. Mohu tedy prohlásit:

Moje lakýrky pro OK QRP závod jsou dobře naleštěny. Abych si řádně "zaplesal", rozhodl jsem se, že nepojedu na počítač, ale vše na ruku. Jejda, to bude paráda. A co vy?

Vše o závodu se můžete dočíst zde:

http://okqrp.fud.cz/contests.html

Pokud nevíte co Vás čeká, pak si poslechněte část závodu z roku 2017, který jsem odjel na přímosměš na dvou kmitočtech na Rozkmit 80.

http://ok1if.c-a-v.com/OK%20QRP%202017/OK%20QRP%20Zavod%202017.html


PZ


OK QRP Contest - tancovalo se dobře, ale holek bylo zase míň...

Něco děláme blbě. Pamětníci pamatují na plesy QRPistů, kde parta relativně mladých kluků, naháněla spousty holek (chápej HAMs pro spojení). Že jsme zestárli, tak to tušíme. Ale proč se závodu nezúčastňují například členové výboru OK QRP klubu? Zapomněli? Možná ano a nebo jsou nemocní a nebo.... Stále a neustále  děláme akce pro mladé, různé tábory. Učíme je CW (a nebo ne?) a kde ti mladí jsou? Pamatuji, jak jsem v roce 1985 (je to skoro 30 roků) organizoval přes Svazarm mládežnické akce. Proč přes Svazarm? Bylo to jednoduché, zašel jsem tam, dal žádost co chci s mládeží dělat, půjčil jsem si 10 radiostanic CB a dostal jsem na to peníze. Fakt to tak fungovalo. Samozřejmě to bylo výhodné i pro Svazarm, protože jsem nejprve ty zázračné stanice musel opravit (většinou výměnou PA tranzistoru KF630). Nakonec jsem musel vypracovat zprávu, co jsem to vlastně dělal a kolik peněz jsem utratil. Děcka z bojových her byla vyloženě nadšená. Když jsem požádal kamarády o pomoc, tak mi ji nikdo neodmítl. Asi ten základ je vždy v těch menších skupinkách. Jakmile "vedení" začne "vyrábět" tajemníky pro činnost s mládeží....asi to nebude dobré. Byl bych docela rád, aby i vedení ČRK udělalo nějakou analýzu, jak dál. Plno HAMs se děsí toho, kolik budou zase příští rok příspěvky. Doufám, že někdo z ČRK nenavrhne placenou funkci tajemníka pro práci s mládeží. To bychom pak mohli konstatovat, že příspěvky budou 2156 Kč na rok. Proč se probůh ČRK diví, že vystupují členové? Proč OM amatéři tu šílenou finanční stránku zvládají líp?  Fakt na ČRK pracujeme bezchybně (a strašně moc) a problém je jen v naší (chápej členské) základně, že si neuvědomuje, že i ČRK musí financovat světové HAM hnutí? Snad bych jim mohl ještě poradit, ať vyhledají třeba Toníka OK1AHB v důchodcovském domově a požádají ho o 1000 Kč příspěvků. Éra zvyšování poplatků není nová věc a vlastně začala již za éry Jaromíra. Ale stále více se o tom rozhoduje od přednostenského stolu. Pokud srovnáme příspěvek od Toníka s příspěvkem od "Gambijců", pak při sezení u přednostenského stolu, bych určitě navrhl, aby se zavedla ještě jedna skupina pro placení (Aktivní, dobře vydělávající a oddaní HAMs). No pravděpodobně bychom pak měli nové volby ČRK. To samozřejmě si také nikdo nepřeje.
    Ale nechme toho mentorování. Jak říká ten, co vypadl z okna a letí: "Zatím to jde".

Probouzím se asi v 6 hodin. Mám sice nastaven budík na 6:15, ale člověk nikdy neví, co bude. Ještě v pyžamu kontroluji kritický kmitočet a krátce prolaďuji band. Je to tady...úsek od 3560kHz výše, plné EW stanic. Nevím, proč všichni jen a jen závodí a proč se nescházejí na skedech o počasí. No možná to bude tím, že nás to baví HI. Přemýšlím, co negativního mne může potkat. Snad jen to, že mi dojdou baterie. Jsem od narození "poserka" a tak pro jistotu připojuji startovací blok, kde je baterie 14Ah, kterou jsem včera řádně dobil. Vařím kávu a opakuji si tři základní teorie závodění, které jsem si včera zvolil. Vůbec vymýšlení strategií je moje silná stránka. Bohužel však v mém okolí nedoceňována HI. A tak pamatuji na různé akce a hlavně vzpomínám, proč jsem je nakonec zrušil. Vždy se jednalo o šetření energie. Zkrátka stanovit si reálné možnosti a pak co proto udělat, aby to bylo nejlepší. Řekl bych, že mi to docela vychází (ale mohlo by to být lepší HI). Kontroluji ještě výkon a dávám zkušební výzvu (skimmer test). Reporty na 1W jsou vynikající. Zřejmě conds nejsou úplně tak špatné. Ladím po bandu a slyším, jak OK1KC dává výzvu. Jeho signál však kolísá a padá do šumu. Tak to tedy mám radost, znamenalo by to, že kritický kmitočet jde dolů a vzniká přeslech. Není nic horšího pro 1W stanici, než tento efekt.  Rychle koukám na ionogram. Kritický kmitočet je někde kolem 3,35 MHz.


Za těchto okolností nemá cenu s 1W dávat výzvu, ale je nutné se soustředit na silné OM stanice. Naštěstí ten "hub" nebyl veliký a opět vše funguje a to dokonce na hranici našeho pracovního kmitočtu. Nastává známý "směrnicový" efekt. Tam jsem jako doma, dá se s ním oklamávat HI. Signál většinou zesílí až o 2S. Platí tedy taktika číslo jedna. Jedu RUN. RS918SSB má tři RAM paměti (po vypnutí napájení se to maže). Do jedné nahrávám výzvu, do druhé svoji značku a do třetí kompletní kód. V nastalém minipileupu zapomínám zapnout nahrávadlo. No bóže, Honza OK1MNV nepotřebuje slyšet, jak je tu silný HI. Po prvotních cca 15 spojeních se to vše zpomaluje. Na druhém VFO sleduji co se na bandu děje. Slyším i největšího konkurenta Pepíka OK1FKD, jak s 1W dělá jedno spojení za druhým. Tak jestli mu to takhle půjde dál, tak mu budu muset v Chrudimi koupit vítězného ruma. Spouštím nahrávání a ještě si stačím všimnout, jak Mr Skimmer (Pepík OK1AY) perfektně kopíruje nový spot se svým voláním. V duchu počítám potenciál volných stanic a můj rate. Ještě se mi to nelíbí, ještě budu volat výzvu. Bohužel u RS918 jsem ještě nezvládl automatické naladění na nově příchozí spot. Mohl bych to pak dost zrychlit. Kdybych jel na KX3, mohu využít finty druhého rádia (do každého ucha poslech z jednoho VFO). To bohužel nejde a tak tento mód simuluji pomocí točení kolečka a mačkání knoflíků. Moc mi to nejde a tak přemýšlím jak dál.

Záznam první části závodu.mp3

Zkouším vyhledávat těžko dostupné OM stanice. Za chvíli se zvětší útlum a to mne již brát nebudou. OM3CAZ je nádherně slyšet, ale....Říkám takovým stanicím "Tetřev hlušec". Asi tam má nějaké rušení. Zkouším ještě se odlaďovat a volat vedle, co když neposlouchá QZF. Ne nejde to. Byla by to ztráta času. Zkouším s podobným výsledkem volat i OM7CG. S tím na 5W nemám nikdy problémy. Bohužel 1W nestačí. Na druhou stranu si říkám, že by bylo asi fyzikálně nelogické, pokud by stanice 5W dělaly to samé co já HI.

Záznam druhé části závodu.mp3


Studuji ještě ionogramy:

7:00   7:15  7:30  7:45
8:00
8:15  8:30

Vstává Jana a vyrábí si snídani. K tomu si pouští rádio. Nechci ji okřikovat a tak si říkám: "Mám to i s muzikou a povídáním, stejně už to moc nefunguje". Zkrátka nejsou stanice. Stačím ještě i v rychlosti zkontrolovat, zda zvyk je železná košile a zda nezávodníci si předají reporty. Je tomu tak. Srkám připravený čaj a už se docela nudím. Zkrátka na tom našem plesu nejsou holky k tanci. V tom mi zvoní telefon se slovenským číslem. Už ani nevím, kdo se mne ptal, kdy začíná OK QRP závod. Prý je v OQI napsáno, že od 7:00 UTC. Jestli to je pravda, tak je jednoznačně vidět, že Petr OK1DPX nemá nad sebou korektora. To tedy je průšvih, to by se stávat nemělo.

OK QRP Contest - tancovalo se dobře, ale holek bylo zase míň...

Něco děláme blbě. Pamětníci pamatují na plesy QRPistů, kde parta relativně mladých kluků, naháněla spousty holek (chápej HAMs pro spojení). Že jsme zestárli, tak to tušíme. Ale proč se závodu nezúčastňují například členové výboru OK QRP klubu? Zapomněli? Možná ano a nebo jsou nemocní a nebo.... Stále a neustále  děláme akce pro mladé, různé tábory. Učíme je CW (a nebo ne?) a kde ti mladí jsou? Pamatuji, jak jsem v roce 1985 (je to skoro 30 roků) organizoval přes Svazarm mládežnické akce. Proč přes Svazarm? Bylo to jednoduché, zašel jsem tam, dal žádost co chci s mládeží dělat, půjčil jsem si 10 radiostanic CB a dostal jsem na to peníze. Fakt to tak fungovalo. Samozřejmě to bylo výhodné i pro Svazarm, protože jsem nejprve ty zázračné stanice musel opravit (většinou výměnou PA tranzistoru KF630). Nakonec jsem musel vypracovat zprávu, co jsem to vlastně dělal a kolik peněz jsem utratil. Děcka z bojových her byla vyloženě nadšená. Když jsem požádal kamarády o pomoc, tak mi ji nikdo neodmítl. Asi ten základ je vždy v těch menších skupinkách. Jakmile "vedení" začne "vyrábět" tajemníky pro činnost s mládeží....asi to nebude dobré. Byl bych docela rád, aby i vedení ČRK udělalo nějakou analýzu, jak dál. Plno HAMs se děsí toho, kolik budou zase příští rok příspěvky. Doufám, že někdo z ČRK nenavrhne placenou funkci tajemníka pro práci s mládeží. To bychom pak mohli konstatovat, že příspěvky budou 2156 Kč na rok. Proč se probůh ČRK diví, že vystupují členové? Proč OM amatéři tu šílenou finanční stránku zvládají líp?  Fakt na ČRK pracujeme bezchybně (a strašně moc) a problém je jen v naší (chápej členské) základně, že si neuvědomuje, že i ČRK musí financovat světové HAM hnutí? Snad bych jim mohl ještě poradit, ať vyhledají třeba Toníka OK1AHB v důchodcovském domově a požádají ho o 1000 Kč příspěvků. Éra zvyšování poplatků není nová věc a vlastně začala již za éry Jaromíra. Ale stále více se o tom rozhoduje od přednostenského stolu. Pokud srovnáme příspěvek od Toníka s příspěvkem od "Gambijců", pak při sezení u přednostenského stolu, bych určitě navrhl, aby se zavedla ještě jedna skupina pro placení (Aktivní, dobře vydělávající a oddaní HAMs). No pravděpodobně bychom pak měli nové volby ČRK. To samozřejmě si také nikdo nepřeje.
    Ale nechme toho mentorování. Jak říká ten, co vypadl z okna a letí: "Zatím to jde".

Probouzím se asi v 6 hodin. Mám sice nastaven budík na 6:15, ale člověk nikdy neví, co bude. Ještě v pyžamu kontroluji kritický kmitočet a krátce prolaďuji band. Je to tady...úsek od 3560kHz výše, plné EW stanic. Nevím, proč všichni jen a jen závodí a proč se nescházejí na skedech o počasí. No možná to bude tím, že nás to baví HI. Přemýšlím, co negativního mne může potkat. Snad jen to, že mi dojdou baterie. Jsem od narození "poserka" a tak pro jistotu připojuji startovací blok, kde je baterie 14Ah, kterou jsem včera řádně dobil. Vařím kávu a opakuji si tři základní teorie závodění, které jsem si včera zvolil. Vůbec vymýšlení strategií je moje silná stránka. Bohužel však v mém okolí nedoceňována HI. A tak pamatuji na různé akce a hlavně vzpomínám, proč jsem je nakonec zrušil. Vždy se jednalo o šetření energie. Zkrátka stanovit si reálné možnosti a pak co proto udělat, aby to bylo nejlepší. Řekl bych, že mi to docela vychází (ale mohlo by to být lepší HI). Kontroluji ještě výkon a dávám zkušební výzvu (skimmer test). Reporty na 1W jsou vynikající. Zřejmě conds nejsou úplně tak špatné. Ladím po bandu a slyším, jak OK1KC dává výzvu. Jeho signál však kolísá a padá do šumu. Tak to tedy mám radost, znamenalo by to, že kritický kmitočet jde dolů a vzniká přeslech. Není nic horšího pro 1W stanici, než tento efekt.  Rychle koukám na ionogram. Kritický kmitočet je někde kolem 3,35 MHz.


Za těchto okolností nemá cenu s 1W dávat výzvu, ale je nutné se soustředit na silné OM stanice. Naštěstí ten "hub" nebyl veliký a opět vše funguje a to dokonce na hranici našeho pracovního kmitočtu. Nastává známý "směrnicový" efekt. Tam jsem jako doma, dá se s ním oklamávat HI. Signál většinou zesílí až o 2S. Platí tedy taktika číslo jedna. Jedu RUN. RS918SSB má tři RAM paměti (po vypnutí napájení se to maže). Do jedné nahrávám výzvu, do druhé svoji značku a do třetí kompletní kód. V nastalém minipileupu zapomínám zapnout nahrávadlo. No bóže, Honza OK1MNV nepotřebuje slyšet, jak je tu silný HI. Po prvotních cca 15 spojeních se to vše zpomaluje. Na druhém VFO sleduji co se na bandu děje. Slyším i největšího konkurenta Pepíka OK1FKD, jak s 1W dělá jedno spojení za druhým. Tak jestli mu to takhle půjde dál, tak mu budu muset v Chrudimi koupit vítězného ruma. Spouštím nahrávání a ještě si stačím všimnout, jak Mr Skimmer (Pepík OK1AY) perfektně kopíruje nový spot se svým voláním. V duchu počítám potenciál volných stanic a můj rate. Ještě se mi to nelíbí, ještě budu volat výzvu. Bohužel u RS918 jsem ještě nezvládl automatické naladění na nově příchozí spot. Mohl bych to pak dost zrychlit. Kdybych jel na KX3, mohu využít finty druhého rádia (do každého ucha poslech z jednoho VFO). To bohužel nejde a tak tento mód simuluji pomocí točení kolečka a mačkání knoflíků. Moc mi to nejde a tak přemýšlím jak dál.

Záznam první části závodu.mp3

Zkouším vyhledávat těžko dostupné OM stanice. Za chvíli se zvětší útlum a to mne již brát nebudou. OM3CAZ je nádherně slyšet, ale....Říkám takovým stanicím "Tetřev hlušec". Asi tam má nějaké rušení. Zkouším ještě se odlaďovat a volat vedle, co když neposlouchá QZF. Ne nejde to. Byla by to ztráta času. Zkouším s podobným výsledkem volat i OM7CG. S tím na 5W nemám nikdy problémy. Bohužel 1W nestačí. Na druhou stranu si říkám, že by bylo asi fyzikálně nelogické, pokud by stanice 5W dělaly to samé co já HI.

Záznam druhé části závodu.mp3


Studuji ještě ionogramy:

7:00   7:15  7:30  7:45
8:00
8:15  8:30

Vstává Jana a vyrábí si snídani. K tomu si pouští rádio. Nechci ji okřikovat a tak si říkám: "Mám to i s muzikou a povídáním, stejně už to moc nefunguje". Zkrátka nejsou stanice. Stačím ještě i v rychlosti zkontrolovat, zda zvyk je železná košile a zda nezávodníci si předají reporty. Je tomu tak. Srkám připravený čaj a už se docela nudím. Zkrátka na tom našem plesu nejsou holky k tanci. V tom mi zvoní telefon se slovenským číslem. Už ani nevím, kdo se mne ptal, kdy začíná OK QRP závod. Prý je v OQI napsáno, že od 7:00 UTC. Jestli to je pravda, tak je jednoznačně vidět, že Petr OK1DPX nemá nad sebou korektora. To tedy je průšvih, to by se stávat nemělo.

Záznam třetí části závodu.mp3

Trošku otráveně závod dojíždím. Ať to dopadne, jak to dopadne, docela je to krásný zážitek. Stalo se již tradicí, že se po závodě fotografuji.


Jak vidíte, vzal jsem si na sebe sponzorské tričko firmy Applic s.r.o, která nás v minulosti dost sponzorovala (díky).  Dovolte, abych všem účastníkům závodu poděkoval za účast. K tomu abychom si ještě pár ročníků odjeli, potřebujeme jen jedno. Umřít ve stejný čas HI (fuj to je realita). Těším se i na setkání v Chrudimi (vítězovi v kategorii 1W platím Ruma jako sponzorský dar).

Jožo Fero
Setkání OK/OM QRP Chrudim 2018


Opravdu strašně rychle to vše utíká. Pamatuji ještě setkání, kdy v Chrudimi jsem potkával takové osobnosti, jako OK1BP a další. Petr OK1CZ ještě byl mladík a Karel OK1AIJ ještě naháněl Majku. A najednou skoro všichni již naháníme jenom rádia (samozřejmě výjimky existují). Přesto Chrudim patří každý březen té části hamů, kteří se povětšinou zabývají spojování s malými výkony. Zkrátka nám QRPistům. Je to již tradice a je to něco podobného jako setkání v Holicích. Dovedete si někdo představit jiné místo než Holice? Mrazí mne v zádech, když bych něco takového měl organizovat v Liberci. Je k tomu potřeba dobrá parta nadšených hamů. A ta zde v Chrudimi je, v čele s Ivanem OK1PI a dalšími. Pochopitelně v Chrudimi probíhá i vyhodnocení OK QRP závodu. Zkrátka toho našeho "plesu". Po Karlovi OK1AIJ se vyhodnocování nezištně ujal Milan OK1DMP, který ho letos prováděl již potřetí. Letos sice byla účast menší než vloni, ale vinu nese výbor OK QRP klubu. Zkrátka propagace letos byla špatná (možná skoro žádná) a v oficiálním časopise OQI si někdo popletl čas SEC s UTC. Nemohlo to pak dopadnout dobře a tak se dokonce nezúčastnil ani náš předseda. Přesto nás pár mohykánů vše muselo zachránit. Ale pojďme si v krátkosti říci, co se letos v Chrudimi vlastně dělo. Abych Vás moc nenapínal, zde jsou oficiální výsledky (oficiálně budou ještě zcela určitě ukrádat (zcela zbytečně) papír našeho členského časopisu.

Výsledky OK OM QRP závodu 2018.Sešli jsme se v pátek večer. Tentokrát asi největším tahákem byl Frantův (OK1NOF) SDR TCVR. Franta jako správný profík vše staví velice čistě a propracovaně.Nástup rádií SDR byl velice rychlý. Možná k tomu přispělo i zveřejnění zdrojových kódů a tedy možnosti se nestarat o SW. Franta NOF své rádio tentokrát koncipoval jako 100W (dost bylo QRP HI). Kompletně si navrhoval i plošné spoje a mechaniku.


Franta je na své rádio zcela zákonitě hrdý a tak jsem se mu bál říci to, že u konektoru pro mikrofon mu ta díra asi o milimetr "ustřelila". Pár jedinců se sice ptalo, proč je tam tolik místa, ale jenom já jsem věděl, že do prázdného místa v krabici bude vměstnán PA o výkonu 5123 W (bude předvedeno na QRP setkání v roce 2019). Ale vážně. Franta v současné době představuje generaci konstruktérů, před kterou já se klaním. Většina z nás by nic takového nebyla schopna vymyslet a natož dát dohromady. Klobouk dolů.

Franta je na své rádio zcela zákonitě hrdý a tak jsem se mu bál říci to, že u konektoru pro mikrofon mu ta díra asi o milimetr "ustřelila". Pár jedinců se sice ptalo, proč je tam tolik místa, ale jenom já jsem věděl, že do prázdného místa v krabici bude vměstnán PA o výkonu 5123 W (bude předvedeno na QRP setkání v roce 2019). Ale vážně. Franta v současné době představuje generaci konstruktérů, před kterou já se klaním. Většina z nás by nic takového nebyla schopna vymyslet a natož dát dohromady. Klobouk dolů.

Uprostřed s pivem Fero OK1NOF. Vedle vlevo "návratilec" Šaňo OM3TY. Šaňo po delší odmlce je opět "nabitý" nápady a tak se všichni těšíme na jeho další konstrukce.  Byl zde k vidění i BITX na 7MHZ sestavený ze stavebnice Honzou OK1QO.A samozřejmě by setkání nebylo setkáním, pokud by Zdeněk OK1DZD nepřivezl svůj "kombajn", tentokrát v provedení retro.Ještě jsem zahlédl SDR TCVR od přátel z Polska, ale jinak to asi bylo vše z vlastních konstrukcí. Velice podezřelé bylo to, že Vašek OK1DCS strávil mnoho času studiem FT8. Že bychom přišli o dalšího telegrafistu?Zleva: Vašek OK1DCS, Milan OK1DMP a Alex OK1VOF při předvádění provozu FT8.

Zleva: Josef OK1BJH, Standa OK1HCD a Ivan OK1PI
Konstruktéři OM3TY a OK1NOF

Zleva: Milan OM3TBG, Jirka OK1DKX a Mirek OK2TX

Chrudim se nakonec ukázala jako velice pohostinné místo.Zleva: OK1DXK, OK1HCD, OK1DCS a Jožo Fero

Pepík OK1BJH to fotil a tak si zaslouží samostatnou fotografii (je z nás tak nejhezčí).Ráno jsme se sešli v plném počtu. Odhaduji, že nás mohlo být tak něco kolem 70.Setkání zahájil hlavní organizátor a to Ivan OK1PI. Pak předal slovo Milanovi OK1DMP, aby přednesl několik slov k OK OM QRP závodu.


Dále bylo takové neformální povídání o stavebnicích různých zařízení a o zkušenostech s provozem. Pokud by někdo chtěl prohlédnout obrázky, pak je to zde:

OK1IF-povídání.pdf

Milan OK1IF se snažil objasnit to, proč si myslí, že 21. století je ta nejlepší doba pro bastlení. Chtěl jenom jinými slovy říci, že určitě nebudeme lepší, jak profesionální meteorkáři. A že HAM měli vždy blíže ke stavbě zařízení, než k počasí.Následovala velice kvalitní přednáška Milan OK1DMP na téma digitálního provozu FT8 a to i s praktickými ukázkami.

Jako vždy následovala velice erudovaná přednáška Pavla OK1DNZ. Pavel skvělým způsobem matematicky rozebral činnost VNA a upozornil na závažné možné chyby při měření. Prakticky předvedl svůj VNA.

Závěrem jsme vyslechli velice zajímavou přednášku na téma: "Jak jsem jel na expedici do JW a udělal tam 120 spojení".  Jožo názorně předvedl, co je to "Big Guns".

Jožo OM6TC jako lovec DXů

Při jeho vyprávění jsem si začal uvědomovat, jak asi náročná (i finančně) je taková expedice. Uteklo to jako voda. Pokud nás tady bylo 70 a chtěli bychom se s každým bavit jen 5 minut, pak celkový čas pro setkání by byl bez přednášek dlouhý 350 minut. To je cca 6 hodin. A tolik času nikdo z nás neměl. Proto se omlouvám všem, že jsme to zkrátka nestihli.