OPĚT PMR? 

Život je již zařízen tak, že si člověk většinou nemůže dělat to co by chtěl. Hezké však je, pokud náš koníček se dokáže prolínat s naším zaměstnáním. To je pak zábavička. 

    Při uvažování o nákladech naší firmy na světové výstavě textilních strojů v Birminghamu, jsem dospěl k názoru, že většina hovorů po výstavišti by se dala zvládnout pomocí pojítek. Totiž poplatek za jeden hovor ( i směšně krátký ) je vždy někde kolem 60 Kč ( odchozí plus příchozí roaming ). Přitom vždy jde vlastně jen o zavolání patřičného pracovníka na patřičné místo. Samozřejmě se dá vždy používat " inteligentní " selektivní volby ( zazvoním mobilem, patřičný kolega hovor odmítne a zapne pojítko ). Trošku jsem si však nebyl jist jestli ve Velké Británii je PMR povoleno. Našel jsem však na Inetu tuto stránku:

http://www.pragokom.cz/hand/pmr446.php

Tak to bychom měli. Další problém je vytipovat vhodné zařízení s dobrým poměrem cena/výkon. PMR stanice se dnes prodávají i u benzinových pump. Většinou však jde o laciná zařízení. Základní podmínkou použití je však vybavenost CTCSS funkcí. Po prolistování různých katalogů se mi zalíbila stanice INTEK MT2000.

Proč? Tak hlavně kvůli tomu, že je již od výrobce připravena na provoz LPD ( low power devices ), neboli do CB pásma používaného v Německu. To je shodné s naším HAM bandem 70 cm a ačkoliv zařízení pravděpodobně neumí odskok na převaděče, lze ho používat pro direktní spojení. Více o stanici je možné se dočíst třeba zde:

http://www.pira.cz/pmr/intek.htm

Prováděné úpravy ( předělávky na HAM bandy ) jsou třeba zde:

http://www.pira.cz/pmr/upravy.htm

Minulou neděli bylo setkání CB na Kozákově a tak jsem neodolal. U firmy ELIX jsem zakoupil dva kusy v ceně 1200 Kč za kus. Jak sami musíte uznat, jedná se o cenu velice příznivou. Za tyto peníze po rozšíření dostanu TCVR vysílající výkonem půl wattu i v amatérském pásmu 70 cm. Přitom naše amatérské Handies toho sice umí více, ale ruku na srdce. Většinou zařízení používáme na pokec s kamarády či na houbách. Odstrašující případ je třeba monitorování našich direktních kmitočtů na setkání v Holicích. Ještě před deseti roky bylo vše plné. Dnes tam nikoho neuslyšíte. Od té doby co si amatéři začali vykat, již asi nikdo o komunikaci nemá zájem HI. ( Znám i jednoho HAMa, který toto prosazuje a říká, že tykání je komunistický pozůstatek po soudruzích....Hmmm ).

Už kdysi jsem PMR testoval a najdete to třeba ZDE: Nyní mne však zajímalo, jak tato PMR budou chodit uvnitř naší železobetonové firmy. Byl jsem mile překvapen. Při rozloze naší firmy v okruhu asi 100 m, nebyl problém se spojením ani při sníženém výkonu na 50 mW. Trošku mne tedy začalo zajímat, jak je PMR rozšířeno v Čechách a kam se lze z Ještěda dovolat. Zkusil jsem to včera. Opět veliké překvapení. Měl jsem bezproblémové spojení až do Kladna, Žitavy atd. Kupodivu ani obsazenost nebyla zatím tak veliká, jak by se dalo předpokládat. Co lze říci na závěr? Určitě PMR má něco do sebe. Je to dobrá alternativa k naším HAM stanicím.