Dovolená HAMS2014 - Retro je za námi....

Není dovolená jako dovolená. Sám preferuji  v poslední době akce, kde se stále něco děje. Akce, kde se "zadrátuje nebe". Dovolenou, kde je plno legrace. Tak taková byla i ta letošní, kterou bychom mohli pracovně nazvat HAMS Heřmanice 2014 - RETRO 2014. Tato dovolená byla zajímavá tím, že účastníci do poslední chvíle nevěděli, kam vlastně pojedou. Byla to ode mne veliká troufalost, protože jak sami víte, máme mezi sebou i zženštilé kolegy, kteří musí mít v 9.00 Hod snídani na vidličku, kde se podává 6 chodů. Postele musí mít s baldachýny a pokud možno bazén s azurovou vodou těsně před ložnicí. Jak řekl Vašek OK1DCS, směle jsme mohli tuto dovolenou nazvat "Retro 2014". Ale pojďme si malinko připomenout průběh. Zúčastnili se následující HAMs

OK1DCS+1, OK1MKX+3, OK1USP+1,OK1BJH, OK1DXK, OK1FHG, OK1IHG, OK1UN+1, OK1IF, OK1JVF, OK1FII, OK1DDQ

Již úvod akce byl pro některé šokující. V sobotu 7.6. na kmitočtu 3559,5 KHz byl spuštěn maják, oznamující lokátor místa naší dovolené. Bohužel hlavní pořadatel měl slitování s zženštilými typy hams a na poslední chvíli místo jen strohého JO70IT, udával JO70IT60. Tím jim vlastně napověděl velice přesně, kde místo ubytování je. Pak od 10. hodin byl spuštěn maják přímo v osadě a přijíždějící návštěvníci si museli místo dohledat pomocí liškového přijímače. Vlastně jen dohledávali v prostoru cca 500x500m.


OK1DDQ

Jirka OK1DDQ na to šel vědecky. Věděl, že hlavního pořadatele akce určitě najde v hospodě. Trošku větší problémy měl Vašek OK1DCS, který si zapomněl doma nastudovat kardoidu použité antény. Soustavně se tedy nepřibližoval, ale oddaloval. Nakonec i on však dosáhl cíle. Kromě společenského života ve formě zdolávání sot, bylo hlavní atrakcí  vypouštění balonu "Sputnik II".

Zleva: OK1IF, OK1DDQ a OK1USP

Měli jsme k dispozici Helium jen pro nafouknutí cca 22 balónů. Dva nám praskly ve fázi nafukování, další dva těsně po vzletu. Přesto tah "na šňůře" byl vynikající a umožnil výstup do závratné výše kolem 2000 m (odhad bývalého pilota OK1USP).

Zleva: OK1DDQ, OK1UN, OK1IF, OK1MKX, OK1DXK a poslední vpravo OK1DCS


  Elektronika majáku

Balón nesl na palubě jen jednoduchý maják, pracující asi s 20mW a to na kmitočtu 7030 KHz. Abychom ušetřili na hmotnosti (malá baterie), byla identifikace vysílána ze země s výkonem asi 3W.

Balón velice rychle vystoupal do výše asi 1500m a byl "uchvácen" jižním větrem, který ho odnesl někam nad Polsko. Naše gonio stanice (K1 plus MLA anténa) ho zaměřovala s přesností asi na plus mínus 10 stupňů. Kolem asi 19.30 SELČ jsme registrovali přesun balónu na západ. Podle frekvenčního driftu jsme poznávali, zda ještě stoupá, či klesá. Poslední zaměření ve 19.50 ( z lokátoru JO70IT) bylo přesně na sever.  S největší pravděpodobností tedy balón spadl někde v Německu.  Poslední námi zjištěný signál byl u nás slyšitelný ve 19.59 SELČ. Přesto však maják pracoval dál a Luděk OK1HAS hlásil slyšitelnost ještě ve 20.10 SELČ. Poslechové zprávy se zpracovávají. Asi nejcenější nahrávky bude mít Luděk OK1HAS na svém webu. Velice nás překvapil zájem o tuto akci.

Napsali jste nám např. toto:

Ahoj Milan


Dnes som trocha pocuval a nahraval balon
Pocuval som z lokatoru JN98eo Partizanske, na IC9100 a antenu G5RV
4W vysielac som pocul na 597, ten som este nenahraval
balon je na mp3, rozkuskovoane je to preto, ze som nemal nabite akumulatory a musel som ich vymienat. Ked na 7030 sa zacali bavit Nemci a nikto ich nevyhanal, vtedy som z nahravanim prestal
Budem rad, ak Ti zaznamy v niecom pomozu
73! Ivan PS. subory na jeden mail su velke, poslem ich v dalsich mailoch


Nebo toto:

NZ Milane,
nahrávku nemám, ale myslím si, že jsem maják na balónu zaslechl mezi 
1812 a 1815 UTC. Čárky v intervalu cca 2,5 sec šly velmi slabě s 
hlubokým únikem, max 329. Možná se tento signál objevoval v šumu ještě 
předtím, ale v nepatrné síle. Pozemní stanici OK1IF/AM jsem slyšel od 
539 do 559 po celou hodinu cca 1700 až 1800 UTC.
Přijímač IC-R75, ant 40 m drátu, poskládaného do tvaru U, 8 m nad zemí.
Vysílání na 7030 bylo zábavné, vydržel jsem celou dobu a podobným 
experimentům přeji úspěch.
73  Venca OK2PXJ

Malinko jsme podcenili práci s Heliem. Jak již zjistilo plno experimentátorů před námi, běžné dětské balónky jsou pro tyto experimenty nevhodné. Praskají a propouštějí malé molekuly helia. Životnost těchto balónů je tedy velice malá.
Počasí bylo předem objednáno a tvrdě zaplaceno a tak většina našich aktivit byla v aktivacích okolních sot. Většinou jsme se rozdělili na aktivační týmy:
1.   OK1BJH, OK1DXK, OK1FII
2.   OK1DDQ, OK1USP, OK1IF, OK1JVF
3.   OK1DCS plus Liduška

Aktivace kóty Klíč  - OK1USP a OK1DDQ

Aktivace kóty Velký Buk (OK1DDQ, OK1IF)

Ve svých řadách jsme měli i malou Júlii (vnučka OK1MKX). Zázračné a upřímné dítě.


Obzvláště jsme ocenili její inteligenci, když jasně poznala, že jednomu z účastníku bylo blbě z toho, že snědl dva buřtíky. Ona totiž snědla jen jeden a nic jí nebylo HI. Ale prohlédněte si malou galerii obrázků.

Fotogalerie.