Jiří Wolker o Radioamatérech....


Pokora (Host do domu)

Stanu se menším a ještě menším,
až budu nejmenším na celém světě.

Když  Jirka Wolker ve své básni predikoval osud Radioamatérů, nechtěl jsem tomu věřit. Proto jsem Holice po 4 letech opět navštívil, abych na příkladu zachytil obecné trendy. Tak jak to tedy vypadá?

Asi takto:
(Z pozůstalosti po Jožo Ferovi)

Jo pánové, zmenšujeme se. Ale za to nemůžou Holice, zato může celková členská základna. Nějak jsme celosvětově zapomněli na naše nástupce. A toto je důsledek, zkrátka i ty poháry pro vítěze jsou stále menší :). Dokonce jsem si musel stěžovat, letos mi ani neukázali pohár, který jsem měl mít rok doma (je putovní). Jana ho chtěla použít na ovoce a zeleninu. "Hele, ne abys mi domů tahal nějaké krámy, jestliže přineseš zase nějakou vázu, tak ti do toho budu dávat rajčata". Ano přesně toto prohlásila. Ovšem holičtí mi v rozporu s podmínkami závodu tu broušenou obrovskou vázu na rajčata (kterou jsem poctivě na 1 rok vyhrál) nechtěli vůbec dát. Stěžoval jsem si i u pana Effenberka a chtěl jsem, aby se mi podepsal na diplom.  Očividně se totiž nepodepsal. Tím pádem ten diplom je neplatný HI.Ten chudák ani nevěděl, že nějaký  diplom má podepsat.

Podle nepotvrzených zpráv asi nastalo toto:
Ten broušený pohár někdo ukradl. Aby se na to nepřišlo, tak jestliže někdo už skoro třikrát za sebou vyhraje, tak ho stejně nedostane, protože rozhodčí mu změní značku.  Jak jinak si vysvětlit, že Peter OM3PA měl na diplomu napsáno OM2PA a Robert OK2PYA měl na diplomu napsáno OK1PYA. Ale jinak to bylo docela dobré. Naštěstí nezkomolili značku naší CW naděje a to Honzíka OK1JD.

Stano se svým diplomem
Peter OM3PA
Robert OK2PYA
Honzík OK1JD
Jožo Fero


A co tam bylo zajímavého? Já jsem se vzhlédl v tomto:

Funkční PRC320 TCVR

Cena 9000 Kč však byla nad moje finanční možnosti HI. Jinak bych to určitě koupil.
Vyhrál jsem i jednu sázku. Vsadil jsem se o jedno pivo, že v koutku OK QRP klubu (jehož jsem členem), najdeme ten samý TCVR jako vloni, předloni, předpředvloni......Vyhrál jsem. Zkrátka nám nějak chybí invence a odchází z nás konstrukční duch.
Nakonec jsme museli udělat i fotku s Vierkou, Stanema  a Tondou.
 Zkrátka prohlédněte si jedny z posledních telegrafujících hams v OK/OM HI.Stánky prodejců mne moc nezajímaly. Spíše jsem byl nadšen prototypem zařízení ATS4, který mi ukazoval Ondra OK1CDJ a který vyvíjel  Standa OK1AU. Snad  časem to bude možné někde koupit. Vyfotil jsem i "Táborský kroužek" (přiznám se, že omylem HI).Dostal jsem chuť si popovídat i s předsedou ČRK. Na posledním setkání (těsně předtím než kandidoval na předsedu), mi povídal něco o tom, že ho přemlouvali, aby to vzal. Tenkrát jsem mu opravdu děkoval, Jirka je totiž "vysílající" předseda. A to vysílající secsakramensky dobře v celosvětovém měřítku. Letos nějak na mne neměl čas. Děsím se toho, že ho to přestává bavit.  Podle výrazu jeho tváře (když mu Pepík OK1ES říkal, že na něj čekám), mi to skoro tak připadalo HI. Ale nebrečme, náš průměrný věk přes 64 roků znamená to, že budeme čím dál nervóznější, naštvanější. Já osobně si myslím, že při příští volbě vedoucích ČRK budu volit psychology, psychiatry. Vůbec nemusí mít licenci.
No a samozřejmě na závěr musím uveřejnit  fotografii meteorologa. Poznáte ho?Nápověda" První zleva je OK1FFI (t.z. Uhelník) a druhý zleva je Pepa OK1UFI (Hodkovičák). Ať žijí Holice 2015, až do našeho úplného dožití.

Jožo Fero