Bojíme se bastlení? Béda OK1XFL ne...

Skalní amatéři ještě pamatují, kdy TCVR nebylo možno koupit, ale museli jsme si ho postavit. Byla to báječná doba, která plnila naše pásma nádhernými technickými diskusemi, které se daly poslouchat. Dnes se nám to v oblasti "mluvení" nějak vymklo z ruky. Jakoby nebylo vhodné téma. Různé počasové kroužky jsou tomu důkazem. Bohužel nám vyrostla nová třída amatérů vysílačů filosofů. To je asi to nejhorší, co nás mohlo potkat. To se většinou už opravdu nedá poslouchat pro sebestřednost a universální pravdu mluviče. V Holicích jsem potkal i Mirka OK2BUH. Jeho technické články zná každý. Pokud se objevoval v pásmu 80m, pak jsem ani nedutal a poslouchal jeho technické povídání, které bylo vždy podloženo obrovskou znalostí. Když jsem se ho ptal, proč už na 80m nemluví, odpověděl, že ho "filosofové" tak otrávili, že necítí potřebu se tam objevovat. Obdobná situace je i na převaděčích, kde např. na OK0BC jsou zase "sprosťáci". Co to je? Opět druh komunikace, která se vymyká prosté slušnosti. Jestliže zde slyšíte sprostá slova, pomlouvání vlády a všeho, pak se zamýšlíte, jestli to rádio opravdu je ještě k něčemu dobré. Slouží k sebevzdělávání? Slouží k obohacování našeho života? Nebo je to jen nástroj k tomu, abychom pomocí PTT (mluvím jen já a ostatní musí poslouchat) šířili do světa naše blbé nálady, naši frustraci našeho nepovedeného života, naši zášť ke všem těm pracovitějším a úspěšnějším? Asi ne všichni máme takové žaludky, že toto jsme ochotni a schopni poslouchat. Možná i toto je důvod klesajícího zájmu o HAM rádio.
    Naštěstí existuje způsob provozu, kde "filosofové" zatím ještě nejsou. Je to mod CW. Ti kteří si zkusili vše, jen ne CW, tvrdí, že v 65 letech jejich života již nejsou schopni se morse naučit. Podle mé zkušenosti s bráchou (OK1USP) tvrdím, že to není pravda a dá se to zvládnout v jakémkoliv věku. Předpokládá to však zájem o věc a nějakého učitele. Znám plno příkladů, kdy si začátečník morse pustil z magnetofonu první lekci a opět to vypnul. Opravdu takto se to dělat nedá.
Na našem BP (pivní párty = schůze radioklubu) jsme se nedávno bavili na téma CW a programu sota. Poslouchal nás i Béda OK1XFL. Ukazoval jsem mu i různá jednoduchá zařízení (SW40, HB1-B....), která jsou na Soty vyloženě vhodná. Béda je starý tramp a zálesák a tak možnost vysílání z přírody ho vyloženě oslovila. Béda je i technicky zdatný. Pokud mu vysvětlíme to, že přímosměš je sice hezká hračka, ale není to ono, pokud mu přineseme pár schémat, pak Béda začne konat. Během 3 neděl postavil SW40 a to takovým způsobem, že jsem byl nadšen. Jeho způsob bastlení vychází z neustálé možnosti něco vylepšovat, něco doplňovat.  Ale podívejte se na jeho konstrukci SW40, není to bastlířská nádhera?Dokonce si vyrobil i vlastní ruční klíč. Proč ne? Opravdu jsem se vrátil do dob, kdy rádio bylo o něčem jiném a přinášelo opravdové zážitky. Domluvili jsme se, že Bédu CW naučíme a že příští rok ho sebou vezmu na SRH (nemá svoje auto). Těšte se, až se na bandu objeví OK1XFL.
Jinak pro začátečníky v oblasti CW, pořádáme každý den od 20 SELČ pravidelné skedy na kmitočtu 3542 KHz. Zkuste se tam objevit.
Pane Morse, díky za nádhernou zábavu.