Příprava na expedici SRH2014 zahájena....

Nedá se nic dělat, ať chceme nebo ne, už asi bez té elektroniky nemůžeme žít. Opravdu si nedovedu představit, že bych se potuloval po horách a neměl sebou alespoň základní Emergency věc, což je mobilní telefon. Pokud někdo ještě věří na píšťalky a ručky, pak to s ním nemusí dobře dopadnout. Moderní "chytrý" telefon nám dává tolik, že by to bez něj bylo velice smutné. Máme v něm navigaci, foťák, přístup k Emailům, na web, je v něm televize, rádio, skype, Zello......
Pokud ho máme jen ve stavu standbye, pak nám klidně vydrží třeba i 4 dny. Pokud ho však trápíme s GPS, pak po 6 hodinách jsme bez energie. Jak ho dobít? Vloni jsem používal pomocný zdroj.

Bohužel všichni víme, jak je to s udávanou kapacitou těchto čínských baterií. Jirka OK1DDQ měl k měření 2kusy a kapacita mu vycházela asi třetinová. Já jsem naměřil asi poloviční (je to dáno i režimem vnitřního měniče). Zkrátka tato baterie mne zásobovala docela dobře pro Sota vysílání, ale při vícedenní tůře už nestačila dobíjet mobila. Závěrečné zklamání bylo to, když se po roce používání "odporoučel" jeden článek. Tím se to stalo naprosto nefunkční. Pokoušel jsem se oddělit zdroje pro TCVR a pro dobíjení baterie mobila. Když jsem si kupoval TCVR HB1B, pak jsem si koupil i 4 kusy baterií typu 18650.
Ty mne zde ležely bez užitku. Za 2 roky 3 z nich ukazovaly 0V. Nevěřil jsem však, že by samovybíjení toto způsobilo. V každém tomto článku je ochranný obvod, který zabraňuje přebití baterie a její totální vybití. Stačilo baterii připojit na nabíječku a vše bylo opět v pořádku. Objednal jsem si tedy krásnou věc.
Pouzdro


Jak je dobrým čínským zvykem, s výrobkem se nedodává žádná dokumentace. Přesto je vše celkem jasné. Z boku je spínač a 3 barevné LED. Po stisku tlačítka se LED rozsvítí. Pokud svítí všechny 3, je kapacita ještě větší jak 40 procent. Pokud svítí dvě, je kapacita mezi 20 až 40 procenty. Pokud svítí jen jedna, pak zbývající kapacita v bateriích je menší než 20 procent. Baterie se dobíjí přes miniUSB. Při nabíjení svítí červená LED. Po dokončení nabíjení se rozsvítí zelená LED. Výstup napětí 5V je k dispozici na klasickém USB konektoru. Výstupní proud je omezen na max 2A (elektronicky), pokud Vám tato hodnota nevyhovuje, můžete pomocí vnitřního Jumperu nastavit omezení buď na 1A nebo i 0.5 A. Indikace funkce vnitřního měniče je pomocí bílé LED na čelním panelu. Měnič se spouští pomocí spínače. Pokud při funkci měniče stisknete na boku tlačítku k měření napětí, rozsvítí se bílá LED na plný svit. Lze tedy této funkce využít jako emergency baterky. Baterie 18650 jsou uvnitř pouzdra "tvrdě" spojeny paralelně. To se mi moc nelíbí, ale za předpokladu toho, že ve všech bateriích je zabudována elektronická ochrana, pak to zase tak moc nevadí.
Výhodou tohoto řešení je to, že případně vadný článek baterie 18650 se dá lehce vyměnit. Kapacita těchto baterií je opět "čínská". Na webu DX.com jsou však udávány hodnoty, co naměřili zákazníci. Nejlépe podle testu dopadla baterie od firmy TrustFire. Ta je sice nejdražší s udávanou kapacitou jen 2400mAh, ale ta kapacita platí. Cena páru baterií je něco přes 10USD. To je ve srovnání s běžnými menšími tužkovými články vynikající. Snad je nutné ještě upozornit na to, že je to článek LION, tedy plně nabitý má napětí kolem 4.2V (Na rozdíl od běžných tužkových NiMH).
Zatím jsem z této kombimace nadšen. Mám k dispozici 10Ah k nabíjení mobila, což mi bude na expedici stačit minimálně na 4 dny.

Jak jsem našel na webu OK1JK to, o čem jsem dávno snil

Znáte to. Koupíte si TCVR a rádi byste si ho třeba vzali na expedici pod stan. Vadí Vám však to, že TCVR všeobecně nemají ani základní stupeň krytí (např. IP44 nebo vyšší). O laciném provedení KX3 jsem zde již mluvil. Opravdu stačí málo (deště) a ten TCVR by to těžko přežil. Není to tak úplně zadarmo a tak jsem KX3 nechával doma. Musím se však přiznat, že auto by to uvezlo HI. Zde jsem se zase bál, že mu vytřesu duši HI. Na stránkách OK1JK jsem však našel bezvadnou věc a to upozornění na odolné plastové kufry.

http://www.odolnekufry.cz/

Podle doporučení jsem si objednal kufr označený....


Není to úplně zadarmo, ale podívejte se na tu nádheru.


Odolnost proti vodě zaručena, hermetičnost zaručena. To zkrátka nemá chybu. I systém "vylamování" molitanu a tím vytváření vhodného otvoru je silně vymyšlen.