Akce PZ2015.... (PZ = Papa Zulu = Ptákovinám Zdar)

Členové PZ klubu dostali v nedávné době tento Email:

Vážení přátelé

Protože většina z nás má již 5Band DXCC dělán i s QRP, pak už nemáme co dělat. Tedy je dobré jít cestou opačnou a tedy stanovit cíle obtížnější. Tedy dlouhodobou obtížnou soutěž.
Pro ročník 2015 tedy vyhlašuji soutěž JDCDXCC.
Pravidla jsou jednoduchá:
Každý účastník si zakoupí stavebnici TCVR pro jeden kmitočet - konkrétně 7023 KHz.

HAM RADIO 40M CW Shortwave Transmitter Receiver 7.023-7.026MHz QRP Pixie Kit DIY

Tento KIT seženete třeba zde:

http://www.ebay.com/itm/281514276099?_trksid=p2059210.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Jedná se o známý jednoduchý TCVR PIXIE 4. Účastník je povinen si tento kit postavit sám. Cena je i s dopravou necelých 200Kč.
Pak  v průběhu roku 2015 s tímto zařízením navazovat spojení s co největším počtem nových zemí DXCC. Spojení nemusí být potvrzena QSL lístky. Stačí čestné slovo a výpis z deníku. 
Pokud někdo s tímto zařízením naváže spojení se všemi zeměmi DXCC, pak sponzorsky bude vyslán do KH6. 
PZ
Milan

Dopis vyvolal na tvářích členů úsměv. Kdysi jsme s Rudou OK1FFI stavěli Pixie 2. Vůbec jsem z toho nebyl nadšen. Pak jsem však na setkání v Chrudimi na toto téma diskutoval. Našli se tací, kteří tvrdili, že na to mají uděláno kolem 30 zemí na 80m. Tedy nedalo mi to a tuto stavebnici jsem v Číně objednal. K mému velikému překvapení jsem zjistil, že to funguje.
Stavba trvala kolem 2 hodin. Podařilo se mi hned "odpravit PA/Směšovač. Nahradil jsem to v rychlosti KC507 a pak BCY34. Leze z toho cca 200mW při napájecím napětí kolem 10V.Sranda je to veliká. Ale poslechněte si záznam prvního historického spojení s bráchou OK1USP.

Pixie4_1.QSO (wav)

Proladění (wav)

Při vytváření tohoto článku jsem jen tak mimochodem zavolal SP5LXT. Tedy druhá země DXCC hotova.

První zahraniční spojení SP5LXT (wav)

Zatím mám problém s ohřevem PA tranzistoru. Ale určitě nějaké úpravy budou. Co se týká příjmu, pak mne PIXIE4 velice mile překvapil.

Hlásím další novou zem JDCDXCC. Dnes po ránu přišel opravdový DX (HI) a to YO3JA. Nahrávka není nic moc, ale je to ten nízký zázněj.

YO3JA (mp3)

Dnes ráno jsem jen tak poslouchal. Myslím, že mi rukama prošlo skutečně hodně TCVR (řádově desítky). V těch čím dál větších bednách jsou kilogramy elektroniky, sofistikované softwary a.....
A ono to jde chytat i na dva tranzistory. Připadám si zase jako Edison, když objevil žárovku.

Výhody Pixie4:
Nevýhody:
Úpravy:
 

Mám ještě potenciál?

Pohled na skimmer to jasně říká, škoda jen, že už se není s kým spojovat HI. Pak, že dvoutranzistorový TCVR a jeho 200mW není nikde slyšet. Už se těším, až se zapojí Jirka OK2RZ s jeho 4 el. Yagi. V těch DX oknách už ho to přeci nemůže bavit HI.