Konec hádek účastníků SRH - vývoj osobního teplotního dozimetru (MIN Data logger) ukončen....

Měření teplot a tlaku je poslední zábavou většiny ze zbytků hamů. Těch pár, co ještě staví rádia, či antény, již nemá šanci. Koneckonců stejně i tato anténářská ham obec skončí buď tím, že jim někdo ty antény ukradne, či jim to celé spadne na hlavu. Pokud to přežijí, pak stejně se k nám měřičům teplot přidají. To je zákonitý vývoj HAM rádia, které je čím dál tím více ohrožováno  stařeckou demencí. Mluvit o teplotách je totiž vysoce vědecké, ale přitom k tomu nepotřebujeme zvládat vysoce sofistikované otázky z techniky, které nám u zkoušek kladli naši přezkušovatelé. Ano přátelé. Měl jsem doma návštěvu přítele. Pouštěl jsem mu provoz jak na KV pásmech, tak na převaděčích. Byl nadšen: "To je dobrý koníček, tak už to chápu. Vy zkrátka jste pomocníci meteorologů. Aby oni nemuseli měřit teploty, tak vy jim to měříte v různých místech a rádiem jim to posíláte. Taky se mi líbí, jak popisujete včerejší počasí. Sice nevím k čemu je to dobrý, ale asi tím verifikujete nějakou předpověd."
    Ještě před několika lety bych mu to vymlouval. Zkrátka amatérismus je přeci o něčem jiném. Vždyť to máme i v preambuli. Zkrátka samovzděláváme se a to na vědecké bázi. Vždyť plno vědců bylo i dobrými HAmy. Bohužel však nás postupně s příchodem nových hamů začala zajímat jen teplota okolí. Ne, raději ho v tom nechám.

    Ale podívejme se pravdě do očí. I naše poslední opravdovská HAM buňka, má podobné problémy. Zde snad musím podotknout, že existuje i nějaká jiná (tuším, že si říkají ČRK), ale ta se stejně v rukou sofistikovaných velitelů časem rozpadne. Oni totiž velitelé se zapomněli podívat kolik nám je roků. Taky se nás zapomněli zeptat, jak to vidíme v dalším vývoji. Zkrátka, zda chceme v příštím roce zase platit o 500 Kč více, jak letos. Chudák nová sekretářka pak musí na individuální dotazy, zda by nebylo možné ty šílené členské příspěvky snížit, odpovídat. Sice ještě neudělala zkoušky, ale je známá předsedy a tak nám v dopisech vysvětluje, že za to naši velitelé nemohou. Zkrátka náklady jsou stále vyšší, dotace nejsou a tak ne....ani pokud máte důchod 11000 Kč a měsíčně platíte nájem 6500 Kč. Zvyšování členských příspěvků je přeci plně v kompetenci velitelů kapitalistů a ti se přeci nikoho nemusí ptát, stačí, když pohlídají jev, abychom se nedostali do záporných čísel. Velitelé proto dělají vše. Dokonce zrušili i schůze v sobotu a převedením časopisu z tištěné podoby do podoby digitální, umožnili navýšit rozsah časopisu o sedm a čtvrt stránky a danou finanční úsporu mohou věnovat na zlepšení činnosti našeho vedení, zvláště v oblasti odstranění bordelu, kterou vykonala neukázněná a nezvladatelná předchozí sekretářka. Samozřejmě sídlo naší organizace je v Praze a tak každý ví, že finanční nároky jsou zde vyšší, jak v jiných krajích (včetně platů vlastních zaměstnanců). Nemohli při zvýšení příspěvků se chovat jinak, protože v této oblasti se nediskutuje. Při případné diskusi by totiž hrozil finanční kolaps. Je tedy pravda, že se muselo rozeslat tisíce dopisů s upozorněním, že jsi hame ještě nezaplatil, ale to se vrátí stejně ve zkvalitnění členské základny. Ti co zbudou, již nebudou remcat, když příspěvky v roce 2019 budou již demokraticky zvýšeny na 5000 Kč na jednoho důchodce za rok. Zkrátka jakákoliv organizace (zvláště zájmová), se musí řídit jako firma. Při nekonečných diskusích o výši příspěvků přeci každý ví, že nemohu správně vyplňovat kolonky "dal" a "má dáti". Přitom "má dáti" mi diktují ve světovém centru. Jak to tedy mám udělat? Nene, každý by to přeci udělal jako my, tedy vypočítal, kolik potřebujeme.
Že licence není vázána na povinnost být v centrálním spolku? Ano, však to taky byla obrovská chyba, že jsme se vymanili z dobře fungující organizace Svazarmu. Koneckonců již někteří bratři toto kritizovali na sjezdu. Toto je potřeba změnit a odhlasovat v parlamentu, že příspěvky musí být povinné a to pro všechny.
Zaslechl jsem i názor, že povídat si o počasí se dá i po Skype a to bez licence. To by mohl být náš vědecký a samovzdělávací přínos pro světový vývoj HAMů a to dokonce i bez příspěvků.

    Ale vraťme se k té neukázněné grupě, kteří si říkají taky HAMové a sdružují se pod různými skupinkami jako SRH (Summer Radio Hikking), či RAH (Radio Amateur Holiday) , nebo PHPPD (Poslední Hamové Před Poslední Demencí). Tato skupina staříků se také věnuje vědecky měření teplot. Možná bychom příkladně zde mohli uvést typickou jejich ranní diskusi:

A: "To teda byla kosa"
B: "Máš pravdu, to snad muselo mrznout"
C: "Jestli to takto půjde dál, tak to balím a jedu domů. Přeci tady nenastydnu"
A: "Kluci ráno hlásili na kroužku, že na Šumavě bylo v noci 10 stupňů"
D: "Já si v noci musel nandat kašmírové ponožky a zabalit se ještě do vlněného svetru. Musela být tak nula"
Já: "Pánové můj přístroj naměřil v noci minimální teplotu 9,4 C"
ABCD: " To je kravina, máš lepší stan a spacák a tak se ti tam to teplo drží"

Tak a jsme u toho. Není toto vědecká diskuse? Podotýkám, že se odehrává většinou na kmitočtu 3560,2 kHz a to modem CW. Abych tedy přispěl letos k řešení této neřešitelné situace a jednoznačně určil, že někdo má v nohou špatnější oběh krve a ten jiný nočním spalování C2H5OH se vlastně vyhřívá, pustil jsem se do vývoje přístroje, který je veliký asi jako krabička od sirek. Každý z účastníků si pak ve svém stanu monitoruje a loguje svoji teplotu. Ale přečtěte si vlastně provizorní manuál:

Manuál MIN data logger

A vůbec, přeji Vám hezkou dovolenou

Váš Jožo Fero

A nezapomeňte na PZ (Ptákovinám Zdar)