Co týden dal - "Už i ty Brute?"

Každý kdo má za sebou pár spojení v pásmu 70cm ví, co dokáží termální podmínky, zvláště, pokud používáme k dosažení převaděče odrazů. Pokud v místě příjmů se nám sejdou dvě odražené vlny a to s přibližně shodnými (délkově) trasami šíření, pak za určitých podmínek nastává při fázovém posunu až totální vymazání (odečtení) signálů. Tento efekt se velice často vyskytuje v době jarní, či zimní, zvláště  při oblevě. Někdy nás to docela zaskočí, protože 10 měsíců v roce s tím problémy nemáme. Většinou stačí nasměrovat anténu na jiný odrazný bod a tím zrušit pro nás tak nevýhodné fázové sčítání dvou odražených signálů. Pokud však někdo používá rezatý drát nad destičkou plošného spoje a napájí to většinou koaxiálním kabelem neznámých parametrů a není schopen si zkontrolovat alespoň základní vlastnosti, pak je to problém. Samozřejmě většina z nás tento efekt pozná a jen tak mimochodem na to dotyčnou stanici upozorní. To jsem provedl i já. Odpověď mne však zarazila (podotýkám, že naštěstí nešla do éteru, ale pomocí GSM). "Všichni jste pitomci, vždyť Vám říkám, že to dělá UVG (asi nějaký iono efekt), Jakmile jsem to na bandu řekl, že to dělá on, tak to přestalo". Bylo mi z toho smutno, zkrátka ani Honza JJC, ani já, ani další zkušenější nepoznají, co se děje. Zkrátka dělá to UVG efekt. A tak jsem si řekl: "Už i ty Brute, který jsi on AIR 47 roků?".

    Ale většina dalších téměř letních zážitků byla velice pozitivních. Šel jsem se malinko projít do Jizerek. Tam mne čekalo překvapení v podobě 3 kusů nádherných zvířátek.


Nepamatuji, že bych jich tolik potkával. Zřejmě letos bude rok bez myší. Byl jsem však upozorněn svým synovcem (primář liberecké nemocnice), ať je raději nehladím, protože antisérum mají jenom v Praze. Prý to někdy může i u docela dospělého člověka vyvolat takové reakce, že než to antisérum z Prahy přiveze vrtulník, tak prý už můžeme být součástí ionosféry. Jako dítě jsem se těchto zvířátek opravdu velice bál. Teď je občas i hladím, ale bojím se , když na mne zasyčí HI.
    Při dnešní procházce jsme zase s bráchou testovali naše Emergency TCVR - Rozkmit RM80CH. Při používání antény LW20m jsem však narazil na efekt patlalského vysílání. To je takové vysílání, kde například číslo 1 se vyšle v utajeném formátu jako .------, Zkrátka dva kondenzátory 100pF, které jsem neosadil u vstupu z pádla, mohou toto zavinit. Tedy raději si pádlo pomocí těchto kondenzátorů zablokujte k zemi. Slyšitelnot povrchovou vlnou na vzdálenost cca 12 km byla vynikající. Luděk OK1HAS byl slyšen tak 559, ale on mne jen taktak tušil. Ale to se v pravé poledne dá předpokládat.
    Když už jsem se procházel, zavítal jsem se podívat na MIB Luž. Ten jak každý ví pracuje s výkonem cca 1mW na kmitočtu 3580,2 kHz. Je aktivní od června 2016 a přežil i zimu s malým slunečním panýlkem (max. proud cca 20mA). Velice jsem se bál toho, zda přežijí baterie NiMH Eneloop power. V poslední době se baterie opět dostala do vynikajícího stavu, ale přesto slyšitelnost byla špatná. Teprve revize na místě vše vysvětlila.


Jedno rameno dipólu spadlo (asi od sněhu) a válelo se po zemi. Naštěstí nebyl přetržen úvaz a stačilo ho jen dotáhnout. Natočení slunečního článku zůstalo téměř ve stejné pozici, jako při instalaci (brácho, pracuješ kvalitně).Docela mne zajímá to, jak dopadl MIB Bobík. Ten chudinka se dostal v zimě až do kritického stavu s napájením a to asi na 3,2V (pro 3 články NiMH). Pravděpodobně se dostal i do hybernace, ale po dobití baterií se jeho činnost obnovila (když mne nikdo nepochválí, musím se pochválit sám - speciální software OK1IF se osvědčilo). Pro letošní rok chystám nová čidla u MIB a to pravděpodobně čidlo kvality ovzduší. To už bude oříšek, protože takováto čidla jsou žhavená a mají velikou spotřebu. Ale je to další výzva.

    Tak a snad ještě další poznámka.

Letošní SRH2017 (Summer Radio Hiking 2017) začíná  9.8.2017. Letos s námi pojede i OK4DX. Pokud někdo se chce zúčastnit, pak to není problém. Stačí od 9.8.2017 každý večer sledovat kmitočet 3560,2 kHz a nebo 3560,8 kHz ve 20 SELC. Zde se budeme domlouvat při hvězdicové jízdě na místo srazu, které bude 11.8. , 12.8. a 13.8. na Soumarském mostě.  Co bude dál záleží na počasí a náladě. Část expedice asi bude pokračovat s bágly, část asi bude pokračovat čert ví kam. V každém případě to však bude legrace.

    Další novinky:

S bráchou jsme si na Hamshopu Ondry OK1CDJ, zakoupili stavebnici L článku podle KD1JV. Na tom se nedá nic zkazit (vlastně dá a nechápu, proč Ondra ten přepínač na nízkou impedanci tam nedal). Zabudovali jsme to do čínké plastové krabičky (na Ebay se dá koupit asi za 25 Kč). No vypadá to skvěle a samozřejmě u drátových antén to funguje jak dělo. Brácha to zkoušel i na Pixinu (cca 500mW) a vnitřní LED pro vyladění krásně funguje. Tedy na SRH již máme Emergency TCVR a universální anténní člen vhodný pro dlouhodrátové antény.PZ (Ptákovinám Zdar) a hlavně - "Pokud život není sranda, pak žijeme zbytečně".