Chcete si ze špičkového CW TCVR QCX mini (za pár korun), vyrobit krystalku all mode?

Po dokončení QCX mini, se nemohu nabažit toho, jak to krásně vypadá a jak to krásně funguje. Stále mám na paměti slova bráchy, který kdysi o původním QCX prohlásil krásnou větu: "Člověče, to snad poslouchá lépe jak můj Kenwood TS590SG". Dosti jsme se tomu smáli. Přeci rádio za téměř 50000 Kč musí být lepší, než rádio za 2500 Kč. Časem jsme však mu dali za pravdu. Je to pochopitelně nadnesené, ale ve své "syrové" podstatě pravdivé. Jak je to možné a proč Hans (autor QCX) trhá rekordy v prodejích? Hans totiž se QCXu začal věnovat profesionálně. A to skutečně. Pokud se podíváte třeba na kvalitu jeho PCB, pak jasně vidíte, že skutečně nepodcenil vůbec nic. Ale kde je ten klíč úspěchu? Každý, kdo se seznamuje s principy SDR přijímačů ví, že tato rádia mívají problém s potlačením nežádoucího postranního pásma.

Vše o uSDX

Když jsem si kupoval svoji KX3, bylo mi divné, že jsem byl na toto upozorňován. Sakra rádio s tak úžasným parametrem DR musí všechny jeho konkurenty porazit. Ani jsem si neuvědomoval, že parametr potlačení -55dB dosáhne klasické rádio třeba s amatérsky vyrobeným příčkovým filtrem s prstem v nose HI. Totiž, aby toto vše fungovalo, je nutné vyvážit signály I/Q. Stále mějte na paměti základní graf potlačení nežádoucího postranního pásma.

Jestliže chci dosáhnout úrovně potlačení alespoň -55dB (běžná hodnota u našich starých rádií), pak musím zaručit vyvážení amplitudy I/Q signálu v mezích do cca 0.02 dB a fáze lepší jak 0.11 deg. Hans na to šel dobře a ve svém QCX dodal nádherný nástroj vyvažování a to pomocí víceotáčkových potenciometrů R17, R24 a R27.Velice efektivně Hans dodal i nástroje na indikaci vyvažování. A jsme u toho, proč uSDX od PE1NNZ nazýváme stále krystalkou? Je to použitelné, ale stále balancujeme nad hranou běžných přímosměšujících přijímačů, které poslouchají obojí postranní pásma naprosto stejně. Co to pak dělá v závodech (namačkání stanic do rastrů kolem 200Hz), tak to už tady v ukázkách bylo. Tím netvrdím, že je to nepoužitelné při běžných nenáročných spojeních. A proč tedy uSDX od PE1NNZ s tím něco neudělá? No co chudák může? Dodal softwarové nástroje (změna fáze) a další. Ovšem vše na bázi 8 bitového procesoru s 10 bitovými převodníky A/D. Byl to úžasný novátorský čin a procesor ATMEGA 328P za 20 Kč je úžasná věc. Ale.....

    Myslím, že Hans G0UPL se nyní směje. Ke stavebnicím QCX mini dodává malou destičku na úpravu jako uSDX. On prodá stavebnici a jestliže si někdo ze špičkového CW TCVR chce vyrobit all mode krystalku - pak prosím. Úpravu popsal DL2MAN.

https://dl2man.de/qcx-mini-usdx-mod/
.
Zrovna tak se směju, když DL2MAN předělává uSDX na všechna pásma (sendvič provedení). Řekl bych, že klukům tleskám. Opravdu do tohoto projektu investovali plno energie. Ovšem podle mne tady tudy cestička nevede. Pokud PE1NNZ nedostane rozum a nepřejde na výkonnější platformu, pak je to boj s každým dB a zcela jistě předem prohraný. Za domácí úkol podle výše uvedeného grafu se zamyslete nad tím, zda u 10 bit převodníku mohu teoreticky dosáhnout slušných parametrů. Ale....pokud si někdo chce tu práci dát, klidně předělávejte QCX mini na krystalku. Z vlastní zkušenosti Vám však mohu říci, že i pro Vás bude jednodušší cesta si koupit desku uSDX verse 1.02 a vše si to zkusit na jednobandovém TCVR. Přijde Vás to na méně peněz, ale hlavně na méně práce.

https://antrak.org.tr/blog/projeler/usdx-an-arduino-based-sdr-all-mode-hf-transceiver-pcb-iteration-v1-02/


Nemršte úpravami tak nádherný CW TCVR, jako je QCX mini. Tudy cesta nevede.

Porovnání mezi uSDX (krystalka) a QCX min. Upozorňuji, že zde v pásmu 40m mám rušení mezi S7 až S8. To je ten rachot v pozadí. Dále je u uSDX nastaven DSP filtr 200Hz a u QCX mini je šíře filtru též 200Hz, ale filtr je tvořen operačními zesilovači. U uSDX je zapnuto AVC a nemá NF takové zesílení jako v QCX mini (to nemá AVC). Jinak jsou dosti mizerné podmínky. Přesto rozdíly jsou jasně patrné.

Porovnání.mp3


PF2021