Konec nostalgie - krystalka končí?Zpráva o ukončení provozu AM vysílačů v OK, nás zase tak moc nepřekvapila. Všichni jsme to čekali. Stačí, pokud nějakým omylem zkusíte autorádio přepnout na SV. Nevím jak vy, ale já tam přes den zachytím jen na kmitočtu 639 kHz CRO2. Pamatuji ještě, jak jsme při našich služebních cestách na západ, rádi v noci poslouchali kmitočet 270 kHz. Bylo to slyšet po celé Evropě a bylo to příjemné. No bohužel z naší husté sítě SV vysílačů toho mnoho nezbylo. Kde jsou ty časy, kdy i v Liberci byl SV vysílač. V mém mládí tuším pracoval na 1602 kHz. Opravdu stačilo vzít citlivá slucháta a banánky přiložit na jazyk - začalo to hrát. No a co teď?

Přehled AM vysílačů.pdf

Výkony poklesly. 50KW na dlouhé vlny je opravdu málo. Nepatřím do klubu posluchačů, ale dnes při kritickém kmitočtu 2MHz nešlo závodit. Napadlo mi jen tak projet AM pásma. Sice Kenwood TS480 na to není nejvhodnější rádio, ale nic jiného doma stejně už nemám. Zkusil jsem to jen tak proladit. Kupodivu tam je stále živo.

Scan.mp3

Bohužel už to nikdy nebude takové, jaké to bylo. V našem okolí jsme vždy našli nějakou silnou stanici. Pamatuji, jak k radioamatérům se oklikou přes krystalky dostávalo plno mladých. Návodů v různých časopisech ABC a dalších bylo vždy plno.

Návod

Zkoušel jsem s vnuky již něco moderního na FM. Buď to bylo divné a složité a nebo naopak jednoduché, kde se koupil celý modul. Obávám se však, že je to nikdy tolik nenadchlo, jako nás - krystalka je zkrátka v nás.