Nová "Sotí" hračka - QCX mini

Čím jsem starší, tím zjišťuji, že mám jiný náhled na TCVR. Opravdu si již nemyslím, že by velikost DR byl ten nejdůležitější parametr. Zrovna tak různá "hejblátka". oslňovače očí atd. Čím větší bedna, tím více knoflíků tam výrobce musí dodat. Vypadá to sice vědecky, ale pokud to používáte v závodech, pak zjistíte, že na ty knoflíky není čas a tudíž jsou tam zbytečné. Hodně knoflíků je tak dobré pro ty, kteří začínají a nemají ještě zkušenosti. Vzpomínám na rok asi tak 1986, kdy jsem poprvé v životě viděl Kenwooda TS830. Náramně se mi to líbilo. Počet knoflíků úžasný, akorát jsem nevěděl, na co ten který knoflík je. Rádio nám na jeden contest přinesl Vláďa OK1NY a byl zapůjčen od ex. OK1JN. Jeli jsme CQ160 z Jizerských hor. Kluci závod rozjížděli a já jako benjamínek jsem ty borce sledoval. Nakonec si těch piv dali víc a tak jsem byl pověřen závoděním i já. Ty knoflíky mne tak lákaly, že jsem se rozhodl s každým malinko zatočit a zjistit, co to dělá.Zvláště mne lákal knoflík s označením "CAR". Sakra, to bude asi něco ruskýho. Při příjmu to nedělalo vůbec nic a tak jsem si ani nevšiml, v jaké pozici původně byl. A co se stalo je Vám jasné. Rádio bez buzení nevysílalo. Vzbudil jsem kluky. Jejich diagnóza po 6 pivech byla jasná. To odešla budící elektronka. Nu což, porucha a jde se spát. Akorát Ivan OK1JN stále nemohl zjistit, proč mu tvrdíme, že to nevysílá HI. Rádio mu normálně fungovalo. Byla to sice příznivá zpráva, ale jeden nepovedený contest.

A teď si představte, že pustíte začátečníka k rádiu, které má ještě více knoflíků.To nemůže dobře dopadnout HI. Zkrátka rádio musí mít pokud možno knoflíky jen dva - hlasitost a ladění. Pak se toho tolik zkazit nedá HI. Zkrátka miluji odolná rádia s dvěma knoflíky HI. Jednou až bude čas, tak zkusím sečíst, kolik těch rádií mi za život prošlo rukama.
V současné době jich mám doma asi  30 (včetně doma dělaných QRP a různých ruček). Zkrátka nová a nová rádia mne lákají jen k tomu, abych zjistil, že je to to samé, co mám už doma na stole, případně si všimnu i toho, že je to horší HI. Velké bedny mne neoslovojí, protože v paneláku to není kam položit. Zato malinkatá výkoná rádia mne znovu a znovu omračují. Tak tomu bylo i s novým modelem QCX mini. Je to sice naprosto stejné, co už jsem doma měl, ale toto je malinkaté. Když to začátkem prosince Hans spustil, byl jsem mezi prvními, kdo to objednával.

http://shop.qrp-labs.com/qcxmini

Když mi stavebnice 21.12. přišla, okamžitě jsem se vrhl do stavby. Byla to nádherná noc, která byla zakončena nádherným pohledem, žlutě svítícího displeje.Základní proměření odpovídalo deklarovaným parametrům.

Změřeno.pdf

Se svoji spotřebou cca 52mA (vypnuté podsvícení displeje) a spotřebou cca 380mA při výstupním výkonu 3,2W, je TCVR vyloženě určen na QRP vysílání, zvláště na soty.