Jak jste si užili OK QRP závod v roce 2021?

Můj táta miloval rádio a vše kolem něj. Dnes sice máme tendence říkat, že vše bylo špatně a pouze teď to (pravděpodobně) děláme dobře. Všichni však po Covid krizi se budeme zamýšlet, zda ta vítězná strana je opravdu ta nejlepší a zda dělala vše dobře a nejlíp na světě. Bohužel na to můžeme odpovědět až nám historie ukáže veškeré souvislosti. Tedy doba "masovosti" rádia v 50. letech  je pro někoho něco nepředstavitelného (komouši přes ROH něco nakázali, ať pracující nezlobí HI).  Někteří mladí feťáci říkají, že v té době by nemohli žít, protože ta doba nebyla "volná" a oni potřebují svobodu a volnost a.....
Přemýšlím, zda mí rodiče trpěli v té nevolnosti. Vzpomínám na polní dny v 50. letech a mohu říci, že to bylo něco jiného HI. Ale nechci se do toho zaplést. Zkrátka přes mého otce jsem se dostal k rádiu. Táta měl v knihovně i časopisy. Pamatuji si, jak jsem jako malé dítě miloval jednu fotografii z časopisu Krátké vlny. Ta fotografie mne přenášela do úplně nového jiného světa. (Pak ještě jedna, kde Miloš OK1MP sedí na židli a má krátké nohy HI).Z té fotografie na mne dýchala rodinná pohoda, nádherný koníček a možnost přes rádio  s někým komunikovat. Kolikrát já v té době snil, jak vezmu mámě šicí stroj a dám si tam doma udělanou vysílačku. Zkrátka vysílat na něco mrňavého, moci komunikovat, sedět v teple a snít...... Celý éter v té době byl neznámý, nikdo z nás nevěděl, co se stane, když dám výzvu. Pamatujete např. ještě na to, když jste dali výzvu a přišel Vám první Američan? My starší si to velice dobře pamatujeme HI. To zkrátka bylo po světě těch činných amatérů ještě o trochu více, ale hlavně nebyly pomůcky typu clusterů. Vždy, když se blíží OK QRP závod, pak si na tuto fotografii vzpomenu. Elektronky typu RV12P2000 a nebo nádhernou RV2,4P45 jsem si dlouze a pozorně prohlížel. Dokonce jsem ji i očuchával a tu typickou vůni (čert ví čeho), mám zafixovánu v hlavě. Pamatuji, jak jsem se sám jen poslechem naučil CW. Žádný PC, jen a jen poslech na pásmech. V roce 1962 jsem pravidelně chodil do pionýrského domu, kde byla umístěna kolektivka OK1KVC (ZO OK1AKP Karel Hanousek). Můj táta tam dělal provozního operátora. Když se likvidovala kolektivka ERLI (tuším OK1KHG), tak zbytky vysílacího zařízení se odvezly právě sem. Já jako 11 letý mladík jsem to poctivě čistil a zařazoval do regálů. Bylo tam i něco malého s jednou elektronkou RV12P2000. Karel OK1AKP to zprovoznil. Byl to vysílač pro 160m. Hezky to na lambdě pískalo. Připojil jsem na to anténu a dal výzvu. Karel OK1AKP mne pozorně sledoval, ale nechal mne na tom bzučáku vysílat. Jaké však bylo překvapení, když jsem na to udělal své první spojení a to s  OK1TJ. Opět se do mne zafixovalo něco, že s tou jednou elektronkou šlo udělat spojení, až někam na východ Čech.
Pamatuji si, když Franta OK1FW udělal první vysílač s tranzistorem KF508. No to je paráda, žádné anodové napětí, žádné složité žhavení. Lezlo z toho cca 1W a v roce 1968 to byl jediný vysílač, který nebyl při okupaci Frantovi zabaven HI. Když jsme pak z Felberky vysílali texty o okupaci, pak jsem částečně vysílal i na tento přístroj. Přesto to bylo slyšet a spojení se s tím dala navazovat.  QRP má tu výhodu, že každý QRPista umí zavysílat na QRO. Obráceně to ty QRO hamy moc nebaví HI.
    Ale pojďme si povídat o letošním OK QRP závodě. Jak je mým zvykem, postavil jsem zase něco nového. Je to nádherný TCVR, který jasně ukazuje, jak se bude QRP pravděpodobně vyvíjet. uSDX je totiž TCVR, který jsem bez problémů zprovoznil za 4,5 hodiny. Používá hotových modulů (zde modul SI5351A) a většina HW je umístěna v procesoru Atmega 328p.

https://antrak.org.tr/blog/usdx-a-compact-sota-ssb-sdr-transceiver-with-arduino/
Pro usnadnění práce jsem TCVR ovládal paměťovým klíčem. Abych se mohl zúčastnit v kategorii do 2W příkonu, musel jsem TCVR napájet z 9V destičkové baterie. S rozsvíceným diplejem je pak spotřeba následující:

RX - 54mA
TX - 183 mA

Při 9V napájení je tedy příkon 1,647W. Čemuž odpovídá výkon asi 1W. Baterie vydržela celý závod a na konci měla ještě toto napětí.Tomu odpovídal výstupní výkon na konci závodu cca 0,828WJak závod probíhal? Podařilo se mi přesvědčit plno místních hamů. Závodu se zúčastnil Libor OK1DU, Brácha Pepa OK1USP, Jarda OK5FF, Karel OK1JRU a i Mirek OK1GS. Vstával jsem již kolem 6. hodiny. S bráchou jsme ještě dopilovávali závodní taktiky. Zřejmě dokonale, protože v domluveném prvním spojení, brácha ani nečekal, jaký report mu dám HI.

REC02.mp3

Na nahrávce jsou ještě slyšet stanice OK1USP, OK2HBY, OK2CLL, OK2PIM

Bohužel v Průhonicích opět nefunguje ionosonda. Sleduji Ionogramy velice často a z celého světa. Snad jen Průhonice jsou tak poruchové. Přitom používají stejnou digisondu jako ostatní. Čím to asi bude? Asi to obsluhuje někdo, kterého to vlastně asi vůbec nezajímá HI. Na pásmu probíhá závod UBA a pak zřejmě ještě nějaký Lukašenkův závod. Cpu se raději nahoru, ale bohužel si všímám podle skimmeru, že většina závodníků se cpe na začátek doporučeného úseku a to nad 3540 kHz. Sleduji ještě ionogram v Dourbes, ale je to v tuto dobu k ničemu. Časový posun cca 1 hodiny znemožňuje odhadnout, zda mám zkoušet ještě RUN. Mám pocit, že se musím vecpat trošku níže. Přelaďuji se a zkouším to znovu.

REC03.mp3

Zde je slyšet OK2WA a OK1JRU

Mám pocit, že musím ještě více dolů.

REC04.mp3

Trošku je to lepší, ale stále to není ono. Zde je slyšet OK2PXJ OK1DQP OK1KC OK2OP OK2NAJ OK1FII

Je zajímavé, že jakmile zaslechnu nějakou značku, pak se mi vybaví i obličej. U Vládi OK1FII třeba to, jak sedíme na břehu Vltavy u Štiky a popíjíme Plzničku HI. Samozřejmě Jana vstává a tak v nahrávce je slyšet televize a dokonce i nádobí HI. Mám pocit, že uSDX je nějaké tupé. Je zde slyšet plno signálků, ale upřímně řečeno - nic moc. Přitom vím, že na příjem je uSDX rovnocenný s FT817. Mám trvale zapnutý filtr DSP 200Hz. Ovšem zde 8 bitový procesor s 10 bit převodník A/D je opravdu málo. Do toho blbě potlačené druhé postranní pásmo (cca 20dB). Mám pocit, že toho mnoho neslyším. Zajímavé však bylo to, že třeba brácha s Kenwoodem TS590SG si stěžoval úplně stejně jako já. Zkrátka je to slabší a pravděpodobně i podmínky jsou divné.

REC05.mp3

Volá mne i OK2BLD, bohužel to neberu (omlouvám se). Jsou zde slyšet i stanice OK2OP OK2SG OK2SLS OK2BZM. Káva pomalu stydne a já mám pocit, že se nikam nedovolávám.

REC06.mp3

Je mi jasné, že filtr 200Hz (i když s blbým Q) není pro OK QRP závod to nejideálnější. Z předchozích ročníků vím, že mne volaly stanice i 500Hz vedle. To bych si však do uší zaváděl plno dalších FALSE signálů. Místy se začíná projevovat i neodolnost, zvláště, pokud se přiblížím ke Karlovi OK1JRU (je od mého QTH cca 1km).
Zde je slyšet OK1FMS OK2PAU OK1FSM OK1DZD

REC07.mp3

Střídavě zkouším volat výzvu a vyhledávat. Trefuji se do mezer, kde na zrcadlovém kmitočtu není silná stanice. Přemýšlím ještě, že zkusím vypnout AVC. Ze zkušenosti však vím, že uSDX se pak chová divně. Na všechno má totiž jen jeden knoflík. Volit něco přes menu je tedy strašně neefektivní.

Je zde OK2PIP OK1DWF OK2DM OK1DCP

REC09.mp3

Žák naší telegrafní školy - Libor OK1DU mi trošku vylepšuje náladu. Jde mu to v tak složitém závodě velice dobře. Posílá i fotku svého HAMshacku.Vlevo nahoře si všímám mé fotografie z QRZ.com. Lump, to udělal naschvál, aby až skončí Covid, tak aby dostal kořalku HI.
Dále jsou slyšet stanice OK1XZS OK1VK OK1CZ OM5RW OK1FKD OK1GS
Bohužel nám chybí zpětná vazba a nevíme, jak si vedeme při srovnání s konkurencí. Ta zpětná vazba normálně bývá přes pořadové číslo spojení. Docela by mne zajímalo, jak si vede můj konkurent Pepa OK1FKD.

REC10.mp3

V začátku závodu se nesnažím volat silné stanice. Přeci jenom jsem cca o 8dB slabší a tak bych se mohl dostat do pileupu a tam moje šance se dovolat je menší, jak u těch 5W stanic. Je mi jasné, že borci za chvíli nebudou mít co dělat a tak si mne najdou sami. A je to tady. Volá Robert OK2PYA.
Dále OK1WSL OK1IVU OK2FYM
Slyším i dalšího z trojice vojáků (OK1MNV OK1WSL OK2GER). Usmívám se, jeden z nich se mnou vždy hraje zajímavou hru. Aby mne zmátl, tak mi vždy v číslech přidá jednu tečku navíc. Mám pro něj i speciální familiární název - "tečkař". Nemohu se dovolat na OK2ZC. Je to divné, ale je to tak.

REC11.mp3

Ozývají se i staří známí OK1DKR OK1DMP OK2ZC OK5FF OK1JRU OK2CMZ

Jarda OK5FF posílá po messengerovi fotku.Jarda chudák závodí a na s metru má trvale S9. Moc mu to nezávidím, já jsem na tom líp, mám jen S7.

REC12.mp3

Už to moc nefunguje. Slyším i Pepíka OK2BJM na jeho 9V baterii a QCX mini. Dále jsou slyšet OK1LO OK1FFA OK2FUG OK2ZC OM4AY

REC13.mp3

Nevím proč, ale podvědomně hledám Petra OM3PA. Však oni to tam kluci nahoře musí taky slyšet. Jo vloni a letos nás ubylo fakt moc. Asi už melu z posledního. Dělám ještě OK2OP OK1VK OK2BCF a konečně i OK2ZC. Odhaduji, že účast byla tak kolem 63 stanic. Schválně o kolik jsem se spletl. Škoda, že již je nás tak málo. Měnit podmínky závodu nemá smysl- Přesto konstatuji, že mi v 9V baterie ještě nějaká energie zbyla. Byla by to fantastická kategorie POWER Chalange. Zkrátka udělej si zařízení jak chceš, měj výkon jaký chceš (třeba i 10V), ale Tvoje omezení bude v jedné baterii 9V. Dokážete z toho vycítit tu obrovskou zábavu a mistrovství operátora. Poslouchal jsem totiž včera na CQ160SSB. Stěžujeme si, že máme málo energie, ale opravdu to pereme a nic.... To by byl závod. Jednu destičkovou 9V baterii a vysílej si třeba 100W. Bohužel ti ta energie dojde a končíš. Ono vůbec vymyslet takový TCVR by bylo velice zajímavé. Podle mne jde udělat i dnes TCVR, který bude mít:
RX max 25mA
TX high 200mA
TX middle 100mA
TX low 70mA

Samozřejmě koncový stupeň ve třídě E s účinností cca 90 procent. Jejda. Škoda, že už asi nikoho k vývoji takového TCVR nepřesvědčím. A co takhle kategorie 5 plochých baterií a jedna elektronka (libovolná). Jejda to by taky bylo ono. HI No nic, děkuji všem za zábavu a radost ze závodu.

Milan OK1IF