Opět geniální stavebnice PIXIE, ale tentokrát v provedení PUB 28 MHz

Jak se efektivně bez stresů učit CW? Ty tam jsou doby, kdy jsme měli vlastní kluby, kde jsme mohli CW se učit pod vedením zkušených operátorů. Je to blbé, ale bohužel zkušenými operátory jsme už pouze jenom my. Naše klubové místnosti se bohužel přeměnily v hospůdky. Dost dobře si nedovedu představit, že bychom zde mohli pouštět bzučák. A tak postupně vznikala řada Pixin v provedení PUB. Zkoušel jsem různé Pixiny stavět i pro jiné kmitočty. Bohužel čím výše, tím to blběji hrálo. Pak jsem si pořídil nanoVNA a zjistil, že indukčnost na feritech se s kmitočtem šíleně mění (to byl objev HI). Opravdu na to dejte pozor zvláště při návrhu dolních propustí vinutých na toroidních materiálech. Kdysi na toto téma napsal hezký článek Jarda OK1AYY.
http://home.tiscali.cz/ok1ayy/pdata/Ferity01.pdf
Teprve máte-li čím měřit, zjistíte, že je to tak. Pozor i na hotové indukčnosti v podobě odporů. Ty zase mají vlastní rezonanční kmitočty.
Např. indukčnost 1.2uH (měřeno na 1MHz), má závislost na kmitočtu následující:Nebo indukčnost 0.22uH se chová takto:


Vlastní rezonance jsem využil u cívky L3 Pixiny a upravil schéma Pixiny pro 28 MHz následovně:Pokud ve schématu je napsáno indukčnost např. 1.2uH, pak je to ta nominální indukčnost měřená někde na 1MHz. Na 28MHz to je samozřejmě jinak.
Pixina pracuje s lehce dostupným krystalem 28.224 MHz. Citlivost vynikající, výkon nemám čím změřit a dost jsem ho snížil. Zkrátka s krátkých kouskem drátu jako anténa, to krásně po hospodě je slyšet. Zesílení NF stupně je značné a tak bez kovové krabičky to docela slušně bručí.