Jedna blbá a jedna dobrá zpráva, aneb pozvánka na OK QRP distanční ples 2021

Co se dá dělat. Musíme začít tou blbou zprávou. Každý rok jako "Babišův důchodce", se chci zúčastnit dvou plesů. Jeden je ve Vídni (Ples v opeře) a druhý , neméně významný,  je v Rudolfinu. Mám na to připraveny celoživotní úspory. Koneckonců furt mi někdo strká peníze (naposled 5000 Kč na roušky) a tak si myslím, že na sodovku by to v té Vídni mohlo být.Bohužel však Corona způsobila, že letos ples ve Vídni, ani v Rudolfinu nebude.

Tak a teď ta dobrá zpráva:

OK QRP ples 2021 bude

A jak to? Cožpak nám ho Corona nezakáže? Odpověď je jednoduchá. Nezakáže, my jsme totiž byli tak prozíraví, že jsme tu Coronu očekávali. A tak náš ples je už po mnoho let distanční. Má to i jiné výhody. Dovedete si představit, že by Vaše manželka na ples v Rudolfinu použila ty loňské šaty? Tak to já ne. Na každý ples je potřeba mít nový frak a nové lakýrky. No schválně. Na loňský ples jsem použil tento oblek:A až to letos skončí a budu se znovu fotit, všimněte si, že na fotce budu mít alespoň nové trenýrky. Teď na tu fotku koukám a je mi jasné ještě něco. Bude na té nové fotce nová židle model OK DX 2020 (zakoupená před CQWWCW 2020).
    Ale než se rozpovídám, je potřeba říci to základní a to je, kdy to letos bude. Pokud se nic nezmění, pak to letos vychází na 28.2.2021. Ale nejpravdivější vždy jsou oficiální prameny a to je:

http://okqrp.fud.cz/

Ale pojďme si o tom znovu popovídat.

Tak to je stěžejní otázka. Mnoho z Vás určitě sleduje různé sociální sítě a různé YOUTUBE, kde asi největšího zájmu se dosahuje u videí typu IC7300 versus Pixie. Tak taková videa já miluji. Většinou to vypadá, že ten IC7300 oproti Pixině je vlastně břídil. Chrcchlá, piští, kdežto Pixina je nádherně ztichlá. Čím větší absurdita, tím jasnější znamení, že moderátor chce dokázat těm druhým, že to jeho rádio je přeci jenom nejlepší. Ano, už jsme to tady říkali. Které je nejlepší rádio? Odpověď je jasná: "To moje". A tak ještě dnes budete slyšet, že IC756PRO3 je lepší než IC7610 atd. Většinou se však již neříká v čem. Já na to mám teorii. Když si koupím nové rádio, pak 3 měsíce trpím. Vadí mi to, že tento filtr není takový jako byl, že ten knoflík je nesmyslně vpravo, kdežto předtím byl vlevo.... Pak si na to zvyknu a všude říkám, že přeci jenom..... No přeci nepřiznám, že jsem vyhodil peníze a že je to stejné, jako to staré (někdy i horší). Při těchto divných youtube předváděčkách si však všimněte jednoho jevu. Ať to pouští Američan, či Japonec, tak všichni mají v pozadí šílené rušení. Zkrátka celosvětově se děje šílená věc. Zvyšuje se úroveň rušení. Odstraňování rušení by znamenalo veliké peníze. Pokud má být spojení bez problémů (tím myslím i různé profi linky), je daleko jednodušší jít cestou zvyšování výkonů. Všichni se toho drží i v naší komunitě (někdo i trošku víc). A teď si představte, že někdo trvá na tom, že to QRP nebude 100W, ale stále jen 5W. A dokonce někdo chce závodit i s 1W. Není to sebemrskač?
Opravdu hodně pamatuji. Když jsem začínal jako Oleák (OL4AJF), tak opravdu žádné plazmové televize, pulzní nabíječky a jiné rušáky nebyly. Pokud bydlíte v paneláku, pak o Vašem umístění v závodě rozhoduje i to, jestli náhodou se nevysílá další seriál "úžasného" dílu Slunečné, nebo jestli soused zapnul nabíječku mobila už večer a nebo nyní. Když můj dobře ocejchovaný S metr ukazuje v základu S7, tak jsem spokojený. Většinou to však bývá S8 až S9 (50uV na 50 Ohmech). Zkrátka, jestliže něco nečtu (ztrácí se v tom rachotu) a vy mi přidáte na výkonu 2x (z 1W na 2W), pak teoreticky Váš signál se zesílí o 3dB a já Vás začnu perfektně číst. Tedy někdo může říci. Ne QRP, ale QRO, to je pokouřeníčko. No.....má skoro pravdu. Bohužel od toho základního rachotu nám nikdo nepomůže. Dokonce ani odrušovací služba. Ono se to vlastně dnes ani nedá. Je to směs různých zdrojů konstantního proudu pro napájení vánočních ozdob (většinou čínských) a dalších. Sám mám v baráku něco, co vždy po vánoční sezóně mizí HI. Ale buďme upřímní. Komu z Vás se nestalo to, že se rušil sám (nabíječka mobilu atd). Pamatuji, jak jsem asi před 15 roky koupil přehrávač DVD disků. Měl dálkové ovládání a standby provoz. Dva měsíce jsem si stěžoval, kdo  mne zase ruší, než jsem po hledání liškovým přijímačem zjistil, že jsem to já HI. Dnes poslechovou extázi zažívám jen na Šumavě, kdy si většinou pohledem na S metr myslím, že to rádio se muselo rozbít. Pokud ovšem nemáte za sousedy pitomce, kteří rozvinou svoji 3kW sluneční elektrárnu a nebo nenastartují svoje benzínové agregáty. Kdo má vztah k přírodě, tak ví, že do určitých lokalit se nesmí zavést teplá voda, elektřina a splachovací záchody. Jen tak se tam nedostanou "mastňáci", kteří s Vámi budou vést řeč na téma, že na příští dovolenou si musí na tu TV přivést lepší satelitní anténu. Jednou jsem byl svědkem i diskuse, že ten jeden má slabší benzínový agregát, jak ten druhý a že nemůže pustit mikrovlnou troubu. Začali vést diskuse o tom, že kdyby připojili ještě druhý agregát do rozdvojky, že by to mohlo stačit. Silně jsem zpozorněl a tuto spásnou myšlenku jim schválil. Pro jistotu jsem však začal rychle balit. Bohužel jsem se už nedozvěděl, jak to dopadlo.
    Zkrátka, abych něco četl a dostal větší odstup signál - šum, potřebuji zúžit filtr. No a je tu CW mód. Byla to paráda. Čím užší filtr, pak je užší přenosový kanál a nepřenesu kanálem tolik dat (Kotělnikův nebo Shannonův teorém)
Tedy pokud mi jde o sbírání zemiček a ne o komunikaci, pak se věnuji šíři kanálu a máme tu třeba FT8. Nádhera, když se to spustilo, tak jsem s 5W dělal běžně na 80m pásmu Japonce, kteří mne sami volali. A co nyní?Na spektráku vidíte vpravo signály FT8 a vlevo běžné CW signály. Svislý dílek značí 10dB. Co se stalo? Mód určený na krásná QRP spojení zešílel "zemičkářemi". Halt, zvednu-li výkon, pak se dovolám. Ano to platí a bude platit. Jestliže 4 Jánošíci (12kW out) nestačí, pak přidám 3dB (2x zvednu výkon) a hned se budu lépe dovolávat. Bohužel těch Jánošíků už musí být 8 kusů HI a nebo zapnu PA zvaný "Hovado". A tady vidíte tu nesmyslnost. Kdy to skončí? Tak u nás paneláčníků většinou jističem 25A. Už dlouho na radu Jirky OK2RZ visí na tomto webu moudro:

Výsledek v závodu je z 90 procent určen výkonem PA stupně a kvalitou antény

Původně tam bylo 95 procent. Nechal jsem si 12 roků na studium problému a musím říci, že správné číslo je tak asi 98 procent. Prosím věřte, že vím o čem mluvím. Pokud by to bylo těch 90 procent, pak se dá už tvrdit, že máte rezervy ve svém provozu a je zde potenciál ke zlepšování. Neberu borcům typu VY2ZM a dalším to, že tvrdě makali. Na druhou stranu však z toho místa by byly mistry světa asi i další Hams. Jestliže vezmete partu vojenských telegrafistů státu třeba ....a dáte jim vybavení, vyškolíte a pošlete třeba někam do Afriky, pak asi taky budou na tom dobře.  Zkrátka termín QRO je nikdy nekončící. Snad jen tou zásuvkou HI. A tak jedno moudro:

Členem OK QRP klubu se může stát každý čestný HAM, členem OK QRO klubu se každý stát nemůže, nemá na to zásuvku.

A co další podvůdky? Co Remote RX?
Když do blbé antény (NVIS) perete 5W a volají vás na 160m běžně UA0 z 19 zóny, pak věříte tomu? Na 8mW děláte Američany. Věříte tomu?
Mezi amatéry stále trvá pojem "Máš dobrou anténu". Opravdu zapomeňte na to. Co je to dobrá anténa? Perpetum mobile? Anténa vyzařuje energii, pokud ji vyzařuje blbě (ztráty) pak je to ztrátová anténa. Takovou snad nikdo nestaví a nebo nechce stavět.  Pokud je to na DX funkční lépe, pak je to fyzikálně vysvětlitelné. Potřebuji méně skoků a ztrát každým skokem vytvořeným. Zkrátka potřebuji nízký vyzařovací úhel. Ale to neznamená, že ta anténa je dobrá (jakoby se někde bral zisk). Pokud by tomu tak bylo (směrový účinek), pak na jinou stranu se toho zase vyzáří z dodané energie méně. Už se opakuji, ale pokud někdo je do všech směrů a více vzdáleností vždy silnější než vy, pak to má jen jednu příčinu. Má tam větší výkon. Ne "chodivější anténu". Tedy moudro (myslím Mirka OK2BUH).

Antény se dělí na antény a antény ztrátové.

To, že nejste schopni vyzařovat na DX pod nízkým úhlem neznamená, že jste v závodě úplný outsider. Zkrátka ten DX neuděláte, protože z Vašeho signálku tam nezbude vůbec nic. A tak dnes tušíme, že vlastně násobiče jsou proti všemu. Pokud na NVIS anténu odjedete v Evropě CQWPX závod (země DXCC a zóny nejsou násobiče), pak se dobře umístíte třeba i zde v OK. Ale říkáme, že i na NVIS se někdy dá udělat DX spojení. Ano jsou dva případy. Fyzikálně reálný (využívám vlastností NVIS v době šedé zóny, případně při velice nízkém kritickém kmitočtu nižším, než je Váš pracovní (to  miluji). A nebo fyzikálně nereálný, to je ten podvod s přijímačem dálkově ovládaným. Určitě Vás napadne, jak se to dá dokázat, že je to nereálné (ta 19. zóna na 160m s 5W). No nedá. Jen se opět spoléhá na HAM spirit, který již dávno třeba na 160m neexistuje. Přečtěte si poslední podmínky závodu CQ160.


For Single Operator Assisted Only: The use of one and only one remote receiver located within 100 kilometers of the main transmitter site is permitted, in addition to the receiver at the transmitter site. WebSDRs are OK, but must be located within the 100-KM limit. The rule is designed to accommodate new technology, and for those who experience high noise levels at the transmitting site. Anyone found using a remote receiver outside the limit will be subject to disqualification.

For all categories: The main site is defined as all transmitters, receivers, and antennas must be located on the same contiguous property. If the property is not contiguous, then all equipment must fall within a 1500-meter radius. All antennas must be connected by wires to the main station. This rule applies to all entrants.

There is only ONE CQ Running frequency allowed for each station. “Flip Flopping” between 2 frequencies during the same time period (thus taking up 2 frequencies) is unsportsmanlike and will result in disqualification.

The use of any so-called “Chat Rooms” via the internet or similar means for communication between stations or operators during the contest period is strictly prohibited. Do not arrange or confirm QSOs by any other means than the use of the 160-meter band and the same mode as used in the contest. Any such use may result in disqualification at the discretion of the committee. The use of self-spotting is not allowed in any category.
Tak a máme to. Pořadatelé stále objevují nové a nové podvůdky a snaží se je eliminovat v podmínkách. Opravdu pomalu nastává doba, kdy spojení fyzikálně nebude možné, stanice se nemohou slyšet, ale přesto spojení navzájem udělají. Vždyť k tomu stačí jen Remote RX HI. Bude to vše účinné? Budou Big Guns mít vše fyzicky v okruhu 1500m a všechny antény fyzicky připojeny HI. To je přeci návod jak.... Je to jako psát v podmínkách že:(F) Multi-Operator: HIGH POWER ONLY. All rules apply as in Single Op Assisted (except remote receivers ARE NOT allowed); however, more than one operator (person) is involved in the operation. Maximum operating time is 40 hours. Only one transmitted signal is allowed at any moment in time. Maximum power is 1500 watts total output or the output power allowed by your country, whichever is less.

Toto fakt nechci už komentovat. Zkrátka vše se utrhlo a i naši čelní představitelé ČRK se jen přizpůsobují světu HI. Nebo je tomu jinak? Reprezentují značku OK? Známá to věta:

Mají to tam všichni, tak co....

No a můžeme končit. Pláču a vlastně ani nevím, jak bych se zachoval, kdyby..... Možná bych pak změnil značku, zrušil web, nejezdil v pásmu 80m, ale vysílal pravidelně z Tamtárie HI. Tam se to těžko dokazuje, že tam mám "Hovado". Cítím však, že je to fakt divný.

Tedy závěr první části.
Část druhá:

"Hele, proč ty stále mluvíš o nějakém plesu? Vždyť je to OK QRP závod ne?" No víte, zažil jsem již vícekrát krásné signálky a u klíče seděl opravdu nezávodník (nejezdí v průměru 100 závodů ročně). Má takový HAM vůbec nárok se s někým srovnávat? No řekněme to jinak. Vzbuďme Jirku Mrázka OK1GM a nechme ho v současné době závodit v tom stylu, jak to pamatuje on. A to pozor, Jirka byl vynikající odborník a vynikající rychlotelegrafista. Bohužel by neměl šanci. On totiž nezná fígle skimmerů a další novodobé výmysly (remote RX atd.). Pojďme tedy tomu neříkat závod, ale ples. Na plesu budeme rádi, že někdo používá dvoulampovku, nebo nedej bože má rádio ještě řízené krystalem. Určitě se neumí pomocí CAT tak rychle přelaďovat jako my, co to stále trénujeme. Možná ani nepozná typickou Es vrstvu, či vynikající "směrňák", který je v tu chvíli nutno vytěžit. Tedy Jirka by asi prohrál proto, že vždy byl zvyklý si svoji stanici vyhledat. Za nás to většinou už dělají lepší posluchači než jsme my - páni skimmerové. No a co by se asi stalo v OK QRP závodě, kdybychom do podmínek dali. "Je zakázáno připojovat TCVR kabelem CAT do počítače, je zakázáno odposlouchávat rady skimmerů, je zakázáno používat ke klíčování počítačů, je zakázáno používat paměťových klíčů, klíčovat se může jenom klofákem a to ne rychleji než tempem 34WPM". Úsměvné... A tak se v tom nehrabme a mluvme o OK QRP distančním plesu. Jejda, už se těším. Abych nedopadl jako vloni (po podobném článku na téma vysílání se 4 Jánošíky), udělám určité opatření. No možná nevíte, co se vloni stalo. Dlouho předem jsem deklaroval, že se zúčastním sice se špičkovým zařízením KX3, ale dobrovolně pojedu ještě s nižším výkonem, než je 1W. Při vyhodnocení závodu, jsem byl deklarován jako nejsilnější stanice v závodě. Co se stalo? Byl to dobrý fór a pomsta tomu rejpalovi. Zkrátka občas jsem zaregistroval můj vlastní spot ze skimmeru, který však pocházel z jiného kmitočtu, než jsem vysílal já. Podle skimmeru však řádově vyšší o desítky dB, než jsem produkoval na kmitočtu, kde jsem skutečně pracoval. Jestliže vyhodnocovatel pak jen bral průměry spotů, pak já s údajnými 300mW jsem všechny hravě překřičel. Pomsta jak hrom. Letos se to již nestane, mám to vymyšleno.

Tedy závěr druhé části:

Zkrátka všech těch, co ctí HAM spirit a mají rádi QRP. Tímto srdečně zveme i ty, kteří asi nikdy QRPisty nebudou, ale alespoň něco ze zásad QRP je oslovilo.

Část třetí - závodní taktika v kategorii do 1W a do 5W

Podle podmínek závodu si musíme hned na počátku vybrat, v které kategorii pojedeme. Podmínky říkají:

Kategorie: A - max. příkon 10 W, t.j. výkon max. 5 W.
B - max. příkon 2 W, t.j. výkon max. 1 W.

Jste-li koumáci, zamyslíte se i nad další větou:

Nemá -li stanice možnost změřit výkon, předpokládá se, že výkon je roven polovině příkonu (Pout = 0,5 Pin).
Měří-li se výkon, předpokládá se, že příkon je roven jeho dvojnásobku.
Tato věta tam historicky zústala. Myslím, že dnes není problém výkon změřit. Pokud to však neumíte, nebo nemáte čím, a máte jen Avomet, pak podmínky říkají, že změříte příkon PA a výkon bude polovina. To samozřejmě není pravda a to zvláště u kategorie TCVR typu ATS-3B, QCX a dalších, které používají PA stupeň ve třídě E. Tam se běžně dosahuje účinnosti PA stupně přes 90 procent. Tedy při změřeném příkonu 2W, klidně Váš TCVR může "vypouštět" výkon 1,8W a je to naprosto košér. Jak změřit výkon? Jednou jsem popisoval, jak běžně vysílám s 10mW. Nějaký HAM mne napadl, jak to asi měřím? Vždyť na tom PSV metru, co používám, je minimální rozsah do 5W. Těch 10mW tam přeci nemůže být vidět. Ano měl pravdu, to by opravdu nebylo vidět. Naštěstí dnes jsou laciné a dobře dostupné různé osciloskopy. Pak je to legrace:Tak toto je digitální osciloskop MDS120M, který se dá koupit v Číně za necelých 1400Kč. Funguje docela dobře do 120MHz. Tedy naše krátké vlny krásně pokryje. Na obrázku je vidět, že osciloskop naměřil napětí špička - špička cca 20,7V. A co dál? Pak už je to jenom fyzika a učební text, myslím z 1. ročníku středních škol. Zkrátka lehce se dá dokázat (dokažte si sami za použití efektivních hodnot), že výkon na 50 Ohmech (samozřejmě platí jen pro zátěž 50Ohm) je dána vzorečkem:

P=Vpp*Vpp/400

V našem případě tedy 20,7*20,7/400 = 1,07 W
Mimochodem, toto jsem naměřil při napájení mého nového TCVR typu uSDX, pomocí destičkové baterie 9V. Že nevíte co je to uSDX TCVR?

http://ok1if.c-a-v.com/Pellmell20/uSDX_info.html


http://ok1if.c-a-v.com/uSDX/uSDX%20v%C5%A1e%20kolem.html


Tak výkon měřit umíme. Snad jen pro zopakování. Měřím-li přímo výkon (např. osciloskopem) a změřím např. výkon 0,5W, pak ve svém kódu udávám např.  579 01 ELI. Zkrátka udává se vždy příkon a ten je při změřeném výkonu roven podle podmínek závodu dvojnásobku výkonu. Pokud měřím příkon, pak je to vše jasné. No dobře a na co mám jet v kategorii do 1W?
Odpověď - na vše, co bude napájeno z chemických zdrojů (baterie) a nebude mít větší příkon PA než 2W. Tedy třeba i FT817, KX3, IC705...

Příklady QRP 1W

Zprava uSDX (1W při 9V), Rozkmit 80 (krystalem řízení dvoukmitočtový TCVR, při 9V 1W - TCVR je vítězem ročníku tuším 2017), PUB T80 (dvoukmitočtový TCVR řízený Xtalem, vybavený na vstupu jen LPF, při 10,5V dává cca 400mW - vítěz ročníku 2019). Opravdu s tím PUB T80 jsem se vyblbnul. Bylo to vlastně Vaše vítězství (nemohl jsem za to), stále mne někdo volal a já to nemohl na tak jednoduchém rádiu číst HI. Snad jen připomínku. U doma dělaných rádií většinou musíte mít ověřeno, že vysíláte tam, kde to rádio poslouchá. Pokud to rádio má jen jedno VFO a RIT, ověřte, že ten Rit máte nastaven tak, že výše uvedená podmínka je splněna. Je to asi 2 roky, kdy jedna stanice používala přijímač - vysílač ještě z druhé války. Bohužel však poslouchal asi o 1,2 kHz jinde, než kde vysílal. Tak to opravdu nejde. Také si zkontrolujte polohu ritu trošku dole a tošku kmitočtově nahoře. Může se to s kmitočtem měnit. A když už jsme u toho, pojďme si zopakovat jeden Q kód.

QZF - nalaďte se přesně na můj kmitočet

Z praxe vím, že tento Q kód málokdo umí. Prosím naučte se ho.

No a co pro kategorii do 5W? Tam je to jedno, používejte cokoliv, co lze stáhnout na 5W out. Přitom nemusíte splňovat podmínku chemických zdrojů a klidně to můžete napájet ze síťě. Možná někdo z Vás má více antén a tak (asi těžko) se bude ptát. Na jakou anténu to mám jet? No samozřejmě na nízko vyzařující antény zapomeňte. Ideál je nějaká účinná NVIS anténa. Např. horizontální deltaloop, LW 42m atd. Pokud máte full rotary 4 el. Yagi ve výšce 100m, pak Vás musím ujistit, že Vaše šance se dobře prezentovat na plese, je také nízká (pokud ovšem Vašich 5W nebude jiných, než poctivých 5W). Jakým tempem mám vysílat? Taky dobrá otázka. Protože stavěči zařízení většinou mají nižší provozní zkušenosti, vyplácí se to nepřehánět. Koneckonců mohu Vás ujistit, že jsem si kdysi dělal rozbor, jaký vliv na výsledek má QRQ vysílání. Cca od 34WPM jen negativní. Pokud jedete takový závod jako MWC, pak fatální. Špatně přijatý Váš kód u protistanice, znamená oboustranně neuznané spojení (dodnes a to ve vší pietě, si myslím, že autor návrhu tu retardaci asi nedomyslel). Dalo by se zde ještě diskutovat o závodní taktice, ale to necháme až na dobu  - po té.
Omlouvám se někde za tvrdší slova, která neměla být myšlena tak, že někoho chci otrávit. Jen jsem opravdu chtěl, aby se Big Guns zamysleli, kam to ženou. A také jsem Vás chtěl samozřejmě pozvat na tuto akci - náš distanční ples. Zcela jistě chrudimské setkání  nebude, nezbývá nám tedy nic jiného, než si o tom popovídat zde.

Pokud někdo stále ještě neví o co jde, dám zde pár odkazů na nedávné ročníky.

Ples 2017
Ples 2018
Ples 2020

Plesu ZDAR

Jožo Fero