Vzpomínka na Jindru OK1VBG

JU-86

Mirek OK1GS mi poslal zajímavý odkaz:

http://www.leteckabadatelna.cz/havarie-a-sestrely/

Jedná se o přehled různých leteckých havarií. Ačkoliv nejsem letec, tak na vysoké škole jsem byl školen jako technik elektro speciálního vybavení letounu. Strávil jsem pak celý rok na letišti ve Kbelích a zamiloval si letoun AN-26B, který jsem po té moji odbornosti měl na starosti. Od té doby mám rád vše co lítá i když.....
Při pročítání leteckých katastrof z druhé světové, jsem si vzpomněl na vyprávění Jindry Sluky OK1VBG, tak někdy v roce 1987. Jindra byl vynikající vypravěč. Vypravoval nám, že jako kluk zažil katastrofu letounu Junkers (já se domníval, že to byla Štuka )  jak po katastrofě se tam ještě s kamarádem vydali. Z roztříštěného letounu vyndali co se dalo a zakopali si to poblíž. To se jim povedlo jen díky tomu, že německá hlídka kouřila a oni viděli podle jejich cigaret, kde jsou na obchůzce. Po válce se tam vypravil a věci vykopal. Našel tam i nějakou radiostanici (EZ6?). Když pak vyhledával někoho, kdo tomu rozumí a ví co to je, tak narazil i na radioamatéra Františka Kosteleckého (později OK1UQ). Tím byl jeho radioamatérský život zpečetěn. Z jeho vypravování vím, že vypravoval o tom, že na ono místo u Rašovky dojeli na kolech. Podle výše uvedeného odkazu na Rašovce havarovala 3 letadla.


Tedy na to jeho vyprávění pasuje ta druhá havarie. Škoda, že již Jindra není cca 30 roků mezi námi. Rád bych se ho nyní zeptal na pár detailů.

Zleva: Karel Loubek OK1?, OK1VBG Jindra Sluka, OK1JAM Láďa Šmejkal, Bohužel již všichni zemřeli. Zde jsou všichni na PD nedaleko místa havárie (cca 300m).