CQ WW SSB 2020 - tvrdé contestování s 2W, ale obrovská zábava

    Vlevo Krystalka Nr.1 vpravo Nr.2

Původně jsem se CQ WW SSB nechtěl zúčastnit. Proč? Většinou jezdím jen QRP. Kdo si nezkusil závodit SSB s 5W, tak neví o čem mluvím. Zatímco u CW závodu se stanice mohou k sobě přiblížit na vzdálenost cca 200Hz, tak u signálů SSB je to téměř nemyslitelné. V podstatě nemáte šanci alespoň trošku si dát výzvu. Pakliže pak máte výkon ještě cca o 5dB menší, pak je to již naprosté zoufalství. V závodech CW při vhodně zvoleném kmitočtu Vás seberou skimmery a tak i práce v RUNu není problém (do doby převálcování). Pokud ještě k tomu používáte zařízení s malým dynamickým rozsahem, pak si užíváte i nádherných prskanců (intermodulačních produktů). Pamatuji, jak se mi líbila účast s FT817. Ta doba je samozřejmě pryč a i babičce FT817 je už dnes 20 roků. Její parametry už zdaleka nejsou na takové úrovni, aby Vás to mohlo v závodě uspokojit. Účast s KX3 je sice pro její vlastnosti celkem dobrá, ale stejně si připadáte jako posluchač závodník. Opravdu těch 5W je málo. Tedy letos jsem účast neplánoval. V pátek však zazvonila pošťačka a donesla mi modul s SI5351, který mi chyběl k dokončení druhé krystalky - chápej, uSDX TCVR. Odpoledne se mi zařízení podařilo sestavit a oživit. Bohužel však bylo málo času na otestování SSB módu. Červíček vrtal. "Co takhle se zúčastnit CQ WW jako závodník posluchač?". Zkrátka budu lézt na pásmo jen v době, kdy moje šance na jakékoliv spojení bude maximální. Tedy v době po západu sluníčka a v době kolem východu. V noci se řádně vyspím.
Vsobotu jsem vstával někde kolem páté hodiny. Po zapnutí jsem mohl konstatovat, že krystalka se na signálu LY4A úplně rozvařila. Co tím myslím?
uSDX je TCVR, který je klasickým SDR TCVR, kde vše je nesmírně HW zjednodušeno. Jestliže pak máme ještě výpočetní výkon omezen 8 bitovým procesorem s 10 bitovými A/D převodníky, pak to nemůže dobře dopadnout.
Zkrátka dynamický rozsah tohoto rádijka je někde pod 60dB. To je opravdu málo. Pokud si uvědomíme, že na vstupu rádia je jen dolní propust (žádná pásmová selektivita), tak to fakt je zábava. Naštěstí v poslední době PE1NNZ experimentuje s filtry DSP a s AVC.

LY4Z a ladění1.mp3

Abych vůbec měl šanci něco slyšet, měl jsem vypnuté AVC a tak moje hlavní činnost spočívala v neustálém hraní si s útlumovými články. Ty jsou ještě dělány softwarově a tak místy velice divně. Občas se TCVR resetoval, občas zablokoval.  Výkon 2W je opravdu malý. Proti mně stály různé stanice s KW. Tedy jejich slyšitelnost byla až 40dB nad mým signálem. Přesto jsem byl občas překvapen tím, že jsem se i dovolal. Celé ladění jsem bral jako trénink na další závody (včetně VKV závodů). Skutečně paráda. V dalším zde předkládám nějaké nahrávky, které jsou nezajímavé a dlouhé. Přesto je to učební text pro naši Střední odbornou školu HI.

Ladění 4.mp3
Ladění 6.mp3

Při pití kávičky jsem měl možnost přemýšlet o smyslu závodění v módu SSB. Platí zde jasná rovnice. Musíš mít veliký výkon a poslechové antény. Klasik říká, že i s jedním Jánošíkem do NVIS dipólu si docela hezky zazávodíš. Občas si někdo (pokolikáté?) zkouší taktiku "Tryskový motor". Tentokrát to byl IT6T. Přebuzený kompresor, který při poklesu modulace a tím i automatické smyčky AGC, dokáže své. Občas jsem tuto taktiku viděl na VKV a to dokonce u stanic mne v Liberci blízkých. Ach jo, snaha vyhrát za každou cenu, vede do pekel.

Trysková taktika IT6T.mp3

Moc toho neslyším, ale ani v podstatě nechci. S 2W se asi těžko budu dovolávat na DXy. Možná to byla špatná taktika, protože stanic, které poslouchají na SDR jiných kontinentů přibývá. Před koncem závodu tedy lehce dělám stanici z 18. zóny HI. Přemýšlím, jaký smysl má takové závodění. Co s tím bude dělat pořadatel závodů? Na obrovské výkony již rezignoval. Rezignuje i na poslech SDR přijímačů po Internetu. No co mu bude zbývat. Asi ano.

Ladím po pásmu, až naladím zajímavý kmitočet 3673 kHz. No a koho tu neslyším?

OK1MNV runda.mp3

Ke konci závodu ještě zkouším zapnout u krystalky AVC. Přicházím tím o poslech slabých signálů, ale mohu konstatovat, že to je příjemnější. "Políčkáři" se činí.

OL9A.mp3

Vysílat z "Políčka" a nevyhrát?  Tak to nejde HI. Myslím, že by asi tak 30 procent hamů dokázalo zde vyhrát taky. Napadá mi, že zbytečně vyhazujeme peníze za políčka a že naše vítězství stejně zařizuje HW. Tak proč nezávodit po Internetu za naprosto stejných a shodných podmínek?

V průběhu závodu zjišťuji, že vyšla nová verse firmwaru. Rozebírám obě krystalky a vypaluji novou versi. Hraji si i dekodérem CW. Docela to funguje.Samozřejmě je v poslední době zvykem morse "patlat". To pak v lepším případě morse dekodér ukazuje hromadu písmenek. Jak má chudák poznat, kde je konec slova? HI Ale klasici našeho CW vysílání produkují dokonalý signál i na displeji.

Původně jsem měl plán, že udělám jen 60 spojení a dost. Nakonec plán překonávám téměř 3x. Zajímavé na tom je to, že se cítím odpočatě a stále mne to baví. Zkrátka po dlouhé době si užívám i toho šíleného módu, kterému se říká SSB.

Počet navázaných spojení podle DXCC
Počet spojení v závislosti na čase
Počet spojení v závislosti na zónách

Samozřejmě asi největší zážitek přináší to, že tu krystalku jsem vytvořil vlastníma rukama. Nevím, kde jsou softwarové meze, ale i s tak malým procesorem PE1NNZ dokáže postupně dělat zázraky. Opravdu se to lepší a lepší.Nahrávky jsou součástí skript naší Střední odborné školy telegrafní. Tam bude i rozbor chyb operátora a vysvětlení, proč některý DX signál byl čitelný i na NVIS a o některém jsme neměli ani tušení.
Ale konec legrace. Díky Pavle a Tomáši za organizaci závodu i za vyhodnocení, bylo to pěkné.

OL4W používala KX3, filtr 200Hz, NVIS anténu a samozřejmě 5W out.

P.S. Na poslech nahrávek používejte stereo sluchátka. Z repro PC neuslyšíte nic.

CQ WW SSB 2020 ve znamení sebemrskačství
, aneb kolik se dá na 80m s uSDX v CQWW udělat spojení?

uSDX  OK1IF

Jsem znám tím, že nerad mluvím do mikrofonu. Přesto jsou závody, kde ani já neodolám. A to CQWW SSB. Pro nás QRPisty je to sice utrpení, ale při dobře zvolené minimalistické variantě vysílání, se dá užít docela rozumná zábava. Je to závod pro radost, kde skutečně o nic nejde. Tentokrát jsem se rozhodl využít "nového" TCVR s novým SW verse 1.02mb (moje číslování). Sám jsem zvědav, kolik se dá udělat spojení s 2W výkonu do NVIS antény. Mám optimistický plán dosáhnout 60 QSO (bude to rvačka HI). Napájet to budu LION baterií 2500mAh (3 články). Sám jsem zvědav, kolik energie v ní na konci závodu zbyde. Nechce se někdo přidat? Pochopitelně v průběhu závodu budu pilně nahrávat.


Porovnání krystalky uSDX a KX3

Pokud něco nenávidím, pak je to na youtube různé porovnávání TCVR. Přesto lze porovnáváním se přesvědčit, že něco není až tak špatné, jak se to zdá. O co jde? Při posledních změnách softwaru u uSDX, bylo možno zjistit, že Guido srovnal DSP a zvedl hlasitost (zvětšil zisk). Nebyl jsem si až tak úplně jist, zda to u tak jednoduchého zařízení nepřehnal. Samozřejmě bych si nedovolil dělat srovnání u těchto dvou TCVR v oblasti dynamického rozsahu. Ale u odhadu citlivosti? - Proč ne.
Nastavil jsem tedy stejný offset a samozřejmě i stejnou šíři DSP filtru a to na 200Hz.

Využil jsem stejné antény a majáku OK0EN a to v době, kdy nejsou ideální podmínky. K mému velikému překvapení je citlivost uSDX srovnatelná s KX3.

Test KX3 a uSDX citlivost.mp3Guido PE1NNZ pracuje velice rychle

Opravdu jsem nevěřil, že s procesorem Atmega 328p lze udělat funkční software pro řízení "krystalky" uSDX. Uplynula ne dlouhá doba a já jsem přesvědčen, že se to Guidovi povede. Ještě cca před dvěma měsíci měl SW velice závažné chyby a byl jen těžko použitelný. Od té doby však vznikla experimentální verse V1.02m, kde se opravilo:


Co se zatím nedaří?

Přesto už v této fázi je TCVR docela slušně použitelný. Poslechněte si nahrávku.

WX CW kroužek CW.mp3

Vývoj SW pokračuje tak rychle, že skoro každý den jsem překvapen nějakými novinkami. Ještě jsem si nepořídil programátor Atmegy 328p. Naštěstí se tento obvod dá programovat v prostředí Arduino IDE a to třeba v desce Arduino UNO, která má patici s tímto obvodem. Zkrátka program pošleme do obvodu. Samozřejmě Atmega 328p musí být vybavena (naprogramována) s bootloaderem. Originální obvod Una ho samozřejmě má. Pokud však zakoupíme na Eshopu nový obvod Atmega 328p, pak si musíme vyrobit přípravek na vytvoření bootloaderu v tomto obvodu. Dobře je to popsáno třeba zde:

https://www.electronics-lab.com/project/installing-the-arduino-bootloader-on-the-atmega328p-microcontroller/

Abych nemusel zapojovat obvod v nepájivém poli, jednoduše jsem si vyrobil přípravek, který do Una pomocí konektoru zasunu.

Po vypálení bootloaderu pak daný obvod vložím do patice Arduino Uno a pomocí IDE pošlu program *.ino do obvodu. Jde to celkem snadno. Poslední verse programu můžete stahovat z githubu

https://github.com/threeme3/QCX-SSB

SDX Krystalka se mi začíná líbit čím dál více.


Hlavní problém uSDX je v oblasti softwaru

Postavit uSDX není až zase takový problém. Přesto je nutné říci na začátek, že se SW stále vyvíjí. Některé chyby jsou odstraněny, další vznikají. Nerad bych někoho zklamal, ale uSDX je malé příjemné CW/SSB zařízení, které nikdy nebude mít parametry např. mcHF. To pro tak jednoduchou HW platformu zkrátka nejde. Přesto např. pro vysílání z přírody (batůžkaření) je to fantastická věc. Spotřeba je bezkonkurenčně malá (RX cca 50mA, TX při 3W cca 320mA). Samozřejmě je pod tím podepsán PA stupeň ve třídě E. PE1NNZ tvrdě pracuje na vylepšení SW. Nyní vypustil versi V1.02k, která je obrovským přínosem. Je zde již funkční AVC. Bohužel s tak dlouhou časovou konstantou, že v QRN to moc nefunguje.  Přesto je zařízení použitelné i v módu SSB. Ale pusťme si dvě ukázky. Jedna je ze závodu SSB liga a druhá je ze závodu NEDTEST CW.

SSBL.mp3

Nedtestcw.mp3

Pravděpodobně Guido PE1NNZ časem v SW udělá i měření napětí baterie. Spotřeba je tak nízká, že se mi podařilo i vybít LION baterie na napětí cca 3.4V na článek. Aby se to příště nestalo, udělal jsem si jednoduchý obvod podle obrázku.
Celé jsem to provedl vzdušnou 3D konstrukcí a zalil to epoxidem.Celkem prostá konstrukce, ale naprosto funkční.


"Sakra Milane, ta nahrávka z krystalky je hrozná, proč na to posloucháš a proč tam je slyšet takový rachot?"

No,chápu dotaz a zkusím odpovědět. Krystalka uSDX je špatná hned od počátku. Je to koncepce původně vymyšlená pro TCVR QCX, ale jen jako pokus dodělat zde SSB. Tedy první pokusy probíhaly tak, že se nechal původní procesor a celé se to malinko upravilo. Ta malinkatá úspora však přinesla úsporu cca 60 procent komponent. Bohužel někdy tak důležitých (vstupní pásmová selektivita), že vlastně hned na začátku se vědělo, že to nebude tak dobré. V původním QCX (qrp labs) procesor Atmaga 328P měl podružnou funkci, kdy obsluhoval jen VFO, paměti, zajišťoval klíčování, nastavování, displej....jinými slovy neovlivňoval kvalitu CW odolného přijímače. Proto na tomto místě vůbec nevadilo, že ten procesor je jen 8 bitový a obsahuje v sobě jen 10 bitové A/D převodníky. PE1NNZ však měl ideu využití PA koncového stupně v třídě "E", za účelem vysílání SSB signálu. Pro odzkoušení této ideje si za základ vzal právě tuto stavebnici a tu HW upravil. Zjistil, že úprava HW je strašně jednoduchá a že i 8 bitový procesor se dá "znásilnit" k tomu, aby vznikl SSB/CW TCVR. Byla to pro něj "výzva", kdy jako zkušenému programátorovi mu to nedalo spát, zda to bude použitelné a nebo ne. Už v průběhu vývoje narážel na problémy "pomalosti" procesoru a jeho "bitové" chudosti. Nevěřil jsem tomu ani já. Přesto Guido dokázal obsloužit AVC, dokázal připojit moduly pro CW, dekódování CW a dodělat DSP. Zkrátka pustil se do šíleně složité programátorské práce, znásilňování 8 bitu pro použitelnou věc. On tedy v této fázi opravdu nepotřebuje babské rady, že 32 bitová architektura by byla daleko efektivnější. To on věděl už na začátku. Proč tedy je ta nahrávka ze závodu tak "divná"?. To je právě ono o čem mluvíme. Rádio má 2 základní problémy:
Tyto dva základní nedostatky dělají v závodech (nahuštěnost silných stanic blízko u sebe) to, co je v nahrávce. Naštěstí full QSK tohoto rádia nám umožňuje ze vzorku signálu určit, zda tam přibylo něco nového (pravděpodobně užitečný signál) a nebo už to tam je a je to ten neužitečný signál. Operátor po skončení výzvy tedy v čase do začátku volání o tomto musí rozhodnout. Samozřejmě to předpokládá určitou zkušenost s provozem. Tedy vlastně je to i dokonalý trénink pro Vaši budoucí práci v pile-upech. Až ten příjem zmáknete, připravte si nějaký stotisíc a můžete kontaktovat třeba Davida OK6DJ HI. Určitě Vás rád sebou na nějakou expedici vezme.
Ale nechme těch srandiček. USDX je skutečně pro nenáročnou práci použitelný. Jako důkaz jsem pro Vás připravil nahrávku z ranního setkávání telegrafistů (8 SEC 3546 kHz).

Ranní sked.mp3

Tím, že rádio je postavitelné za 4 hodiny, že nepotřebuje žádné speciální měření a nastavování, jeho cena je někde kolem 600 Kč, tak je to super KRYSTALKA.


Hrátky profesorů Středního odborného učiliště telegrafního při KVPA závodu

Naše odborné učiliště má pro studenty přidělenu i novou volací značku (kolektivka) a to OK2KLC. Opravdu se nenechte zmýlit, že sídlíme na Moravě HI. Dnes je to úplně jedno. Chtěli jsme jen logicky navázat na další kolektivní značku stále v Liberci platnou a to OK1KLC (Kolektivka LibereC). No možná, že význam těch písmenek je i trošku jiný a to podle iniciál vedoucího operátora HI (já to nejsem). Podle nařízení ministerstva jsme nuceni přejít na distanční výuku. To se nám jako profesorům moc nelíbí, protože si musíme pivo pak nosit z krámu. Pro zájemce snad jen čas a kmitočet: 20:00 SEC 3560.9 kHz. Jezdíme 22WPM. Pokud někdo má zájem, možno se domluvit. Respektujeme pravidlo, že vždy odpovídáme takovou rychlostí, kterou jsme voláni.
    V současné době skedy provádíme s krystalkou (uSDX TCVR). Bavili jsme se i na téma "zázračných antén". Každý z nás si přeje mít zázračnou anténu a každý z nás si přeje, aby anténa "zázračně" zesilovala. Možná to pramení z dob našeho mládí, kdy jsme slyšeli různé povídky na téma: "Člověče, tomu to chodí, on tu anténu má ve 40m výšky a má to tažené přes Labe". To je pak síla. Na toto téma bylo psáno již tolik příspěvků, že nemá cenu se opakovat. Tedy věřte, že zázračné antény neexistují. Existují jen méně a více ztrátové antény. Pokud máme yagi, pak zisk je jen v nějakém směru (směrech) a to na úkor jiných směrů. Zrovna tak je vadná teorie: "Člověče mám tu anténu na 80m ve výšce 6m a ona je tak směrová, že do Prahy to je super, ale Bratislava je špatná". Zkrátka anténa ve výšce 6m pro pásmo 80m je typická NVIS anténa a to dokonce se slušnou ztrátou. Vyzařovací diagram je rozšláplá brambora. Aby se dipol choval směrově, je potřeba, aby byl v pořádné výšce. (Pořádná výška je např. od 1 lambda výš). Ale důkaz si najdete v literatuře, či si to zkusíte sami vymodelovat.
Hezké pojednání najdete třeba na stránkách Mirka OK1UFC.

http://ok1ufc.nagano.cz/KV_anteny/articles_cz.htm

Tedy aby se profesorský sbor nehádal, tak jsme si naplánovali jednu akci. Srovnáme si naše antény podle skimmerů. Všichni pojedeme stejný závod a to se stejným výkonem.

OK1USP uSDX 2,5W G5RV ve výšce cca 10m
OK1KDL Číňan 5W Horizontální delta loop 40m ve výšce 10m
OK1JRU SW80 (Alinco) LW42m Ve výšce cca 10m
OK1IF uSDX 2,5W LW42m slooper v 16m

Současně jsem chtěl vytvořit do našich script hodně špatnou nahrávku pro naše žáky. Proč špatnou nahrávku? No na vývoji SW pro uSDX se stále pracuje. Dokonce někdy na prázdném pásmu mám pocit, že už je to použitelné. Pak přijde nějaký contest a člověk si okamžitě uvědomí, že je to krystalka. Zkrátka hraje to, ale dost blbě. Proč to hraje blbě?
Tak to už se tu rozebíralo.
Tedy kromě toho, že slyšíme to co nemáme, vznikají z toho ještě další intermodulační produkty. Ale nekritizujme. Zkrátka poslechněme si, co umí uSDX ve versi programu 1.02m. Nahrávka je dlouhá a slouží jako učební text do našich script. Tedy nemusíte to poslouchat celé (je to hrůza). Také se omlouvám, žádný počítač, ale poctivá ruka (a vakl na potenciometru elbugu).

uSDX KVPA 11 2020.mp3

No a teď to hlavní. Posbíral jsem spoty od nás všech (OK1USP jel módem S&P a tak spotů moc neměl). Spoty jsou zde:


Tak a babo raď. Co tím chtěl autor říci? No autor jen nachytal jednu stanici z nás, že do všech směrů je cca o 6dB silnější (Karel asi připojil Alinco s 10W). Dále je zajímavé to, že směrem na jih je OK1IF silnější než OK1KDL. To ale neznamená, že by tam měl OK1IF nějakou směrovku, ale znamená to to, že Jardovi OK1KDL jeho loop ve směru šíření na jih vykazuje malinko větší ztrátu cca 2dB, než anténa OK1IF. Byl to zajímavý pokus, který demonstroval to, že zázračné antény neexistují. Tedy jestliže např. OK1IF v OK QRP závodu vykazoval podle skimmerů něco šíleného, pak věřte, že buď neumí nastavit výkon a nebo je to podvodník. Není to podvodník, ale byl napaden virem HI. Jakým? Abyste někoho v QRP srovnávání odrovnali, pak stačí jeho značku dávat s velikým výkonem a to po dobu, než Vás chytne skimmer. HI. Bohužel tato taktika se nedá použít, jestliže máte připojeny 4 Jánošíky HI. A tak se těšme na závod třeba CQ160. Kolik stanic v kategorii 4 Jánošíci přibude? HI.

Poznámka: Grafy od skimmerů se mohou při zvyšující se vzdálenosti měřených stanic lišit. Opravdu existují anomálie jako Es, ionodukt atd. Při našem testu jsme byli všichni v okruhu cca 8km.