Jak jsme sankcemi (v našem důchodovém věku) potrestali agresory

Jsem už téměř kmet. Celý život jsem vlastně prožil v naději, že bude líp. Dokonce jsem někdy věřil i slovům "ANO, bude líp". V poslední době se občas z nedostatku jiné práce, věnuji shrnutí, a nebo pokusu o shrnutí, různých událostí v mém životě. Zkrátka chtěl bych se alespoň vnitřně omluvit všem těm, kterým jsem ve svém životě ublížil (věřím, že nevědomky). Případně se s odstupem času podívat na různé životní situace, kde jsem špatně někoho odhadl a on v mých očích vypadal zpočátku jinak, jak nyní (nechci říkat, že mi ublížil, to já vzhledem ke znamení berana neznám HI). Zkrátka měl jsem někdy i pocit, že bych měl napsat novodobou knihu "Jak se kalila ocel", aby zkrátka nezaniklo něco, u čeho jsem byl a snad už jen já mohu říci, jak to vlastně bylo (kdo to ukradl). Nakonec jsem si to vše rozmyslel. Pasoval bych se do role "zapšklého nicky" a to je role daleká mému přesvědčení (říkejme tomu třeba, božskému přesvědčení). Jsou však věci, které se mne i teď týkají. Skutečně mám rád slova jako - vrcholový manažer, dře jak kůň...... Myslím, že v době své aktivní činnosti jsem též zažíval krásné chvíle po tvrdé práci a stresu, ale většinou mi bylo za to poděkováno a já to fakt dělal pro dobrý pocit a pro pocit, že jsem fakt v něčem dobrý. Doba se změnila a naši vrcholoví manažeři už tento pocit nepotřebují, potřebují něco jiného. I to něco jiného bych klidně uznal. Ale vadí mi to, že to je sobecké a na úkor těch, pro které to vlastně měli dělat. A tak některé dozorčí rady jsou plné mladých ambiciózních vnuků (vnuků těch, kteří u toho byli první), kteří dokonce ani nevědí, co se v té fabrice vyrábí. Dokonce ani nevědí, jaké ta fabrika má problémy. Ovšem zcela jistě se tvrdě věnují projednávání bodu o odměnách dozorčí rady. Ne to si opravdu nevymýšlím.
    Ale nechme těchto úvah, které ve své podstatě jsou zapšklou úvahou toho, který nevlastní jachtu a někdy vysílá na doma dělaného Rozkmita. Jo hochu, kdyby jsi "tvrdě"pracoval třeba v dozorčí radě ČEZu, pak by tě nějaké výkyvy ceny elektřiny nerozházely. A pak taky nevím, jestli zase někdo v ty Evropě nechce někoho trestat sankcemi. Není to jen můj názor, ale slyšel jsem to v rádiu i od renomovaných ekonomů. Totiž jak se zdá, není jasné, na koho ty sankce doléhají. A taky se musím přiznat, že v rámci mé bývalé profese jsem poznal naturel našich východních bývalých přátel. Opravdu nevěřte, že jsou to blbci a neumí počítat a na něco se nedokáží připravit. Možná emoce těch západních jsou nedomyšlené a možná i samozničující.

    No, to jsem celý já. Dlouhý úvod a stejně mne nikdo nepochopil. Tedy raději k věci. Cena elektřiny stoupá a pravděpodobně bude stoupat dál. Že se někdo dostává do šílené situace, tak o tom víme a dokonce se o tom mluví už i veřejně. Bohužel od profesorů slyšíme zatím (už po kolikáté?), že dělají nepopulární věci, ale zaručeně správné věci. No....., kolikrát já už byl u voleb? Volil jsem ty moudré, kteří skončlli pravděpodobně svojí vinou na vozíčcích. Volil jsem i ty, kteří snad ani nemusejí krást. Zkrátka zkusil jsem vše a dospěl jsem k názoru, že je to nějaké zbytečné. Napadla mne i strana mírného pokroku v mezích zákona, či ta strana co měla co činit s Františkem (ale výbušniny nemám rád, nedělá to dobře mým telegrafickým uším). Tedy otázka, kde nám utíkají peníze, kde by se dalo ušetřit, je pro důchodce možná otázkou stěžejní. Konečně nadešla asi doba, kdy náš QRP klub se bude rozvíjet. Už jste si změřili, na kolik Vás přijde závod CQ WW, pokud používáte 4 Jánošíky? A na kolik Vás přijde ten samý závod s IC705? Nechci radit, ale zkuste si to. Tuhle mi moje milovaná Janička (majitelka amatérské licence OK1JVF) povídala: "Hele, když jdeš ven, vypni si to rádio. Je tam nějaký sprosťák, nedá  se to poslouchat, ale hlavně to žere proud. Taky nevím, proč ti to tam svítí a k čemu máš zapnutý ten počítač?". No veliká výzva. Nelenil jsem a začal měřit standbye spotřebiče a taky HAM spotřebiče v neaktivním režimu. Jejda to bylo překvapení.Možná stojí za připomenutí říci, co je to režim Standbye. No je to spotřeba spotřebiče (TV, rádio..) v pohotovostním režimu, kdy pak dálkovým ovladačem ten spotřebič mohu zapnout. Jsem vybaven relativně moderními spotřebiči, přesto, pokud je budu tvrdě vypínat, pak si mohu měsíčně zdarma vypít 4 plzeňská piva za 56 Kč/kus. Je to hodně? Je to málo? No v každém případě jsou to zbytečně vyhozené peníze. No a co trvale zapnuté pracoviště s počítačem, anténním tunerem. Předpokládejme, že trvale poslouchám (24 hodin) převaděč OK0BC. Zkrátka mám pocit, že se tam objeví Mirek OK2BUH a já se něco strašně zajímavého technického dozvím. Bohužel však většinou slyším 40x hektopaskaly a někdy i 20x slova jako Sr*ačka, Ho*no, Bl*bec..... A to už vůbec nemluvím o pásmu 80m, kde sice je to někdy slušnější, ale jen relativně. Předčítání knih od autorů z 2. světové války, samomluvy či jiné......opravdu nemusím.
Tak to je za 288 Kč měsíčně. Je to málo? Je to hodně? A co vytápění? No tak to je asi dosti nákladná věc. Možná nákladnější, jak prostatická choroba, která vás nutí pomalu se odvodňovat a současně to splachovat. Víte že v Liberci stojí (zatím) kubík studené vody cca 109Kč? Víte, že každé spláchnutí může být až 5 litrů? Tedy, že jedno spláchnutí máte za cca 0,5 Kč? Proč to říkám? No jasně, jediný správný závěr je nesplachovat HI. A to vytápění? No zaplaťpánbůh nás drží v rozumných mezích teplárna a její dálková regulace výměníku. Současně používáme termoregulační ventily (neprogramovatelné). Změřil jsem si to za celou letošní zimu.Tak toto je průběh venkovní teploty.A toto je průběh teploty v obyváku. Průměrná teplota cca 22C. Není to hodně? Nepřijde svetr laciněji HI. (Ty krátké špičky jsou způsobeny tvrdým větráním).

A závěr?

To nechám na Vás. Moderní je však dřít v dozorčích radách HI. A nebo mít nádherná drahá auta s poznávačkou UA.