Z historie závodu CUC, aneb jak to všechno vzniklo
(z chabých vzpomínek sklerotického Joži Fera)
Naše dítko CUC nám již povyrostlo

Ani si to nepřipouštíme, ale je to tak. O velikonocích 2011 tomu již budou dva roky, kdy se zrodil závod CUC (Cimrmanův Utajený Contest). Možná bude dobré i malinko zavzpomínat a připomenout si, jak to vše začalo. Za vším stojí Jirka OK2RZ a jeho zvláštní a vynikající smysl pro humor. Jeho vztah k českým velikánům je všeobecně znám. Snad všichni z nás pamatují vánoční contesty. V jednom takovém "sranda" contestu Jirka vypsal prémii za 1. místo. Ta prémie byla v tom, že vítěz závodu může strávit víkend na radio ranči HHRR. V jednom roce toto vítězství připadlo na Honzu OK1MNV. Při setkání na Kozákově jsme se s Honzou o tomto bavili. Honza v té době byl však velice pracovně a rodinně vytížen, že nehodlal této příležitosti využít. Za jedno pivo jsem tedy od Honzíka tuto výsadu odkoupil. Okamžitě jsem se s Jirkou spojil a zeptal se ho, zda uzná moje odkoupené vítězství. Jirka nebyl proti. Tím jsme se vlastně poznali. Zde je nutné si uvědomit, že patřím mezi "panelákové" HAMy, kteří do té doby si nikdy nezavysílali QRO, nikdy neochutnali co je to beverage a vlastně ani nezažili, co je to skutečný pile up. Pokud se mi někdy něco málo povedlo, pak to vždy bylo v kategorii QRP. Zde jsem si vypracoval zvláštní teorii pro úspěšnou účast. Ta vždy předpokládala využití antény s vysokým vyzařovacím úhlem (NVIS = pádlovka). Tedy jak je pro práci QRP zásadní, vždy vyzobat vše co je kolem a pak se soustředit na reálné násobiče a to za specifických podmínek. Koneckonců můj web je plný různých nahrávek, kde se dokazuje co umí Grey line a co umí ionodukt. Toto období bylo a je jedno z nejkrásnějších, které jsem zažil. Zkrátka naučilo mne poslouchat a dostat cit na dovolávání. V té době jsem se začal věnovat i další mojí lásce a to je studiu závodní taktiky. Od Jirky jsem si vypůjčil pár jeho QRO logů a řadil je tak, abych zjistil, které stanice dělal např. v CQ WW Jirka s QRO a které stanice jsem dělal s QRP já. Zjistil jsem jednu zajímavost, že při práci QRP a to převážně jen v S&P módu, jsem z hlediska EU měl více spojení, jak Jirka na DX antény s QRO. To jediné co pak chybí, jsou násobiče a počet spojení. To se zkrátka s QRP nedá, protože jsou zde fyzikální bariéry. Buďme však upřímní. Závodník QRP to nikdy nemá jednoduché. Pokud i něčeho dosáhne, vždy se objeví komentář typu: "Stejně jsi tam těch 5W neměl". Někteří v těchto úvahách jdou až tak daleko, že tvrdí: "Jediná spravedlivá kategorie je NO LIMIT". Tím NO LIMIT samozřejmě myslí QRO bez limitu výkonu. Vůbec je přitom nezajímá, že každý velký závod na KV je většinou limitován 1500W výkonu.
    Ale abych se vrátil k podstatě věci. Jirka mne upozornil na jeden můj teorém z webu. Ten říká:
Měli jsme ( a máme) na toto téma podobný názor, který se liší jen v tom číslu procent. Já osobně jsem přesvědčen, že toto platí. Mnohokrát jsem to testoval a vytvářel si na to   empirické vzorce, vycházející z orientačního měření síly pole antén, spotů a dalších pomocných pomůcek.  Celá naše diskuse na toto téma vyvrcholila pozváním na HHRR v době závodu CQ WPX CW 2008. Dodnes mne mrzí, že jsem nedokázal ukrotit PA a skutečně jsem nedodržel výkon 1500W. Prosím ukažte mi někoho, kdo má Jánošíka a má smyčku zpětné vazby ALC nastavenu tak, aby nikdy nepřekročil 1500W. Dlouho jsme se pak s Jirkou na toto téma bavili a dohodli se na tom, že svět se zbláznil a snaha o větší a větší výkony je evidentní. Začali jsme se bavit i o tom, že by stálo za to zkusit závod nových kvalit. Zkrátka něco, kde by ten výkon nerozhodoval a vše bylo postaveno jen a jen na zručnosti závodníka. Totiž v ostatních závodech existuje v kategorii QRO jen jediná cesta k vítězství. Je to:
Pouze při tomto vybavení jste dobře slyšeni a tudíž voláni. To je však cesta do pekel. Pokud nevěříte, pak si poslechněte nějaký světový závod. O závodech v módu SSB snad ani nemá cenu mluvit. Tato snaha po vítězství pak neguje HAM spirit. Kde jsou doby "Kdyby všichni chlapi světa"?
Z těchto úvah nakonec vznikla myšlenka a to taková, že nesmíme dopustit jen trvalý RUN mód. To by závodníky mohlo motivovat k "zlepšování slyšitelnosti". Vše zde již bylo vymyšleno a to v podobě SPRINT závodu. Dlouho jsme se dohadovali (ne jen s Jirkou, ale i s Vámi), zda dodržet podmínky povinného dávání obou značek, tak jak je to ve Sprintech nakázáno. Nakonec jsme se rozhodli pro variantu bez omezení. Tedy variantu, která nás nutí více sledovat a být ve střehu. Protože jsme chtěli zavést "domácí závod", rozhodli jsme se, že kategorie budou dvě a to do 5W a do 500mW. Jirka před velikonocemi roku 2009 na pásmu rozjel "náborovou akci". Díky jeho přirozené autoritě a smyslu pro humor, se mu dokonce podařilo přesvědčit i různé "NO QRPisty".
První závod se tedy konal 13.4.2009.
Kdo se ho zúčastnil?

OK1AIJ OK1HAS OK2BBJ OK2PIW
OK1AVG OK1IF OK2BFN OK2PPP
OK1DAM OK1IR OK2BND OK2RRR
OK1DCS OK1JFP OK2BNF OK2VA
OK1DXZ OK1JR OK2BTK OK2WM
OK1FGD OK1JTM OK2BVT OM3CPF
OK1FHI OK1MNV OK2BYW OM8AQ
OK1FKD OK1PW OK2ER OM8SL
OK1FPQ OK1QM OK2HZ

OK2BBI OK2NO

Vždy jsem záviděl všem expedicím RUN mód, který vyvolává pile up. Proto i v tomto závodu byla zavedena kategorie pile up stanice. Zkrátka něco, co nám umožní si tento mód provozu natrénovat. Aby závod měl "šmrnc", rozhodli jsme se o zavedení dvou patnácti minutových etap. Zpočátku vyhodnocení probíhalo ve formě zasílání hlášení. Byla to však věc, která nás neuspokojovala. Několikrát jsem např. upozorňoval vyhodnocovatele závodu KVPA, že systém hodnocení není správný. Zkrátka kdo udělá více chyb v příjmu násobičů, tak ten byl "katapultován" do čela závodu. Postrádali jsme něco, co by nám závod vyhodnotilo. Nejprve jsme vyhodnocování dělali ručně a pomocí maker v excelu. To byla velice pracná záležitost. Nakonec jsme oslovili Petra OK2CQR, zda by nám v tom něchtěl pomoci. Dodnes jsme zkrátka vhodně nedocenili to, že bez Petra by závod CUC nebyl takový, jaký je dnes. Pokud zašlete např. své logy do půl hodiny po závodě, pak jsme schopni ho vyhodnotit již za 2 hodiny. Myslím, že i velkým přínosem je to, že máte k dispozici kompletní logy všech spojení. Postupně jsme zavedli jako pomůcku pro kvalitnější vyhodnocování takové pojmy jako CC koeficient. V dosavadním průběhu závodu jsme za celou dobu uskutečnili i dva závody typu CUM (Cimrmanovo Universální Maso). Tyto závody byly uskutečněny ve dvou 30 minutových etapách a vždy v předávaném kódu nesly i nějakou anketu.
Např. v závodě CUM01 byly tyto výsledky ankety:V závodě CUM02Někdy jsme potřebovali znát Vaše názory a tak jsme ankety v podobě předávaných kódů zaváděli i do jiných závodů. Např. CUC55 nám řekl že:


V těchto anketách chceme i pokračovat. Jestliže v roce 2009 byl průměrný věk závodníků 59 roků, chceme se např. přesvědčit co bude v roce 2011. Velkým přínosem bylo i Holické setkání CUCáků v roce 2009. Zde jsme po dlouhé době všichni měli pocit, že HAM spiritu se nic nestalo, že skutečně existuje a je stále ryzí. Samozřejmě tomu napomohla i bohatá sponzorská podpora některých našich členů. I v tomto chceme pokračovat. Máme však novou vizi, která by tolik sponzorsky nezatěžovala pár jedinců. Na konečné versi se pracuje a bude předložena v brzké budoucnosti. Kdo jezdí závody pravidelně, tak si zajisté všiml, že úroveň závodníků nepředstavitelně stoupla. Jsme na to skutečně hrdi. Díky Vám a Vaší účasti se závod stal pro určitou skupinu závodníků zajímavým. Podle naši zkušenosti však ideální počet je asi 60 účastníků.

A co připravujeme?

Mnoho z Vás bylo zklamáno, že v rámci závodu CUC100 nebyla provedena nějaká taškařice. Nechali jsme si to až na závod CUM03, který se uskuteční na velikonoční pondělí a to je 25.4.2011. Podmínky zde budou ještě uvedeny. Zatím vyjímám něco z tajné korespondence pořadatelů:

Ahoj Milane,

Ještě jednou touto cestou bych rád poděkoval za neutuchající úsilí související se stým výročím CUCání. Na pondělí velikonoční to bude 2 velikonoční roky od prvního CUCu. A tak by se slušelo vypsat speciální prémii RK JdC za 4., 13. a 21. místo v hlavní 5W kategorii a za 4. Místo v QRPP. Což tímto činím. Předání buďto osobně v Holicích, nebo po domluvě třeba i (dobře zabalenou) poštou.

Tedy na velikonoční pondělí si určitě udělejte od 19.30 do 20.30 SELČ čas (budou dvě etapy po 30 minutách). V rámci tohoto CUMu (vyvrcholení HI) si vymyslete taktiku, jak dosáhnout toho, aby Vaše umístění bylo buď na 4. nebo 13. či 21. místě. Současně v předávaných kódech budou schovány některé ankety týkající se např.
Samozřejmě ctíme zásady ochrany osobních dat a tak je možné dávat třeba taky jen 599 HI.

Až budete číst tyto řádky, zřejmě již budu kazit věkový průměr svým 59+1 dB. Co se dá dělat. Ale na Vaše zdraví si připíjím ( na historické fotografii) z poháru CUC na lepší zítřky CW.Milan