Nový technický projekt - SW40+ speciál....

Musím se bez mučení přiznat, že z mého sobeckého subjektivního hlediska, mi vůbec není jasný můj další postoj k vývoji HAM sportu. Důchodový věk se blíží (již jen 3,5 roku a budu tam). Představa, že bych měl mít doma zapnutý DX cluster a hlídat si zemičky, je pro mne nepředstavitelná. Budovat anténní systémy v paneláku nelze, závodit na stále stejnou anténu je trošku deprimující. HAM spirit z doby mého mládí (kdyby všichni chlapy světa) se již nikdy nevrátí. Telegrafie umírá, spojování na amatérských pásmech se stává nudným. Hlasové způsoby komunikace jsou nezajímavé a někdy až ponižující pro všechny ty, kteří to poslouchají. CW spojení trvající třeba 60 minut a to tempem např. 35 WPM, to už umí málokdo. Dělat moderní spojení typu "píše - nepíše", tak to na mne není. Zkrátka ten HAM sport jede směrem Hardwaru, ještě dokonalejší antény, ještě větší výkon, ještě lepší koupená technika..... I v tom závodění se dějou nějaké nové věci. Např. jednotlivci v kategoriích QRP jasně překonávají výkon QRP skupin v kategorii Multi - Multi s dobrými anténami (OK2RRR) a to pomalu o řád? Jeden můj dobrý kamarád mi jednou řekl: "Je potřeba se podívat po jiném koníčku". Tak on to tak zajisté nemyslel a je s HAM sportem svázán pupeční šňůrou, ale..... Jedna z věcí moderního HAM sportu však je nádherná a má svoje příznivce. Je to propojení HAM s turistikou. No samozřejmě, že myslím SOTA program. Zkrátka turistika je něco krásného a zdravého. Tvorba endorfinů je zde normální, člověk má skutečně úplně jiný pohled na řešení různých přiblblých sporů a politikaření. Pokud se to propojí se SOTA programem, pak to podle mého názoru nemá chybu. Opravdu radost ze života a to dvojitá. A co k tomu stačí? Jen dobré boty a rádio.
    A už jsme u toho. Rádio.... A jaké?
Já osobně toho zkoušel už velice mnoho.
A tak jsme jednou na BP (beer party) začali přemýšlet, jak hardwarově zaručit SOTA rádio pro širší obec hamů (mladé HAMs). Definovali jsme i finanční dostupnost - nemělo by to být složité a náročné na stavbu a nemělo by to stát více jak 1500 až 2000 Kč. Po různých diskusích jsme pak definovali následující:

Nakonec jsme se dohodli na tom, že nejvhodnější bude asi provést úpravu běžně dostupně ho TCVR SW40+. Co se bude upravovat?

Řízení projektu (jako vždy), převzal Ruda OK1FFI. Budou vyrobeny celkem 3 prototypy ( pro OK1FFI, OK1IR, OK1IF). Podle výsledku pak bude zpracována nová dokumentace včetně profi tištěného PS s nepájivou maskou s možností kompletace stavebnic i pro ostatní zájemce a to na bázi lehce dostupných součástí (např. transformátorky TESLA). Ale to již silně předbíhám. Testování celého setu pak bude probíhat na naší připravované expedici Šumava 2011 (SRH2011).

Možná do té doby bude hotov i prototyp trošku složitějšího modelu (80m, 40m,20m) pro CW i SSB, který na základě shodného zadání vyvíjí Franta OK1NOF. Ale nechme se překvapit. Možná se něco stihne předvést i na setkání QRP Chrudim 2011.
Jak říká klasik: "Kdo nepoznal SOTOVání, nepoznal radost z HAM sportu"