Jak je to s těmi čínskými handheldy?

Pokud se začtete do některých diskusních fór, dozvíte se, že je to buď vynikající a nebo je to propadák. Těžko samozřejmě můžeme objektivně hodnotit, když neznáme jaký význam pro Vás hraje podíl ceny a výkonu. Ze zvědavosti jsem si několik typů těchto ruček pořídil a to jen z hlediska testování. Poslední v této řadě je QUANSHENG TG-UV2. Zajímalo mne, jak se čínští konstruktéři vypořádali s problémem Dual bandu. Určitě každý z nás má na ručku své originální a specifické požadavky. Někdo tvrdě vyžaduje, aby ručka měla barometrický výškoměr, magnetický kompas, modul GPS, APRS. Někomu stačí jen DTMF a někdo (např. já), vyžaduje aby ručka obsahovala běžné FM rádio. Každý víme proč to chceme. Někdo si další vývoj těchto zařízení představuje jako vývoj mobilů. Zkrátka chtěl by tam mít zaimplementován přehravač mp3, foťák a možná by bylo dobré, aby to i telefonovalo přes sítě GSM.
Tak to asi všichni tušíme, že tento směr vývoje asi nebude tak snadný. Vždy rozhodující je cena. Pro nízkou cenu se něco musí vyrábět v obrovských sériích, aby náklady na vývoj, vztažené na jeden kus, byly co nejnižší. To se spíše dá předpokládat, že v nějakém mobilu se objeví modul s PMR kmitočty, než naopak. Ale nechme těchto vizí. Pamatuji doby, kdy jsme si kupovali dosti nekvalitní dualbandy v cenových relacích kolem 10000 Kč. Není to ještě tak dávno. Co nás tedy láká na těch čínských TCVR? No samozřejmě cena. Již jen pohled na známý web 409shop nám nabízí něco ještě nedávno nepředstavitelného. Myslím, že již odzvonilo těm nekvalitním PMR kám, kde přestřižením jednoho drátu se z toho stalo plnohodnotné rádio pro provoz v pásmu 70cm. Každý, kdo se nechal nalákat prodejci, záhy zjistil, že to nefunguje podle jeho představ a že cena je minimálně 3x vyšší, než za co by pořídil kvalitní 70cm přístroj. A to dokonce i s tím "strašákem" DPH 20 procent, které se povinně připravuje i na dovoz zboží z této čínské zóny. A to už vůbec nemluvíme o tom, že i čínský prodejce musí mít zisk. Bez zisku kapitalismus nemůže fungovat. Ale pojďme se trošku detailněji zaobírat přístrojem
QUANSHENG TG-UV2. Cena je velice příjemná. Na:
http://www.409shop.com/
je tento přístroj nabízen za cenu 93,5 USD (včetně poštovného do ČR). Násobit umí každý a tak si lehce vypočítá, na kolik ho to rádijko přijde. Nejsem zastáncem provádět perfektní měření dynamické odolnosti a podobných věcí. Na FM to snad nemá až takový význam. Pokud rádio chcete používat k běžné komunikaci s přáteli, pak to opravdu je šumafuk. Určitě byste si však všimli toho, pokud by rádio bylo necitlivé. Zde Vás však mohu ujistit, že citlivost u těchto rádií je většinou stejná. Pokud se Vám někdy něco nezdá, pak s největší pravděpodobností srovnáváte dvě anténky, kde jedna je širokopásmová a druhá např. laděná do bandu. Ten rozdíl je pak obrovský a určitě za to to rádio nemůže. Pozor tedy na to. Jak ten Quansheng vypadá?


Zleva: NKT-R3 (China), TG-UV2, VX3, Standard C-568, FT60R, Alinco DJ-S45

Mluvit zde o tom, že toto je lepší jak toto a tento má nejlepší modulaci..... to skutečně vynechám. Snad jen z tohoto testu můžeme klidně vyloučit ono Alinco. To je skutečně odblokované PMR a stojí někde mimo (a hlavně také hodně stojí). Tak špatně udělaný Squelch, jako má toto rádio snad nepamatuji. Anyway, nevím, zda firma Alinco již odstranila závadu u typu DJ-C7E. Možná již ano (hodně jsem si na toto téma s nimi dopisoval). To rádio mělo u druhého směšování normální oscilátor LC. Teplotní nestabilita byla tak dokonalá, že pokud jste rádio si vzali na lyžování (-5C), pak Vám nebylo jasné, proč kolegu neslyšíte. Ujelo to asi tak o 15 KHz. Přitom v technických podmínkách je jasně napsáno, že rozsah pracovních teplot je od -10C. Od té doby rádia při testech zavírám do ledniček HI.

Ale vraťme se k tématu. Co chceme za nějakých 2000 Kč? Jakmile rádio vybalíte, je Vám jasné, že mechanické provedení je na vynikající úrovni. Určitě si všimnete veliké (2000 mAh) baterie. I zabudovaná svítilna s bílou LED diodou určitě zaslouží Vaši pozornost. Příjemná to věc. Tlačítka se zdají dosti robustní a musí se dost silně stiskávat. Přesto se však domnívám, že je to lepší, jak kdyby se to stiskávalo samo již při vkládání rádia do kapsy saka. Výrobce píše výstupní výkon nastavitelný ve 3 stupních: 5W, 2,5W a 1W. Docela příjemné. Trošku si však nadsazuje s tím výkonem 5W. Praxe ukazuje, že ten max. výkon je dosti závislý na napětí baterie a většinou naměříte něco málo přes 4W. Displej je nádherně zeleně osvětlen. Dvouřádkový displej je však vyráběn pro dobré oči HI. Takže provoz bez brýlí je pro nás starší trošku problematický. Většinou když se nám dostane do ruky nový TCVR, tak zkoušíme intuitivnost. Zkrátka čtení návodu bolí a tak si to necháváme na dobu, až vše selže. Copak nápisy typu RX.T, TX,T, POW.....tak to je jasné. Hned si to zkusíte přes klávesu F. No jo, ale výrobce tvrdí, že se zde dá nastavit třeba krok 6,25 KHz. Ale jak se to sakra dělá? Tak to čínští soudruzi nějak nedomysleli. Zkrátka orientace ve vnořeném menu je ukázkou toho, jak by se to nemělo dělat. Zkusíte si např. Menu STEP, do kterého se dostanete stiskem F + 0 + 1. Ale kde to vše hledat bez manuálu? Jediná možnost je vždy metodou POKUS - OMYL. Něco zmáčknu a ono mi to na displeji řekne co jsem zmáčkl. Není vůbec šance si jednoduše šipkama menu projít. Tlačítka jsou prosvětlená. Nedokážu vůbec odhadnout, zda se to označení použitím bude stírat. Domnívám se však že ne. Koneckonců známou a velice dobrou ručku FT60R nepoužívám hlavně z toho důvodu, že mám tlačítka již ošoupána. Zkrátka nenávidím TCVR, kde hrozí to, že se nápisy na tlačítkách setřou. Nemá cenu zde mudrovat a srovnávat např MENU FT60R, VX-3 a tohoto přístroje. Zkrátka plno funkcí mi zde chybí. Např. funkce APO (automatické vypnutí po určité nastavené době provozu). Také mi není jasné, zda je funkce SAVE RX trvale zapnutá, či zda zde vůbec není. Nevím... Výrobce jen šalamounsky píše, že doba provozu je přibližně 10 hodin. Při normálních testech (vysílání tak 30 minut a 10 hodin poslech FM rádia (rozhlas), zbytek zasquelchováno s nastavený DW (dual watch) mi rádio fungovalo asi 25 hodin. Ale pro znalce je asi výhodnější si přečíst manuál.

Manuál (2,5 MB PDF)

Při provozních zkouškách lze konstatovat, že rádio je srovnatelné s FT60R (co se týká citlivosti). Bohužel však zdvih i na Wide FM je dosti malý a modulace nedosahuje kvalit srovnatelných např. s VX3. Zkrátka když dva dělají totéž, není to totéž. Co se týká omezení různých menu, lze konstatovat, že pro základní věci je to postačující (snad až na to chybějící DTMF). Pokud vlastníte např. VX-3, pak víte, že jen nastudování všech položek MENU Vám trvalo dosti dlouho. Ti z Vás, kteří nepoužívají originál anglický manuál, ale nevhodné a špatné české překlady, se stejně nikdy některé funkce nedozví. A tak stále jsou přesvědčeni např. o tom, že s VX-3R si je možné posílat SMS HI. To samozřejmě není pravda. Posíláte si jen jakési odkazy na texty, které si předem naprogramujete. Ale buďme upřímní, čím starší amatér, tím větší boje s MENU. V takovém případě je snad výhodnější, když je manu tak prosté, jako např. v ručce NKT-R3. Tedy je to čínské rádio dobré a nebo ne? Věřte, že za tu cenu je to vynikající. Někteří prodejci většinou upozorňují na věci, že jak budete reklamovat, když se s tím něco stane. Věřte, že i s tímto mám bohaté zkušenosti. Mohu potvrdit, že jednání s Čínou je na daleko serióznější úrovni, jak zdlouhavá jednání s některými českými prodejci. Zkrátka ten Číňan na Vás kouká od počátku jako na obchodního seriózního partnera a ne jako na potenciálního problemáře a podvodníka. Snad jejich důvěru někdo z nás v budoucnu nepokazí.