Výzkum "pádlovek" pokračuje, avšak na obzoru jsou již antény nové. Pracovní název "Bonsaiovky" copyleft IFRZ.

To naše hobby je skutečně blízké k Dr. Chocholouškovi.
http://www.facebook.com/pages/Doc-MUDr-Chocholou%C5%A1ek-J/44870539043
http://members.tripod.com/pf_cz/pf3c/chocholo.htm

Zkrátka pokud Vás to celé pohltí, tak si nikdy nedáte pokoj. I ta největší anténa může být větší i ten největší PA se může stát budičem. I to největší vítězství na světě se musí zopakovat... Zkrátka u tohoto koníčku nikdy nic nekončí. Nikdy nenastane pocit totálního uspokojení. Všechny naše kroky a počiny zákonitě musí skončit buď "spadnutím" stožáru, nebo výbuchem PA, či návštěvou sběračů kovů. Ten, kdo se dá na cestu pokusu přiblížit se jen k vrcholu pyramidy, tak to zákonitě musí odnést. V lepším případě finančně, v horším případě rozvodem, či vyhozením jeho TCVR z okna paneláku. Přitom nám ten koníček nikdy nemůže přinést totální harmonizaci našeho života. Zkrátka vývoj amaterismu směrem nahoru, je totální nesmysl. Jak se v poslední době ukazuje, správný směr je vývoj směrem dolů (Development Down = DD). Proč jezdit např. do Gambie, když se dá v pohodlí odjet CQ WW z údolí Macochy. Proč volat na expedici s kilowatty, když se dá volat s watty, proč stavět monstra, když se dá vysílat na pádlovky.... To je ta správná cesta k harmonizaci života HAMů a návrat k tomu správnému spojování. Zde bych chtěl ještě upozornit na jednu negativní odnož amatérů, to jsou všichni ti, kteří ke spojování nepoužívají TCVR. To je cesta také do pekel a v některých případech velice hygienicky nezdravá a bolestivá.
    Ale vraťme se k těm novým anténám - Bonsaiovky. Co to je? Je to nový směr v amatérském hnutí, který byl opět založen po návratu z jedné slepé uličky. Samozřejmě u zrodu nestál opět nikdo jiný, než člen našeho radioklubu JdC. Ano je to t.z. Královská cesta. V čem bude spočívat ta harmonizace života? Je to jednoduché. Pokud jste chtěli jít tou cestou Big ANT, Big Power, Big..... Pak jste potřebovali plochu a ještě větší plochu a ještě větší přípojku a 4 EL, pak 4x4 El, pak 8 bevarage, pak 16........ Jak vidíte tady to nikdy nemůže skončit. Princip harmonizace HAM života ve stylu Bonsaiovky, předpokládá vše ne nekonečné (musím koupit ještě větší prostor, musím postavit ještě větší stožár.....), ale konečné. V Anglosasské litaratuře (díky RR) se tomu říká metoda konečných prvků, někdy označovaná FEM, či v nesprávném českém překladu MKP. Zkrátka k naplnění našich HAM snů a ke správné harmonizaci našeho života, potřebujeme si hned na začátku definovat, že vše je konečné. Koneckonců i naše licence jednou zanikne. Samozřejmě nemůžeme zde v krátkosti popsat vše z nově vznikající teorie Bonsaiovek. Ta teorie se ještě vyvíjí. Pokud však mám definovat základní pravidla pro antény, pak hlavní pravidlo říká:

Jakmile drátky přesáhnou k plotu souseda, jsou neprodleně zastřiženy do původního bonsai tvaru. Nesmí přerůst !


Tak a to je ten základní princip. Proč dospívat k harmonizaci našeho života sbíráním zemiček, výstavbou větších stožárů, větších PA...... Zkrátka mám omezený prostor a výšku a tam budu nejlepší na světě - Bonsai anténní pravidlo. Jak se stalo zvykem, vůdčí osobností tohoto hnutí se stal opět jeden Král. Tedy dovolte, abych zde citoval z tajné korespodence:


Hola,

hlásím první výhonky po přesazení RZ do malého květináče. Je to skoro bonsai. Pata vertikálu je v 10m nad zemí ( 4m AlMg trubka u komína nad rovnou asfalt.střechou RD +6m) , oba zářiče i 2x2 šikmé radiály jsou nataženy z drátků CuL 2,5mm2 na jedné společné teleskopické lamino tyčce 5m průměru max 40mm, dr8tky jsou upevněné izolačkou na povrchu, tedy cca 40mm od sebe (vert.zářiče). Kam se ser....(cenzurováno IF) všechny multimultibandové R7, GAP atd. vertikály“ za dlouhé tisíce J ………. Funguje to skvěle. 21 Mhz ještě nepatrně zkrátím přesně do bandu. A zkusím přidat další drátky pro 28 MHz. Ta širokopásmovost je překvapující. Nízkou vstupní Z jsem „vytrasformoval“ sklopením radiálů šikmo od paty ze 4m do cca 1,5 – 2 m na koncích. A je to.

73 RZ

RZ-duobander GP:A můj přínos k nové harmonizační cestě?

Proč používat 5W? K lepší harmonizaci života jsem tedy na 7028 KHz dočasně spustil maják s 1mW (co když budeme muset začít s tou elektřinou šetřit, buďme na to připraveni). První dva reporty mi přinesly daleko větší radost, jak spojení se 4A4A konané např. ze špičkového QTH OK1KQJ.

Hi Milan,

receiving your OK1IF 1mW beacon on 7028 all morning long

"VVV OK1IF OK1IF BEACON 1MW LW42M JO70MS RPRT TO EMAIL QRZ COM AR"

mostly rprt 319 with qsb and signal disappearing for a while, but occasional (very rare let's say one in 30min or less) peaks up to 529.

so I give you RPRT near Piran on the north Adriaic coast (JN65TM):

OK1IF 17.03.2011 0745GMT 7028kHz CW 529 QSB UFB :-)

equipment: Yaesu FT2000 set to 100Hz IF, antenna lambda/4 (Eco) full size 3 radials 3m above ground (interesting, reception is a little bit worse on the inverted vee 9m above ground).

attached is a picture captured in SpectrumLab (note: time is CET) and a sample audio file.

73 & GL!

Gregor, S53RA

NahrávkaDear Milan, Ahoj

received the Beacon OK1IF/B at 17.03.2011 06.23 UT with RST 449/539 QSB.

Antenna is 40 Meter Dipol 20 Mtr. above the Ground and 700 Meter over Sea Level.
QTH is near Villingen / Schwenningen Grid Loc JN48GD.

Wish you much Success with this Project. Further plan ?..

Nashledanou, Diky ..

73 de Wolf DL4FCS / OK8FCS German DX Foundation GDXF # 394 / Czech VRK MemberJak se zdá, funguje zde směrnicový efekt daleko lépe než na 80m (menší útlum). Zdá se, že výkon 1mW je zbytečně veliký. Zcela ve smyslu hnutí Bonsai, je třeba nalézt výkon takový, až to nikdo neuslyší. To bude paráda...