Taky Vás na expedicích "trápí" kapacita baterií?

Uteklo to jako voda. Ještě jsme se pomalu nestačili vzpamatovat z našich posledních SOTA expedic a už zde je sezóna nová. Pokud však chcete vychutnat přírodu, pokud chcete zažít něco unikátního, pak doporučuji cestování s "báglem". Je to úžasný zážitek. Bohužel však se budete muset smířit s tím, že ne všichni kamarádi toto cestování preferují. Trošku problém je vždy s tím, jak "vytitrovat"co vše se má sebou brát. Je to samozřejmě odvislé od fyzických předpokladů a vůbec závislé na každém jedinci. Působí zde několik protichůdných faktorů, jako je hmotnost batohu, odolnost na nízké teploty, odolnost na vlhkost, schopnost riskovat pití vody z neznámých zdrojů atd. Letos se zúčastním již svoji třetí expedice. Dá se říci, že určité zkušenosti mám, ale stejně vždy něco chybí, případně přebývá. Jedna věc je jistá, jestliže jste na konci túry našli něco v batohu, co nebylo použito, pak je to asi špatně. Zkrátka tahali jste zbytečnou zátěž. Pamatuji si, jak jsem na první expedici podcenil dostatečné množství "spodního" prádla a jak jsem zbytečně sebou tahal goretexovou bundu. Zrovna tak dnes již vím, že tahat sebou konzervy je velice neefektivní věc. Zvláště "vepřové" konzervy jsou k mičemu. Skoro pokaždé jsem měl po nich žaludeční problémy. Velice se mi osvědčily malé vakuované šišky kvalitního salámu a dostatek "moskevského" chleba. Zrovna tak sebou asi nemá smysl tahat nějaká zařízení pro spojení v pásmu VKV. Skutečně se nikdo neozve. Je to jen zbytečná zátěž. A co hlavní rádio? Tak tam je to jasné. Vřele všem doporučuji si na SOTY pořídit HB-1B.

http://www.youkits.com/

Toto rádio má výhodu 4 bandů a skutečně minimální spotřeby. Pro někoho se však cena 299 USD může zdát vysoká. Zde byl vynikající TCVR SW40+ od Small Wonder Labs (K1SWL). Stál kdysi 62 USD. Bohužel se již nedodává a jak na svých stránkách píše K1SWL, chystá se něco nového, ale.... Sám si na expedici SW40+ speciál vždy beru sebou, jako rezervní TCVR.

http://ok1if.c-a-v.com/SW40/SW40+%20special.html

No dobrá, když si sebou nebudeme brát malou ručku, jak se v případě potřeby spojíme do základního tábora? Asi jsme sami proti sobě, ale opravdu se s malou ručkou nikam nedovoláte. Pojďme si to nasimulovat např. v programu RF signál

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cloudrf.android.signal&feature=more_from_developer#?t=W251bGwsMSwyLDEwMiwiY29tLmNsb3VkcmYuYW5kcm9pZC5zaWduYWwiXQ..

Jestliže předpokládáme běžnou ručku 5W výkonu a běžnou citlivost přijímače -80dBm, pak náš akční rádius kolem Soumarského mostu je dosti malý. Zkrátka nedovoláme se ani do Strážného.
 Přesto asi je nutné dodržovat zásady emergency volání. Opravdu asi nemá smysl vymýšlet nic nového, když mobilní telefon máme každý u sebe. Pokud toužíme po HAM spojení, pak se klidně domluvme telefonem a udělejme si ho třeba v pásmu 80m, kdy to bude večer chodit jak víno. Moderní telefony s Androidem nám poslytují i další neocenitelné služby, jako je: Navigace, zprávy o počasí, mapy, údaje o zajímavých bodech a další.

Zvláště doporučuji použití programu Aladin

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.androworks.meteorgram&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsIm9yZy5hbmRyb3dvcmtzLm1ldGVvcmdyYW0iXQ..

Naši mateorologové si v poslední době kryjí záda a raději uvádějí předpovědi ještě i podle amerických a německých modelů, já však po dlouhodobém testování mohu říci, že na Aladina se dá spolehnout pro předpověď do 4 hodin. To je docela dlouhá doba, abych se rozhodl o dalším postupu.
Sledování Aladina však bere mobilu drahocenou energii. Co udělat s tím, abych svůj mobil neodepsal? Já např. mám ještě jednu rezervní baterii, která patří do systému KPZ (Krabička Poslední Záchrany). To je baterie, na kterou sahnu jen v případě krajní nutnosti. Asi by bylo tedy dobré, pokud bychom si baterii mobilu byli schopni na tůře dobít. Ano konečně jsme se zdlouhavě dostali k meritu věci. Sám jsem si pořídit toto:

http://dx.com/p/high-capacity-9800mah-rechargeable-external-battery-black-116268Číňanům nesmíte moc věřit. Tato baterie má kapacitu viz. níže:

Model: T-999
- Input: DC 12V
- Output: DC 12V, 6500mAh / DC 8.0V 8500mAh / DC 5.0V 15000mAh
- Accessories:
- 1 x Power adapter (2-flat-pin plug / 40cm-length)
- 1 x USB cable (60cm)
- 1 x Power cable (DC 8V / 40cm)
- 1 x Power cable (DC 12V / 40cm)

Pravděpodobně uvniř budou 3 články LION v sérii. Je zde však ještě vnitřní měnič v výstupním napětím 5V (USB konektor) a 8V. Zkrátka 12V výstup mi slouží pro napájení TCVR. Vloni jsem na tuto baterii odjel řádově 10 SOT a přesto výstupní napětí nepokleslo pod 11.3 V (3,75 V na článek). Pomocí USB konektoru 5V můžeme dobíjet náš mobil. Výrobce praví, že při účinnosti měniče kolem 93 procent, lze z výstupu 5V vyčerpat 15 Ah. Sám o tom pochybuji a vím, že většinou kapacita čínských baterií není taková, jaká se deklaruje, ale provozoval jsem baterii celý týden, 3x jsem dobil mobila a stále napětí nepokleslo pod 11V. Obrovská výhoda spočívá i v tom, že tuto baterii můžete zpětně lehce dobít z autobaterie,
či z rozvodné sítě 230V (nabíječka je součástí dodávky). Při nabíjení mobila se většinou projevuje efekt, že vnitřní měnič se pravděpodobně přehřeje, pak se vypne a znovu se po ochlazení aktivuje. Skutečně to tak funguje.