Hans G0UPL vypouští inovovanou stavebnici velice populárního TCVR QCX+

Ham rádio bez techniky je smutné. Každý z nás zažil tu obrovskou radost z prvního spojení, uskutečněného na doma udělané "vysílačce". Doba je však jiná a tak asi už nemá smysl si doma bastlit a navrhovat unikátní zapojení, většinou pospojované z různých pramenů. Je to moc práce a výsledek (pokud nejste již trošku vyspělejší) je nejasný. Myslím, že i doba leptání a špinění umyvadel je za námi. Zkrátka toužíme po nějakém novém, laciném a výkoném zařízení, ale bez větších rizik. Možná toužíme i po tom, si to sestavit sami. Většinou však máme doma jen cejchovaný šroubovák a tak nějaké přesné nastavování něčeho, je pro nás nemyslitelné. Toto si uvědomil i Hans G0UPL, když vypustil do světa svoji geniální stavebnici QCX. Tato stavebnice je profesionálně navržena tak, že pro nastavování máme uvnitř přístroje k dispozici vše, co potřebujeme. Za necelé 3 roky se prodalo cca 10000 těchto stavebnic. Podle mne je to nejúspěšnější stavebnice na světě. Spousty z nás čekalo na anoncovaný nový typ kitu QSX, který by měl možnost vysílat i SSB. Kdo se však o záležitost QSD směšovačů zajímá, pak ví, jaký oříšek toto představuje. Proto možná Hans stále ještě váhá. Ale, aby provedl nějakou novou věc, vymyslel inovaci původní CW stavebnice na typ QCX+. Popisovat změny, nemá smysl. Ale zásadní lákadlo (alespoň pro mne), bylo zavedení ovládání TCVR pomocí standardu CAT. Zkrátka ovládání TCVR počítačem. Už dlouho mne lákalo to, že bych na svých toulkách po sotách přestal používat papír a tužku a i pro logování začal používat buď miniPC a nebo mobilní telefon. Také v poslední době je pro nás "paneláčníky" problém vyvrtat díru. Udělat si tedy v domácích podmínkách krabičku na TCVR, je obtížně řešitelné. Zde Hans však nabízí koncepci včetně mechanicky zpracované hliníkové krabičky. Vše samozřejmě v profi kvalitě. Kdo používal QCX, pak zná jeho kvality. Věta OK1USP (můj brácha) je všeobecně známou:
"Člověče to snad je lepší než moje TS590SG". Přitom Hans není "hladový" a celý TCVR dělá vlastně pro amatéry a to v cenových relacích fantasticky nízkých. No a jak to vypadá?
Vše je zde:
https://www.youtube.com/watch?v=jdnZsfU7r-s

Hans se ještě více snaží udělat špičkovou stavebnici pro začínající. Malinko zvětšil rozměry, umístil digitální stupnici vertikálně a přísně dodržuje zásadu zvětšení plochy plošných spojů a všechny pájitelné součástky umisťuje "na ležato".  Můžete si objednat k tomu i 50W PA stupeň. Jinými slovy, zkrátka pro Vás za malý peníz připravil TCVR ve třídě "Člověče, to snad poslouchá líp, jak můj TS590SG". Používám doma již dva původní QCX a to pro pásma 80m a 60m. Jakmile jsem však viděl toto, napadlo mne udělat "kombajn" na soty. Do krabičky se zajisté vejdou i tři články LION baterií 18650. Určitě se mi tam podaří zaimplementovat i jednoduchý laditelný L článek. Vidina komunikace s mobilním telefonem je také zajímavá. Nodolal jsem a zařízení pro pásmo 40m objednal. Zatím je to jen "preliminary objednávka". Celé i s poštovným to vyšlo na 95.56 USD. Což je asi 2500 Kč. To je nevídaně nízká cena (i s krabičkou). Termín dodání je červen 2020. Snad to do mé dovolené stihnu.

http://qrp-labs.com/qcxp


První QCX+ v Liberci ON AIR

Obvyklá věta Janičky:  "To máš těch rádií málo, že musíš stavět další?"
Co na to říci. Kdo nepoznal slast spojení na doma dělaný TCVR, tak ten nepoznal opravdovou lásku HI. Hans to opravdu vymyslel geniálně. I ta krabička tomu dává profesionální vzhled. Ale pojďme se podívat, jak to vše vznikalo.


Zkrátka nádherná práce, nádherný návod, nádherně vymyšleno. Jakmile jsem to zapnul, napadla mne jedna věta: "To je snad lepší jak KX3". No za 100USD určitě.  Vše šlo naladit, leze z toho při 13,8V celých 4,55W.

Měření

Tvar značky ideální.
Jen tak malinko jsem to protáhl bandem:

Náhrávka.mp3

Na poctivější test však potřebuji trochu více času a pár závodů. První dojem je však super. Hans říká, že po spuštění prodeje se za 1. měsíc prodalo 1000 Ks stavebnic.

Úpravy QCX plus

Dole je nahrávka provedená na originálním zapojení QCX+. Zde je standardně nastaven hardwarově CW filtr na 700Hz. To je naprosto nevýhodné a nevím, proč Hans to tak chce. Filtr jsem tedy přeladil na 480Hz podle:

https://www.qrp-labs.com/qcx/qcxmods

Značení součástek u QCX i QCX+ je stejné a tedy nejsou s tím problémy. Přeladěním se změní i parametry filtru, který se zúží.  Jak si můžete na nahrávce všimnout, je potlačení druhého postranního pásma vynikající. Funkce QSK je ukázková a nemá konkurenci ani mezi profi zařízeními. Citlivost super. Zkrátka tento TCVR z hlediska dynamického rozsahu a dalších parametrů, klidně může konkurovat i továrním zařízením s cenou několikanásobně vyšší. Opravdu se s tím dá i nádherně závodit. Pochopitelně je to QRP a tak by si to zasloužilo nějaký PA (Hans jeden nabízí). Zkrátka je to ukázka dokonale jednoduché konstrukce, při dosažení špičkových parametrů.

QCX+ filtr 480Hz.mp3Jak se osvědčil QCX+ na sotách (na GMA)?

Říkám "jak se osvědčil?" a přitom  jsem s ním byl jen na jednom kopečku GMA. Přesto i po tak krátkém seznámení se s tímto geniálním přístrojem, mám již dosti silné výhrady. Kdo zná QCX, pak mi může potvrdit, že je to vysoce odolné a stabilní zařízení. Odběr při příjmu cca 130mA a při vysílání s 4W cca 500mA, ho vyloženě pasuje do role velice efektivních nízkoodběrových QRP zařízení. Vše má na svědomí PA stupeň pracující v třídě E, kdy se dosahuje báječné účinnosti (cca 80 až 90 procent). Spoustě hamů však nesedí to, že rádijko není vybavené AVC. Kdo však zná např ATS-3B a jeho dokonalé AVC, pak může potvrdit, že zvláště při pileupu AVC znemožňuje efektivně "vybírat" stanice. Sám AVC buď vůbec nepoužívám a nebo jen jako zpožďované. Tedy po elektrické stránce je vše v pořádku. Těšil jsem se i na to, že QCX+ znásilním tak, že ho propojím na kopci buď s PC a nebo nějakým telefonem. No je to sice dobrá myšlenka a ještě před 10 roky by to bylo potřeba, ale dnes je situace jiná.  Většinou se pileup nevyskytuje a naše práce z kopečků se začíná blížit "škemrání" o spojení. I naši "lovci" už nás nějak nechtějí lovit a tak se stalo běžnou praxí  samospotování. Podmínky ve slunečním minimu jsou většinou tak děsné, že jsme rádi, že uděláme povinné 4 spojení.  Tedy propojovat QCX+ s počítačem, postrádá smyslu. Dobrý blok a píšící tužka, toto zajistí též. A to při daleko nižší hmotnosti.
    První problém s QCX+ nastal, pokud jsem ho chtěl uložit do mé standardní brašny. Výška krabičky je cca 55mm. To je nepřirozený rozměr. Je sice pravda, že do krabičky půjde velice lehce zamontovat baterie (3x18650), a dokonce i ruční anténní člen, ale přesto je to takové divné. Na čelní panel přepínače zamontovat nemůžeme a "dozadu" je to dost nepraktické.
 Dne 16.8.2020 jsem s obrovskou zvědavostí  vyrazil na první zkoušku ohněm a to na GMA vrchol OL/LI-176. Kolem tohoto vrcholku jsem šel mnohokrát a v životě by mne nenapadlo, že je to vrchol HI. Podle pravidel GMA však je uveden v mapách a tyč tam je.
Jožo Fero s překvapením kouká na vrchol OL/LI-176

"Lehkost " výstupu (spíše sestupu), mne dost zarazila. A to v okolí je ještě další GMA. Zkrátka chyběl mi ten zasloužený pocit dosažení něčeho. Jana při budování antény byla překvapena. "No to nemyslíš vážně, z tohoto kopečku chceš vysílat?". No, taky jsem měl pocit, že zde není něco v pořádku. No, ale dobrá. Zkusil jsem odeslat spot, přes GMA bránu. Volání a nic. Naprostý nezájem. Naštěstí probíhal nějaký závod a tak jsem se do něj zapletl a udělal povinná 4 spojení. Opravdu jsem však měl divný pocit. Rádio fungovalo na jedničku. Byl jsem nesmírně spokojen s tím, že je možné na displeji nastavit i čas UTC (využívám k tomu hodiny pro WSPR). Bohužel displej který je kolmý k základně TCVR, přináší problémy. Různě jsem krabičku podkládal kameny. Bohužel je to problematické a blbé. Staré QCX v provedení "Avomet" je daleko výhodnější. Docela mne to otrávilo. Můj doposud používaný HB-1B je z tohoto hlediska výhodnější. Sice je to klasická koncepce, která je méně odolná než QCX+, ale zato má 4 pásma. Co se dá dělat, zkrátka QCX+ se neosvědčil. Malinko jsem přemýšlel i nad tím, zda lehce dostupné GMA mají nějaký smysl. No možná pro někoho ano. Připadá mi to však asi jako když jsem pod Černou horou na Šumavě komentoval uživatele elektrokol. Říkal jsem jim, že je neuznávám, protože nás chodce jen přejíždějí, vynucují si pěšinkovou přednost a přitom to podle mne nejsou sportovci. Jeden 130kg elektrokolista mi řekl, že jen díky elektrokolu mohou sportovat i ti s handicapem. Tak jsme u toho. Co bylo první, slepice a nebo vejce? No dobrá, nepouštějme se do těchto úvah. Kola a elektrokola zde jsou a nikdy tomu nebude jinak. Pokud nechcete být ohrožování, přejížděni, pak si musíte volit trasy s kameny, bažinami a vůbec tam, kam se kola nedostanou. To je asi v současné době obrovský problém Jizerských hor.  Ale proč to říkám? Jaký má smysl chodit po GMA, když vlastně je to lehce přístupné? Bude mne bavit chodit na 20km túry, kde po cestě budu mít 7 GMA "vrcholů"? Opravdu nevím, jsem nějak zaskočen. Jedna věc je však jistá, když jste se "vydrápali" na nějaký náročný SOTA kopec, pak jste nelitovali času zde stavět antény a strávit zde třeba hodinu. Byla to krásná a zasloužená hodina. Mohu těm kopečkům GMA věnovat hodinu? No proč ne, ale já to zcela jistě dělat nebudu. Napadlo mne tedy vše urychlit a vlastně spojení GMA dělat za pochodu. No dobrá, ale na kterém pásmu? Zkoušeli jste někdy volat na FM třeba z Ještědu? Před 35 roky v dobách šňůrových telefonů, jste udělali na jeden posez třeba 60 spojení. A dnes?  No tedy 2m FM varianta GMA asi nemá naději na úspěch. A na KV? To si také nedokážu představit.  A tak vám zatím nevím. Třeba mi nějak ta myšlenka utekla. Budu to chvílemi sledovat. To už mi připadá zajímavější, usilovat třeba o udělání všech SOTA vrcholů. Např. Karlovarský kraj jich má jen 7 HI. Zkrátka inflace GMA asi nebude moje hobby. Je to něco podobného, jako když před 40 roky existoval diplom za spojení s QRA čtverci. Ten diplom byl nesmírně obtížný a přitom zajímavý. Dělaly se expedice do oblasti čtverců, kde skutečně to bylo novátorské. Jakmile se ze čtverců stal lokátorový systém, tak to začalo postrádat smyslu. Velkých čtverců bylo málo a těch malinkých šíleně moc.  Ale nenechte se otrávit. Každý dělejme to, z čeho máme radost a něco nám to dává. Já však cítím, že GMA mne asi uspokojovat nebude. Chce to něco jiného a zajímavějšího.  Nenapadá Vás něco?

Jožo Fero