Co první měsíc roku 2018 dal.....

Opravdu nám penzistům ten čas šíleně letí. Ještě jsem ani nestihl vyndat běžky ze sklepa a už je konec ledna. Přitom mám stále pocit, že nic nestíhám, že bych měl udělat toto a pak přednostně toto, ale támhleto také. Zkrátka ráno se probudím, ujdu svých povinných 12 až 14 km, vrátím se utahaný, udělám pár spojení, usnu v křesle a už musím znovu na večerní sked s bráchou. Další den v propadlišti. Určitě to bude časem horší, ale zatím to jde HI. Ale vraťme se k našemu koníčku. Postavil jsem si flotilu Rozkmitů a stále se mi zdá, že je to skutečný a dobrý TCVR pro začátečníky. Občas si zavysílám i na 60m a z každého spojení mám obrovskou radost. Vlastně se mi osvědčila verse Rozkmita s plynulým laděním. Je to trošku kostrbaté na ovládání, ale alespoň se dokážu spolehlivě naladit na libovolnou stanici v úseku rozladění varicapu. Pro bráchu jsem udělal i zvláštní versi programu pro M160, kde si brácha dovnitř zabudoval keyer a změnu rychlosti jsem mu uděla (podle jeho návrhu) pomocí potenciometru, tedy pomocí A/D převodníku. Většinu programů pro Rozkmity jsem tu někde dole popsal. Blíží se Chrudim a tak nabízím jednu věc. Pokud chcete dodat některý z obvodů keyerů Rozkmitů, pak mi napište a současně uveďte Vaší značku. Předem to vypálím a přivezu sebou (cena 100kč za obvod). Uspoříme tak za poštovné, které se nám zase zvedlo. Kromě hraní s Rozkmity, jsem si docela slušně pohrál s QCX TCVR. Podle mne je to jedna z nejpovedenějších a nejlacinějších stavebnic. Postavil si to i Jirka OK1DO. V Emailu píše:

Ahoj Milane, Tak radio hraje opravdu srovnatelně (možná i o fous lépe než) s IC756Pro3, IC7300, Tulipán ... Nádhera dodělám mechaniku a letím to prubnout na SOTU. 

Jirka
Na obrázku je TCVR QCX Jirky OK1DO. Postavil ho na součástkách SMD (až na malé výjimky).

Ačkoliv se to zdá být nadnesené, pak to opravdu není tak daleko od pravdy. V Chrudimi budu mít malou přednášku o dostupných stavebnicích a zkusím i zdůvodnit to, proč to QCX tak nádherně funguje. 
Jak všichni ví, neodolal jsem a v rámci testování stavebnic si pořídil i RS918SSB. Psal jsem i o tom, že mám problémy s AGC, nebo i relátky. Nakonec vše se řádně vyřešilo a dostal jsem zásilku z Číny a to náhradní desku RF s přáním, ať to řádně funguje.Musím opět pochválit "čínský" přístup při řešení problémů. Podle mých zkušeností je daleko vstřícnější, jak jednání s prodejci a jejich opravnami v OK. Zkrátka pokud něco reklamujete v Česku, pak na Vás je koukáno tak, že někomu chcete dělat problémy a že to tak určitě není a že pravděpodobně jste místo 12V do toho pustili 230V. Číňani jsou sice pomalejší, ale vždy se s nimi domluvíte. Přesto však nedoporučuji si RS918SSB objednávat ve výrobní fabrice, ale raději si připlatit a koupit si to třeba na Ebay. Pak při případné reklamci to jde daleko rychleji. Velice často dostávám dotazy, jaké to je, pokud se srovná KX3 s RS918SSB. Zkusím o tom něco říci v Chrudimi.

V rámci přípravy na "vymalování" hamshacku, jsem dostal nápad, že si ověnčím zdi něčím amatérským. Mám sbírku různých (někdy i velice cenných) diplomů. Když jsem je probíral, co bych mohl na tu zeď pověsit, nelíbil se mi ani jeden. Zjistil jsem však, že mám docela slušnou sbírku "prkének". Když jsem to konzultoval s Janou OK1JVF, pak jednoznačně prohlásila, že prkénka jsou o něčem jiném a že i ten prach z nich půjde lépe odfoukávat HI. Vzpomněl jsem si i na to, že pár prkének mám i u ČRK. Rozhodl jsem se, že zareklamuji jen ta, která nejsou starší 2 roků. Musím se přiznat, že po reklamaci se okamžitě ozval Karel OK1CF i Petr OK1FFU a prkénka (zatím jedno) zaslali. Dnes jsem ho dostal a mohu prohlásit. Takovou nádheru jsem již dlouho neviděl. Nevím, kdo to navrhl, ale já jsem byl grafikou a vůbec provedením přímo nadšen. Málem mi ukápla slzička a řekl jsem si, že snad jim nebudu ani nadávat za ty nesmyslné příspěvky. Všichni přeci víme, na co to padá a všichni víme, že ČRK nesmí mít plno svých placených zaměstnanců. (Zvláště, když za pár let možná se dočteme, že tahle je bezvadná, ale ta předchozí nám tady udělala hrozný bordel).Pomalu také již zapomínám, jak to bylo na SRH2017 a tak Honzo...nevím nevím. Možná až to napíšu, tak už tam nebude vůbec nic pravdivého HI. Ale neboj, pomalu se blíží červenec 2018 a tentokrát jedu opět s Janou. Takže připravované kapitoly ve smyslu - jak jsem jako Paparazzi zkoušel zoom 15x na koupajících se nahatých vltavských ženách, asi v roce 2018 nenapíšu. Nevím jestli je to dobře, ale alespoň se budu moci i nadále zúčastňovat skedu v 8 hodin HI.
A tak zdravím všechny hamy (i toho, co se mu ztratila v pásmu 80m soudnost) a jsem s pozdravem: "Pokud život není sranda, pak žijeme zbytečně".