Never ending story - Rozkmit má stále velice silný edukační potenciál

Tak jsem dokončil už šestého Rozkmita. Občas mám pocit, že mne již už nic nemůže překvapit. Přesto mne ta úžasná stavebnice občas docela slušně donutí přemýšlet. Zvláště, když Vám odejde nějaký FET (asi mám blbou pájku a ty FETy zcela zákonitě odrovnávám). A tak než 2N7000, tak všude osazuji BS170, které u mne mají delší životnost (pozor musí se zrcadlově otočit). Vysílač je tak živý, že se mi moc nechce ho "dusit". Mám tedy na svědomí již odpálené 3kusy PA tranzistoru. Skoro pokaždé dojde k zničení jeho přehřátím a následným průrazem kolektor báze. Tedy jak už zde bylo napsáno, raději méně, než více. Zkrátka do báze PA tranzistoru vložte kromě vazební kapacity i nějaký ten odpůrek do série. Ti co se moc nebojí, tak asi 22 Ohm. Ti, kteří jsou opatrní, raději 47 Ohm. Výkon pak poklesne někde ke 3W, což je ještě velice dobrý parametr. Zkrátka Číňan nám dodal malý chladič. Kolega Karel OK1JRU je vyloženě "odpalovač PA tranzistorů ". A tak pro něj jsem udělal i zvláštní versi Shift Keyeru ve versi V1.1S (to S znamená Security HI). Možná by se to hodilo i pro jiný a stejný způsob ochrany před vysokou teplotou. Zkrátka na chladič PA tranzistoru se nalepí čidlo teploty a to se zapojí do Shift Keyeru. Ten nás pak ve dvou stupních upozorňuje na dosažení teploty 62C, nebo 66C. Jakmile chladič dosáhne 70C, tak je blokováno na 30sec vysílání. Ale více se dočtete v manuálu této verse.

Manuál Shift Keyer Security V1.1S

V této versi jsem provedl celkové přetaktování na hodinový kmitočet 16 MHz. Při té příležitosti jsem Rozkmita převedl do SMD verse. K mému velikému překvapení jsem zjistil, že montáž SMD je rychlejší, jak stále odskakující drátky od normálních rezistorů (Jana je z těch odskočených uštípnutých drátků vyloženě na mrtvici). Nikde na PS se nic neřeže. Detaily jsou zřejmé z obrázků.Když už jsem přetaktovával procesor, dovolil jsem si to provést i u verse 2.31. Vznikla z ní verse V3.1. Tam jsem doplnil i to, že je možné přerušit volání výzvy v libovolném rozumném okamžiku. Např. po zahrání CQ. Trošku jsem to i zjednodušil a vznikl mi další cenný prostor. Na přímluvu Emila OK2BPU jsem zkrátil i volání výzvy. Manuál k versi 3.1 máte zde.

Manuál Shift Keyer V3.1

Tím bych malinko zabrzdil své aktivity v této oblasti. Je nutné pro Pepíka OK1BJH psát zážitky z SRH2017 HI. Stejně však musím prohlásit, že jsem se s Rozkmitem docela slušně pohrál. Myslím, že je čas již na něco jiného HI. Ale už se na tom pracuje.