Po stopách odmlčení  majáku MIB "LUŽ" (3580,22 kHz)

Maják MIB "LUŽ" byl nejdéle sloužícím majákem systému MIB (Micro Ionospheric Beacon). Byl instalován na jaře 2015 a pracoval až do začátku listopadu 2017 a to bez výpadku. Byl instalován na ještědském hřebeni ve výšce cca 750m nad mořem. Byl vybaven malým slunečním článkem a jako regulátor napětí při dobíjení byl používán systém "vybíjení". Tedy jakmile napětí na 3 článcích NiMH baterií Eneloope přesáhlo hodnotu cca 4,15V, spustil maják svoje vysílání a to mimo čas vysílání telemetrie. Maják byl velice dobře slyšitelný zvláště na jihu Moravy. Poslední slyšitelná telemetrická relace pochází ze dne 12.9.2017. Poté zřejmě ukončením životnosti baterií přešel jen do sleep módu, kdy oznamoval činnost procesoru údajem EE.

Telemetrie s daty: Datum, čas, napětí baterie, sluneční osvětlení, aktuální teplota, minimální teplota za celou životnost, den životnosti (je jen 8 bitový a tak se přetočil), pořadový den dosažení absolutní minimální teploty (přetočeno), minimální teplota za 24 hodin.

12.9.2017
6:21
3,82
1
5,8
-16
254
12
5,1
Polojasno

Pak naposledy byl zaslechnut 5.10.2017. Po vichřici se odmlčel. Dnes 18.11.2017 jsem se za ním vypravil, abych konstatoval, že jeho činnost byla pravděpodobně ukončena pádem smrku do antény. Tím pravděpodobně se mechanicky něco porouchalo. Zdá se však, že orientace slunečního článku je správná. Existuje tedy mizivá naděje, že po překonání energetické nouze na jaře, by se mohl  probudit (mohl by nastat při dostatku energie restart). Jedno rameno antény jsem provizorně opravil. Zdá se však, že systém průhledné krabičky a umístění článku až za průhledným krytem není z dlouhodobého hlediska dobré. Průhledný polykarbonát se působením UV záření stává postupně neprůhledným. Jak to tam vypadá je zřejmé z videí.


https://youtu.be/X-bUUrRqtV0
https://youtu.be/8blzREeyQ0wPád smrku na anténu MIB "LUŽ".