Výuka klíčování CW pádlem - nová verse programu Shift Keyer V2.3

Asi největší  pomýlení zažívají naši noví HAM kolegové. Tím, že nemusí znát morse, podle mého názoru přichází o mnoho. Žádný téměř samočinný způsob digitálního spojování jim nemůže dát tu slast, kterou dává svoji interakcí s mozkem CW mód. Pamatuji si, jak si kdysi stěžoval Jirka OK5IM na to, jak jsme bezzohlední a zakazujeme tehdejší třídě D amatérů přístup na KV. Od té doby se toho mnoho změnilo a tak každý novopečený HAM má ty nejvyšší výhody, včetně používání BIG Guns. Jirka se však CW naučil a dnes patří mezi vynikající závodníky. Zkuste se ho v Holicích zeptat, co mu vlastně ten nepohodlný mód dává.
Ale na toto téma toho bylo napsáno mnoho. Sám se vždy divím, jak jednoduchá je výuka dávání pádlem. Každý můj vnouček je schopen za jedno odpoledne zvládnout výuku tak 10 písmen. Doby, kdy my jsme museli u pana Kratošky a Hlinského umět dávat na ruční klíč, je dávno pryč. Pokud máte odvahu a chuť, pak ruční klíč založte do šuplíku a začněte přímo hrát na pádlo. Koneckonců existuje již opravdu málo těch, co na ruční klíč umí dávat rytmicky. Ti kteří doposud nezvládli pádlo, tak většinou s přibývajícím věkem předvádějí něco, co jen zdánlivě připomíná Morse.
    Požádal mne Libor OK1XLL, zda bych mu v jeho úsilí o zlepšení CW nepomohl. Je to vlastně jednoduché, potřebuje se k tomu pádlo a nějaký Jambický klíč. Vše už obsahuje Rozkmit. Problém však spočívá v tom, že při výuce bychom museli mít připojenu umělou zátěž a museli bychom "pálit" energii. Bohužel změny v Shift Keyeru dost bolí. Celá paměť 2KB je obsazena. Jedinou záchranou (jak to dělají programátoři) by bylo celý program zahodit a začít znovu od nuly. Při tomto počinu většinou se najednou objeví spousty programového místa. Možná, že to někdy také udělám. Zatím jsem prostor získal jen změnou programu, kdy zkratoměr umí rozeznávat jen dvě hodnoty odporu. Vznikla verse V2.3, kde je možnost pouhého klíčování bez toho, že by vysílač vysílal (je slyšet jen příposlech). V algoritmu klíčování je provedena i malá úprava podobná Farnsworth klíčování. Myslím, že touto změnou se vylepší celá obsluha (anti Parkinson opatření).

Manuál Shift Keyer V2.3