Vše kolem Rozkmitů - Pellmell


Typické problémy Rozkmitů.....

Pro Libora OK1XLL jsem stavěl dalšího Rozkmita. Tentokrát mého č.4. U dosavadních 3 jsem neměl žádné problémy a vždy vše fungovalo na první zapojení. Přesto zpětná vazba od OK1JRU a OK1HCD říkala, že pánům se odporoučel PA tranzistor. Když jsem vše dozapojil, pak k mému velikému překvapení nechtěl kmitat oscilátor (krystal z Hamshopu). Už předtím jsem si všiml, že ochota tohoto Xtalu se rozkmitat na sériovém rezonančním kmitočtu je taková horší. Dokonce v mém přípravku č.1 se nerozkmital. V přípravku č. 2 (OK1NOF tester) však kmital bez problémů. Nakonec jsem musel změnit dělič u oscilátorů z hodnoty asi 56pF na hodnotu cca 330 pF. Tím pádem však oscilátor kmitá na 3561.0 kHz a druhý kmitočet jsem horko těžko (trimr naplno vpravo) nastavil cca o 650 Hz výše. Určitě by se s tím dalo něco dělat. Ale Rozkmitů přibývá a tak nějaká kmitočtová změna není na závadu.
Už když jsem kontroloval tranzistor do PA (D882), tak na rozdíl od předchozích Rozkmitů, jsem konstatoval obrovskou betu přes 400. U předchozích kusů to bylo kolem 120. Jakmile jsem to spustil při napájecím napětí 13,8V, pak jsem zjistil nezvykle veliký výstupní výkon asi 7,8W. (Koneckonců lháři z PRC tvrdí, že výstupní výkon je 8W). Chladič samozřejmě není těch 8W schopen uchladit. Teplota narůstá. Těch D882 mám víc a tak jsem za Vás udělal výzkum. Zapnul jsem automatickou výzvu a čekal, co bude. Přišlo to asi za 15 minut, za šíleného smradu, jak se pálil odpor u koncového tranzistoru. Zkrátka zvýšenou teplotou koncového tranzistoru dojde k jeho destrukci, která se projeví tím, že z polovodiče se stane vodič. (Průraz Kolektor - báze). Pak samozřejmě shoří a krásně smrdí odpor z báze na zem.

Tedy:
  1. Při oživování zkontrolujte výstupní výkon při napájecím napětí kolem 11V. Neměl by být vyšší jak 3W. Pokud je, pak zvyšte odpor v emitoru předchozího stupně až někam k hodnotě 56 ohm (pak se mi však přestává líbit tón). No a samozřejmě snižte hodnotu odporu koncového tranzistoru mezi bází a zemí na hodnoty až 12 Ohm. Případně u trafa T2 udělejte poměr závitů ne 8/2 závity, ale 8/1 závit. Karel OK1JRU problém řešil tuším tranzistorem KD139, který tak velikou betu nemá. Zkrátka a dobře, mezní hodnota, kterou chladič ještě při nějakém rozumném provozu snese, je výkon cca 5 W. Raději však 4W. Výměna PA tranzistoru je nepříjemná věc i když realizovatelná. A tak to s tím výkonem moc nepřehánějte HI.
PZ a ať vám to šlape.....Rozkmit Libora OK1XLL (made in OK1IF).

Novinky okolo Rozkmitu

Po naší dovolené v Jižních Čechách, jsem se konečně dostal k úpravám programu Shift Keyeru, tentokrát vznikla verse V2.2. V podstatě nic zásadního se nezměnilo a spíše se odstraňovaly drobné chybičky. Osobně jsem zjistil, že jsem líný brát sebou čidlo teploty DS18B20. Přesto před počátkem vysílání si skoro pokaždé přeji změřit (alespoň přibližně) teplotu. K tomu  je velice vhodné změření teploty čipu. Tedy ve versi V2.2 jsem toto měření opět vrátil. Má to však určitou nevýhodu, musím individuálně cejchovat každý čip. Také je vše velice závislé na přesném napájecím napětí 5V. Přesto jsem se však rozhodl, že tato funkce je v přírodě užitečná.
Další změna je při volání automatické výzvy. Doposud v nižších versích to bylo děláno tak, že po zahrání výzvy se čekalo 5 sec na to, zda uživatel nestiskl tečku. Pokud ano, pak za těch 5sec se zrušilo volání výzvy a přešlo se do normálního módu vysílání. Pokud nestiskl, pak se spustilo opakování volání výzvy. To některým z Vás nevyhovovalo (TNX OK1HCD).
Ve versi V2.2 je to uděláno tedy tak, že po ukončení volání výzvy dojde k automatickému přerušení volání v libovolném čase do oněch 5 sec (po stisku pádla na tečce). To zrychluje případnou Vaši reakci na volání protistanice.
Nový manuál k versi V2.2 máte zde:

Manuál Shift Keyer V2.2

Dále upozorňuji na věc, kterou jsem již vysvětloval. Vývoj softwaru obvodu pokračuje a tak nebudu reagovat na Vaše (podivné) Emaily typu "Zašli mi software Shift Keyeru". Program nedávám k dispozici, přesto však můžete  získat naprogramovaný obvod za cenu 150 Kč včetně poštovného (doporučené poštovné s balným činí 50 Kč). Při odběru více kusů 1 obvod naprogramovaný stojí 100 Kč. Pro rejpaly vzkazuji: Nejlepší obvod je vždy ten, který si vymyslíte sami. Já do každého obvodu (s individuálním cejchováním, naprogramováním a odnesením na poštu) vkládám cca 60 minut svého času. Na kolik si ceníte hodinu Vaší práce?
Ale nic nebude tak horké, slíbil jsem, že až mne to přestane bavit, tak program opublikuji. Brácha OK1USP na základě revize schematu vytvořil schema nové. Jsou tam doplněny i součástky, které sice z Číny dostanete, jsou označeny na PS, ale chybí na schematu. Brácha i opravil drobné chybičky ve značení součástek. Schéma je navrženo pro versi, kde budete buď používat Xtal 7023 kHz (originál čína), nebo Xtal 5353 kHz z Hamshopu Ondry OK1CDJ. Jinak v současné době vzniká dvoupásmový TCVR (případně 4 kmitočtový na jednom pásmu). Pokud by někdo chtěl provádět svoje řešení, pak upozorňuji na nutnost zkratovat nepoužívaný Xtal. Třeba mechanicky, či pomocí relátek.Schéma RM4060CH.PDF

(Díky Martinovi OK1RR za zkulturnění schéma)
Tak hodně úspěchů při stavbě.


Z vašich dotazů na čínský Rozkmit

Dostal jsem zajímavé dotazy od Pavla OK2BMA. Možná budou zajímavé i pro Vás a tak je zde opublikuji:

Ahoj Milane,
 
tak konečně mi přišel Rock mite z Číny, vše v pořádku, jak jsi psal spíše pár součástek navíc,
než aby něco chybělo. Cena byla asi 420 ,-Kč, to je neuvěřitelně levné.
 
Prostudoval jsem si vše, co jsi o tvých Rozkmitech napsal, je to velmi dobré a moc ti děkuji,
že zveřejňuješ všechny tvé zkušenosti. Možná bys o tom mohl napsat do OQI, ale to je na tobě,
do toho bych tě nechtěl nutit, HI. Podle mne jsi něco jako Czech Mr Rock mite, HI, kdo jiný by o tom měl psát.
 
Oproti originálu je v tvém zapojení řada úprav, hlavně ve spojitosti s tvým Shift keyerem, což je
jasné. Snažil jsem se ty úpravy nějak sepsat, je toho docela dost. K některým mám malý dotaz,
ale nechci tě obtěžovat, tak jen pokud bys měl čas a chuť, budu ti vděčný za odpověď.
 
Máš pravdu, na tišťáku je 2x C10, tak jak to popisuješ. To není problém.
V tvém zapojení máš jednu malou chybičku, kondensátor C28, který vede příposlech na vstup
U3A máš označený jako C26. Ten je ale u obvodu U3B, takže to je jedinná chyba, kterou jsem našel.
 
Mám následující dotaz:
 
1. dvoubarevná LED1 je v originále zapojena tak, že vývod č. 3 je pro barvu RED, vývod č. 1 pro
GREEN. U tebe je to naopak. Není to nic podstatného, ale možná je to jen překlep.
 
2. Kondensátory C15 a C16 máš změněny na 47 pF, původně 33 pF. Je to jen pro 80 m, nebo je to obecně
vhodnější? Já plánuji, že budu xtaly a výstupní obvod vyměňovat, takže to chci mít na více pásem,
tak nevím, jestli je vhodné tu kapacitu měnit.
 
3. Zenerova dioda u Q6, zřejmě je potřeba držet napětí na W1 pod 6,8 V, je to kvůli tomu?
 
4. Cp9 v bázi Q5 jsi změnil z 1uF na M1, je to kvůli rychlejšímu přepínání?
 
5. V jednom tvém zapojení máš blokované vývody keyeru 2, 3 a 4 kondíky 100 pF, doporučuješ to?
Na tom celkovém upraveném schema už to nemáš. 
 
Další změny jsou mi celkem jasné. Největší změny jsou v obvodu keyeru, např. Q6 se zapojí do desky jen D a S,
Gate se nechá venku a propojí se s uvolněným bodem po D1, atd.
 
Omlouvám se, jestli ti mé dotazy připadají triviální, ale někdy je dobré se zeptat.
 
Díky předem, pokud budeš mít čas na odpověď.
 
Měj se hezky, dfm nsl.
 
Ahoj, Pavel, OK2BMA
 
 

Zde je má odpověď:

Ahoj Pavle
Zrovna jsem se vrátil z akce RAH2017. Jak je vidět, při své práci přemýšlíš a tak to má být. Když se něco staví, pak je to vynikající věc. Zatím tento RIG stavělo asi 6 Hams a nikdo nic nereklamoval. Lumpové...HI. Přesto jim to hraje.
 
ad1.
 
Červená LED je napájená přes odpor R22 a bliká, pokud TX vysílá.  Zelená je napájená přes R23 a označuje zda jsem na kmitočtu 1 a nebo 2. Svítí, pokud jsem na vyšším (3560,8 kHz). Samozřejmě při zaklíčování mění stav. Jinak je využívána při připojení sensorů a vyblikává údaj (bez vysílání). Pokud sis všiml označení 1 a 3, pak máš pravdu oproti originálu je to špatně.
 
ad2.
 
Tyto kondenzátory dělají zatěžující impedanci Xtalu na vstupu. Pokud jsou blbě nastaveny, pak na jednom kmitočtu je šum ve sluchátkách jiný jak na druhém, protože je jiná propustná křivka. Data pro 80m jsou brána z originál Rockmitu podle K1SWL. Vůbec nic se nestane, pokud si najdeš svoji hodnotu. Ale těch 33p by asi mělo stačit i na 80m.
 
ad3.
 
Zenerku potřeboval jen brácha, protože mu to na druhém kmitočtu kňoukalo. Já jsem ji však nepotřeboval a ani nedával. Pomohla změna hodnoty C9 z 10nF na 1nF (rychlejší nabíjení). Zřejmě je to dáno kvalitou použitého Xtalu a jeho aktivitou.
 
ad4.
 
Ano je to dáno tím, že miluji BK. S originálem je přepnutí šíleně dlouhé.
 
ad5
 
Tyto vstupy je dobré zablokovat, zvláště pokud přizpůsobuješ LW antény lambda půl. U jednoho RM jsem to tam dal, u dalších jsem byl líný a nedal a...nic se neděje. Pokud ti to bude šifrovat, pak to tam raději dej.
 
Díky Pavle za zájem a za upozornění a vůbec za to, že někdo také umí přemýšlet hlavou. Ať ti to šlape.
 
Milan


Také jsem z lenosti si objednal již hotovou krabičku. Je to ověřené. Tedy pokud někdo nechce shánět jinou a chce mít již vyvrtané otvory (kromě otvoru pro připojení externích čidel), pak si to může koupi celé na:

https://www.aliexpress.com/item/Aluminum-Case-35-65-100mm-for-PIC-Super-RM-kit-CW-transceiver-Shortwave-Radio/32540817881.html?spm=2114.13010608.0.0.38Q77R

Ještě snad poznámku k provozu s Rozkmitem. Pojďme mu říkat ne RM80CH, ale Rozkmit (to slovo vymyslel Tonda OK1AHB). Aniž bychom se nějak domlouvali, nastal zde efekt, který pamatuji z konce 80. let. Tehdy díky vyřazování radiostanic VXW010 je v Liberci (a ne jenom v Liberci) Luboš OK1VPM předělával na kmitočet 145550 kHz. Nebylo snad hama, který by tu nádhernou a citlivou stanici neměl doma. Protože byla jednokanálová, pak jsme to měli trvale zapnuté a vlastně jsme se pernamentně domlouvali o všem co souviselo s HAM činností. Podotýkám, že počasí nebylo v módě, protože bylo plno problémů se stavbou našich doma vyráběných zařízení. Byla to úžasná doba a opravdu jsme měli takový krásný pocit z toho, že můžeme komunikovat. Jak jsme si začali kupovat již jiná zařízení (full band), pak význam kmitočtu 145550 kHz ustupoval.
    S Rozkmitem je to podobné. Máme jen dva kmitočty (upřímně řečeno to na prázdných bandech  úplně stačí). Kolem Rozkmitů vznikla parta jako OK2BJM OK2BPU OK1DWF OK1USP OK1JRU OK1IF. Pevně doufám, že přibudou další.  Stačí tedy dát výzvu na 3560,2 kHz a ihned se Vám někdo ozve. Vůbec nevadí, že někomu to vysílá přesně na 3560 kHz a někomu ne. Rozkmit je úžasné rádio a tak mu nějaký rozptyl kmitočtů nevadí. Naopak, ti co mají profi rádia, tak mají i úzké filtry. Pokud pracují přesně na 3560 kHz (volací QRP kmitočet), pak nás na 3560,2 kHz většinou ani neslyší. A tak si užíváme té krásné muziky CW. Opět děláme spojení jak za našich OL let. Není problém spojení dlouhé třeba hodinu. To už většinou nezažijete. Systém lovení zemí a 5NN nás trošku degeneroval. Zkuste tedy Rozkmita... Vraťte se k Batličkové době HI.


Rozkmitiáda pokračuje....

Bastlení, to je nádherná věc. Po tvrdých zkouškách našich Rozkmitů se mi ozvali další "stavěči". Pavel OK2BMA a Emil OK2BPU. Současně Standovi OK1HCD již to na prkénku funguje. Karel OK1DWF se nechal inspirovat i dalšími Rozkmity (made in USA) a poslal pár fotografií. Na naší společné dovolené RAH2017 jsme s bráchou měli od sebe antény vzdáleny cca 15m. Trošku jsme pak měli problémy s tím, že při příjmu nás rušil oscilátor od souseda. Nebylo to však fatální a i tak se dalo pracovat. Děkujeme i naší "sledovací" stanici OK2BPU, který nás při našich toulkách sledoval.Karel OK1DWF představil Rozkmita i pro pásmo 40m a 80m. Má to uděláno skutečně kapesně. Snad mu ta destičková baterie bude stačit na dlouhý provoz (má stažený výkon).

Standa OK1HCD poslal fotografie svých výtvorů:Docela zajímavým nápadem je i jeho MINI Logger pro měření a záznam teplot. To by v tom byl ďas, abychom nepřišli na to, proč někomu na Soumaráku zima je a někomu ne HI.


Hraju si, hraješ si, hrajeme si?

Čínská stavebnice Rockmite nám opět trošku zlevnila. Dá se koupit v Číně za cenu o něco vyšší než 400Kč. Na rozdíl od různých "Frogů" a dalších nepovedených stavebnic, však tato vykazuje stálou kvalitu a propracovanost. Pokud nahradíte originál klíč Shift Keyerem, pak nejsou vůbec žádné další problémy. Postavil jsem již 3 a ani u jedné jsem nezaregistroval něco, co by bylo nefunkční. Má, zatím poslední stavebnice, bude však mít označení "Quattro", protože bude mít možnost pracovat na dvou pásmech a to 60m a 40m a na každém z nich na dvou kmitočtech. Bohužel zatím nemám hotovu krabičku a tak jsem celek testoval jen v pásmu 40m. Ukázalo se, že kmitočet 7023 kHz není dobrým kmitočtem. Zde většinou v okolí jezdí "Fauňáci". Tím, že při svém provozu většinou používají QRO a pohodlně sedí někde v autě, znamená, že vydrží být na kmitočtu až neskonale dlouho (na rozdíl od QRP soťáků) HI. Vrátím se tedy k typickému QRP kmitočtu 7030 kHz. Velice při testování a řádném nastavení se mi líbilo potlačení vyšších harmonických. Ale podívejte se na obrázek FFT sami. Stupnice (modré čáry) je v dB a jeden dílek odpovídá 20dB.V bází koncového tranzistoru jsem použil odpor k zemi 68 Ohm. Tím pádem při napájecím napětí 13,8V TCVR dodává 5W výstupního výkonu. (Peak to Peak byl měřen se sondou 10x, tedy toto napětí je 45,5V). Krystaly budu přepínat relátky a to pomocí páčkového přepínače.
K úplné radosti mi pak už bude stačit jen Rozkmit pro pásmo 160m HI. Na vývoji se pracuje.

Jak byl slyšen emergency maják ve Znojmě?

Jak už bylo řečeno, ve versi Shift Keyeru V2.0 a V2.1 je zaimplementována funkce "Emergency majáku". Ačkoliv RM80CH je QRP TCVR, pak při napájecím napětí v rozmezí cca 6 až 15 V, je schopen vyzářit cca 600mW až 6W výkonu. Při rozumné činnosti je tedy schopen šetřit baterie a umožnit dlouhé vysílání. S Pepíkem OK2BJM jsme zkoušeli činnost majáku při průměrně špatné anténě (drát LW20m ve výšce cca 3m), dosti nás překvapilo, jak krásně to bylo se 3W výkonu slyšet. Sice byla Es vrstva, ale vzdálenost do Znojma je z Liberce již taková, že se kromě Es vrstvy uplatnilo šíření i jinými způsoby.Ale poslechněte si to sami.

Emergency.mp3

Emergency volání se skládá z vyslání dvou teček každou minutu a identifikací volací značkou s udáním času od kdy je toto vyvolání vyvoláno (formát HH MM). Tímto způsobem se šetří baterie a neobsazuje kmitočet.Je stavba TCVR závislostí? Jak se dělá každodenní radost? Are you ready for future 60m band?  "Yes I am."

Musím se přiznat, že penzijní čas má svá kouzla. Sice malinko se mi stýská po práci, zvláště pokud si vzpomenu na softwarové vybavení, které jsem měl k dispozici. Zkrátka v době 3D tiskáren mi chybí můj oblíbený SolidWorks. Ale z jiného hlediska je to fantazie. Chodím spát kdy chci, probouzím se kdy chci, nemusím být ve styku s tím s kým nechci. Do toho pravidelná procházka (za letošní rok mám zatím nachozeno cca 2100 km). Přitom se jednou měsíčně probudím a pod polštářem nacházím "chechtáky". Brácha včera řekl krásnou věc. "Člověče dělal jsem revizi objednávek v Číně a já si musím zase něco objednat, jinak by mi přestaly chodit dárky". I takový je krásný penzijní život. Každý den přemýšlet, co si ještě koupit, abych si mohl postavit ještě tohle a nebo támhle to. Nebo jiné radosti. V poslední době mne rozčilují diplomy. Asi to bude tím, že je jich šílená hromada. Pomalu to dospívá do stádia podobnému sbírání QSL lístečků. Opravdu QSL lístečky nesbírám. Prosím neposílejte mi je. Pokud o něco zvláštního a vzácného mám zájem, pak si to posílám direktem a platím si i odpovědní obálku. Nikdy už nebudu vědět kolik mám hotových a potvrzených zemí. Nějak mne to přestalo zajímat. Ale sběr "prkýnek" je o něčem jiném. Je to kus nábytku a nádherně to vypadá. Zrovna včera jsem jedno takové dostal.Jak říká Jana. Tohle sbírej, až bude nejhůř, tak se to dá spálit. Ale ty QSL lístky špatně hoří.

"Vše výše uváděné je legrace a nezakládá se na pravdě". Miluji QSL lístky i když špatně hoří. Tedy prosím posílejte jen ty dobře hořlavé.

Pošťačku a její žluté obálky miluji. Pokud stavba nějaké blbosti není moc riziková a nevyžaduje mnoho času, pak je to jako luštění křížovek. A tak včera vznikl další unikátní kus Rozkmitu, RM60CH.Není to nádhera? Všimněte si i hodnoty uváděné na Xtalu. Takový Xtal skoro ve světě neseženete. 5353 kHz. Nenapadá Vás něco? Jasně, je to kmitočet, který spadá do nově přiděleného pásma 60m. Díky Ondrovi OK1CDJ (který jich nechal vyrobit několik stovek kusů) se tento kmitočet brzy stane standardem pro nový QRP volací kmitočet. Pokud tento Xtal zapojíte do RM60CH, pak sice vlivem jiných okolností (zatěžovací kapacita atd) se dostanete o trochu výš na asi 5353,5 kHz. To však vůbec nevadí. Nahoru to jde ladit excelentně a tak jsem zvolil druhý kmitočet na 5354,1 kHz. Ondra ve svém Hamshopu nabízí tento Xtal za vynikající cenu 50 Kč.

https://www.hamshop.cz/soucastky-c1/5-353mhz-i332/

Proberte si i další QRP krystaly. V nové řadě stojí jen 50Kč.

Protože jsme s Ondrou tento kmitočet vymýšleli spolu, vyhlašuji QRP volací kmitočet v pásmu 60m na:

5353,5 kHz (A basta, byl jsem první HI)

Možná namítnete, že toto pásmo zatím není v OK povoleno. Možná namítnete, že náš CRK se musí věnovat určitě jiným a důležitým úkolům, jako jsou zavalenost sekretářek "předchozím bordelem", budováním "nových pořádků" a expedicím. Tedy zcela zákonitě jim pak nezbývá čas na to, aby podali členstvu zprávu o vývoji jednání s ČTU. Možná vlivem jiných otřesů dostane zatvrzelý polovojenský úředník rozum a zavede to, k čemu všichni ve světě spějí. Harmonizaci kmitotočtů a to celosvětově. Možná ten polovojenský úředník se zeptá těch, kteří to budou používat, kde udělal chybu. Pak už nebude vypouštět v povolovacích listinách takové blbosti jako např. to, že je povolen provoz na:

USB        CW
5276.0    5277,5
5288,5    5290,0
5298,0    5299,5
5313,0    5314,5
5362,0    5363,5
5366,5    5368,0
5371,5    5373,0
5395.0    5396.5
5398,5    5400,0
5403,5    5405,0 

To je přeci šiml jako hrom. Jestliže mám povoleno vysílat třeba na 5362 kHz a to módem USB, pak každý ví, že pravděpodobně celé moje vysílací spektrum bude rozprostřeno (ideálně) v úseku 5362 kHz až 5365 kHz. Tedy pokud tam bude volno, pak se tam klidně vejde módem CW cca 15 stanic (s rozestupy 200Hz). Proč tedy polovojenský šiml nakazuje striktně vysílat modem CW na 5363,5 kHz? Že by mu odposlechový Třinec na to nestačil? Samozřejmě si dělám legraci a vše zjednodušuji. Ale na takovou blbost musíme jako radioamatéři okamžitě reagovat. A ne psát kolik má sekretářka práce. To opravdu nikoho nezajímá, zvláště pokud ji platím z mých příspěvků. Popřípadě psát příspěvky na téma, že placení členských příspěvků musí být povinné pro všechny Hmmm. Taky si myslím, že bych uvítal spojení v novém spolku MARS2 s armádou (Svazarm už ne, ale MARS2 ano). Hlavně, že přitečou nějaké penízky pro nové sekretářky.

Ale vraťme se k Ondrovi. Ondra mi poslal i krabičku na Pixinu. Jako starý konstruktér bych měl určité výhrady, ale je docela pěkná, vytvořená na 3D tiskárně. Cena 120 Kč je (podle mne) také ještě přijatelná.Zkrátka samé penzijní radosti..... Světe chvátej, teprve v penzi se dožiješ slasti definované kdysi jako - každý podle svých potřeb (nebo to bylo jinak?)

S pozdravem PZ (Ptakovinám Zdar)

Jožo Fero


Správné zapojení čidla DS18B20

Byl jsem upozorněn, že v návodu na Shift Keyer mám blbě namalováno zapojení externího čidla DS18B20. Omlouvám se. Chybička vznikla tak, že jsem převzal nějakou knihovnu do Eaglu a autor to tam měl blbě. V odkazu dole je to tedy opraveno.
Poslední schéma Pic Version Rockmitu pro pásmo 80m...

Brácha OK1USP pro Vás namaloval všechny úpravy (díky moc). Pokud někdo chce ještě připojovat čidla, pak prosím prostudujte si schema Shift Keyeru V2.0. Pokud někdo má zájem o naprogramovaný obvod, pak mi pošlete nový PICAXE-08M2 a 38 Kč na poštovné a já Vám ho (zatím) zdarma naprogramuji a pošlu doporučeně zpět (38 Kč poštovné). Musíte však uvést pro jakou značku (Call) to je. Pokud by někdo chtěl obvod ode mne, pak upozorňuji, že při odběru 5ks za něj dávám (za 1ks) 59 Kč plus 12Kč za zásilku. Pokud pominu práci s programováním a balné s cestou na poštu a poštovné 38 Kč, pak cena vychází na 109 Kč. Není však záruka, že mne to bude takto bavit napořád. Jak mi napsal jeden OM, chci na tom zbohatnout. Ano, chci aby se ze mne stal milionář. Tedy pokud obvod budu prodávat za 150 Kč, pak mám "vývar" celých 41 Kč. Abych vydělal milion, pak jich musím prodat 24390 kusů. (Každý obvod musím naprogramovat - cca 5 minut, zabalit, cca 5 minut a odnést na poštu cca 30 minut). Tedy jeden obvod potřebuje čas 40 minut. Pro 24390 kusů potřebuji čas 16260 hodin, to je skoro dva roky života HI.  A tak mohu (pro speciální remcaly) jen doporučit: Lacinější to budete mít, pokud si to vymyslíte a naprogramujete sami. Schválně kolik hodin tomu budete muset věnovat HI. ( Poznámka - Toto byla jen legrace). Dále pro ty, kteří chtějí zdroják a sami si přepíší Call sděluji, že program se stále vyvíjí a  v této versi nemá smysl to dávat z ruky. Až mne to přestane bavit, tak to opublikuji. V té době zcela určitě už se budu bavit něčím jiným a svých 24390 kusů již budu mít prodaných.

Ptákovinám ZdarJak připojovat čidla ke Shift Keyeru V2.0?

Shift Keyer ve versi V2.0 má v programu připravenu část týkajících se čidel. Jednoduše se tato čidla dají připojit ke konektoru 3,5 mm. Vše bude jasné z obrázků.Konektor na připojení čidel je umístěn nad konektorem pro připojení pádla. Deska plošných spojů se provrtá (přibližně vedle obvodu PICAXE a 3 dráty se přivedou na opačnou stranu PS.Schéma zapojení je obsaženo v manuálu pro Shift Keyer V2.0.Pohled na Rockmite s připojenou lampičkou do konektoru "Sensors".

A jak to vypadá, pokud např. chceme změřit externí teplotu? (Položka menu TE)

Změření externí teploty.mp3Beta verse programu Shift Keyer V2.0

Shift Keyer je vyvíjen původně jako přímá náhrada obvodu PIC12F629 ve stavebnici čínského kitu Rockmite. Umožňuje daleko kvalitnější klíčování (Jambic B) a hlavně z tohoto TCVR vytvoří plnohodnotný dvoukmitočtový TCVR. Pro tvůrce programu vytváří podmínky pro různé "blbnutí", které naštěstí je omezeno pamětí obvodu PICAXE 08M2. S největší pravděpodobností tato verse nebude konečná. V současné versi je hlavně šita na míru účastníkům expedice SRH2017, kde TCVR RM80CH (Rozkmit) byl zvolen za základní TCVR pro dorozumívání se členů expedice po celém území Šumavy. Oproti vesrsi V1.12 bylo zde doplněno i něco z možností základních měření.  Byl okopírován i systém kontroly základních životních funkcí, tak jak ho používala armáda USA ve Vietnamu. Pokud se účastník expedice z různých důvodů dostane do zdravotních potíží, je jeho povinnost si do podpaží vložit čidlo externí teploty. Pokud teplota bude nižší než 28 C, pak již víme, že ho nemusíme zachraňovat :) HI. Pokud bude vyšší než 37C, pak má horečku a musíme mu doručit k ochlazení studené pivo. Pokud teplota bude 0C, pak účastník expedice utrhl teplotní čidlo. Stalo-li se to v noci, pravděpodobně si docela užil. Základní beta manuál je popsán ZDE:

Shift Keyer V2.0.pdf

PZ 2017