Systematičnost mi byla cizí, teď toho lituji

Když jsem maják spouštěl, zaslal jsem jen Email přátelům, u kterých jsem si myslel, že je to bude zajímat. Podcenil jsem jakoukoliv propojenost Internetu a vůbec to, že by mi to mohlo přerůst přes hlavu. Pár reportů se sice dá zpracovat tak, aby to mělo hlavu a patu. Ovšem takové množství? Obávám se, že to nezvládnu. Jak by takové zprávy měli vypadat jasně naznačují "profíci" z od našeho ČSDX klubu. Uvádím to zde jako svoje pokání....a vlastně ukázku toho, co by člověk od poslechové zprávy chtěl chtít.

Ahoj, 
Jsem člen ČSDX klubu. Posílám report majáku OK1IF 1999,7 kHz.

REPORT  
=======================================
Miloš Holý (MY)
QTH:  Lhota pod Radčem  locator: JN69UT
RX: IC-R75    Antena:  MiniWhip v 8 m, LW 65 m
PC Fujitsu-Siemens 1,7 GHz, Software: Spectran

2017-08-06  22:19 SELČ    1999,7kHz   ID:   OK1IF  Distance:  142 km  RST 449

Přijímaný signál byl přijatelně silný a čitelný. Vzhledem k tomu, že mám filtr 
na přijímači 1,8 kHz a signál byl velmi silně  rušen QRN od bouřek na východě  posílám 
pouze záznam z PC. Signál byl silnější z LW anténu, na Miniwhip byl podstatně slabší.

Miloš

Ahoj,

Pro zajímavost posílám nahrávky z okolních zemí, jak je to slyšet v Německu /Amberg – 200m beverage/, Holandsku /Middleburg – MiniWhip/ a Anglii /poblíž Wem - 61.8 m Inverted L/ vše na Perseus. Osobně mám svoji anténu mimo provoz /aktivní deltaloop/, tak brouzdám po jiných přijímačích ve světě.

Máš čtivé stránky, fandím tomuto pokusničení, ty dřívější pokusy s vypouštěním balónů a jejich sledováním byly fantastické.

73!

 

Karel Rosenberger


OK1IF_07082017_031_AMBERG.mp3
OK1IF_07082017_038_MIDDLEBURG.mp3
OK1IF_07082017_049_WEM.mp3

Díky Karle za ukázku, co je to preciznost, co je to oddělení balastu od cenných údajů. Už jen v názvu souboru je obsaženo vše a nemusím složitě zjišťovat, co je co. Halt tuto stránku jsem silně podcenil. Takto bych si to představoval. Halt, kdo je profík, ten je profík. Já jsem jen posluchačský Amatér HI.


Zavalen reporty

Kluci....moc se omlouvám, že na Vaše Emaily s reporty reaguji pomalu. Jsem zrovna ve stádiu balení věcí na SRH a tak toho času moc není. Velice podrobné zprávy mi poslal Luděk OK1HAS. Od ostatních je to velice zajímavé, ale vrátím se k tomu až po naší expedici. Všem samozřejmě musí být jasno, že stošedesátka se šíří pořád stejně HI. Naší bývalí MVT závodníci přesně vědí, jak si to dříve užívali. Tento maják je však naschvál posazen co nejvýše a zajímavé na tom je to, že by měl být zde lépe slyšen. Je to přesně to rozhraní, kde vzniká i při zvláštních podmínkách směrnicový efekt zdola. Moje anténa na 2MHz je zde typická NVIS. Tedy vyzařuji něco kolmo nahoru. To je ta vada a asi by bylo zajímavější to pustit do nějakého vertikálu. Naše pokusy však mají vést k prozkoumání prozkoumaného. Zkrátka v kdejakém "spravočníku" se mohu dočíst, co a jak. Pokud však mám možnost si s tím pohrát, pak je to pro mne zajímavější. Opravdu tato výzva vznikla v době, kdy jsem se potřeboval spojit z kempu Zahrádky na nouzové tábořiště pod Plechým. Osmdesátka přes den již byla v takovém útlumu, že to bylo pro QRP signálky nečitelné. 5W na 2metru také nestačilo. Myslím, že spojení povrchovou vlnou by zde fungovalo. Ale nebojte, s bráchou OK1USP to vyzkoušíme HI. Jak už jsem zde několikrát říkal, naše parta se trošku smrskla (pánové se již vymlouvají na bolavá kolena a na manželky), ale zdravé jádro funguje. Budeme večer kolem 21SELč pravidelně na 3560,2 kHz a nebo na 3560,9 kHz. Možná to pak posuneme na 20 SELC. Vzal jsem sebou i paměťový klíč, tak budeme schopni nahrávat QTC a sdělovat všem. Tak se dozvíte poslední novinky. Jestliže se nám podaří přizpůsobit antény i na těch 2MHz, pak bychom byli QRV i pro případná spojení. Velice zajímavé spojení bude s Vaškem OK1DCS, který je těsně za vzdáleností pro šíření povrchovou vlnou. Celkovou zprávu pak zpracujeme. Díky tedy ještě jednou všem OK1FGD, OK1FII, OK1DCS, OK1DBS, OK1TP,  OK1JAX, OK2BMA, OK1BJH, Vaškovi Dosoudilovi (nemohu  si vzpomenout na jeho značku) , OK1HAS a mnoha dalším za zajímavý experiment. Občas se na ten kmitočet vraťte, chtěli bychom i ze Soumaráku zkusit nějaký maják. Tedy oficiálně to vypnu zítra po ránu (7.8.). Jo a kdyby se s námi někdo chtěl spojit jinak, pak máme sebou mobila a nebude problém si přečíst Vaše Emaily. Případně budu na Zello, kde jsem registrován pod svojí značkou.
PZ MilanProjekt Libeň (krycí název bývalé radiostanice ČSA - RO 21) pro účastníky expedice SRH2017 zahájen.

Už dlouhodobě v období slunečního minima se mi stýská na Sotách po pileupech. V době maxima stačilo jen na 7032 KHz zavolat "sota" a okamžitě se spouštěl pileup. V dobách dnešních minim je povětšinou kritický kmitočet takový, že první možné spojení je na vzdálenost 600 km a dále. Tedy vlastně jakoby ubylo stanic. Random spojení skoro nejdou a tak většina soťáků používá selfspotting. Ale i tak jsou signálky slabé. Lepší by na tom bylo pásmo 60m, ale tam je situace v OK jaká je. Na osmdesátce je obrovský útlum a tak mne někdy napadá, že by bylo výhodné používat povrchové vlny na kmitočtu kolem 2MHz. Zkrátka spojení SOTA x Kemp. Zkrátka vrátit se ke spojením, které používal Wehrmacht v době 2. války.

Úkol pro účastníky:
Jak to bylo s tou Libní? Má náš RM160CH za 400Kč lepší parametry? A jaký bude náš dosah?RO 21 „LIBEŇ“ je simplexní radiostanice se superheterodynním přijímačem s jedním směšováním a vysílačem s částečně sdílenými obvody. Kmitočtový rozsah je 2000-2990 kHz s dělením na 100 kanálů s odstupem 10 kHz. Druh provozu je volitelně:

A3 (fonie s amplitudovou modulací),

A1 (nemodulovaná telegrafie).

Vysokofrekvenční výkon vysílače při A3 a A1 je nejméně 0,1 W. Dosah s 1,5 m prutovou anténou do 5 km při A3.

Citlivost přijímače je lepší než 5 µV při A1 a lepší než 10 µV při A3.

Tak v technických podmínkách píšou, že s výkonem 100mW a při A3 se dovolávali s 1,5m prutem do 5km. To musíme odzkoušet. Největším problémem bude anténní člen s velkou cívkou s velikým Q.
Nemá to někdo doma a nebyl by ochoten ten anténní člen prodat (zapůjčit?), pokud možno i s originál anténou? Ještě mne napadá, že určitě žijí bývalí vojáci, co RO 21 používali. Nechtěl by někdo z nich poslat svoje zážitky, které bych zde pro nás všechny publikoval? HI Díky mocKamarádi, kteří tvrdili, že je blbost se spojovat na 2MHz, neměli pravdu...

Nikdy nevěřte zaručeným radám kamarádů. Pokus je pokus a tak věřím, že Rozkmit na 2MHz má svoji nezastupitelnou roli v HAM sportu. Již dříve jsem zkoumal "směrnicový efekt" na spodku vrstvy F1. Funguje to dokonale. Zrovna tak při Delingeru není šance na spojení v celém spektru kmitočtů. Kmitočet 2MHz a povrchová vlna umí své. Ale je potřeba ten maják nechat delší dobu. Je jasné, že na 2MHz v denní době bude takový útlum, že to nikdo neuslyší. Ovšem při zapadání sluníčka vše začíná fungovat. Podívejme se na typický ionogram ze dne 4.8.2017 v době cca 1945 SELC.


Vidíme zde na kmitočtu 2MHz Es vrstvu. Koneckonců, ta se zde vytváří přes léto naprosto pravidelně. Z této doby jsem dostal 2 nahrávky od Luďka OK1HAS (Luděk patří mezi mé oblíbené "ušaře")

Maják OK1HAS cca 1900 SELC.mp3
Maják OK1HAS cca 1950 SELC.mp3

Zde na nahrávce si všimněme, jaký vliv má "naklonění" sluníčka. 3íření probíhá směrem do Milevska, tedy na jih.

Pokud přijímací stanice je z východu (má tam dříve tmu jak zde), pak ve stejnou dobu je to o něčem jiném. Nahrávku poslal Emil OK2BPU z Prostějova.

Maják OK2BPU cca 1950 SELC.wav


Pro analýzu potřebujeme jen více záznamů. Rozhodl jsem se tedy, že maják nechám běžet až do pondělí 7.8. Prosím posílejte nahrávky. Je to velice zajímavé. A díky všem nadšencům. A pesimistům říkám - poslouchejte, co umí kmitočet 2MHz.

Nahrávky po 21. hodině:

Luděk poslouchal následovně:
OK1HAs_2105.MP3

Pak Luděk nahrál mé spojení s Oldou OK2ER

OK1HAS_2130.mp3

No a asi jste zvědavi, jak poslouchá Rozkmit v jeho totální jednoduchosti. Nahrál jsem (dost blbě) Oldu OK2ER.

OK1IF_OK2ER.mp3

Že existuje i směrnicový efekt "zdola" je nám známo. Upozorňuji, že ve světové literatuře výraz "směrnicový efekt" nenajdete (je to jen můj termín HI). Ale pojďme se podívat na ionogram z dnešního rána:


Všimněte si zalomení (ohnutí nahoru) zelené křivky v okolí kmitočtu 2MHz. Zelená křivka platí pro "jiné polarizace", kdežto červená je pro horizontální polarizaci. Pokud křivka dostane charakter čáry směřující nahoru a přechází přes pracovní kmitočet, pak většinou dochází k zesílení signálů a to (z pravé strany u kritických kmitočtů) až 20dB (pánpůh nám krátkodobě posílil náš maják stokrát). Pokud tento efekt vzniká odspodu, pak to funguje podobně. Může to vznikat jen na kmitočtech kolem 2MHz (nikde jinde to tak není) a většinou to platí pro jiné polarizace (např. vertikál). Určitě by si známí TOP (160m) DXmani mohli vylepšit svoje score, pokud by místo kmitočtů kolem 1825 kHz se odstěhovali těsně pod 2MHz. Jsem zvědav, kdy někoho toto napadne a dá na nějaké konferenci návrh "přetočení" bandu 160m. Zkrátka hlavní DX provoz kolem 2 MHz a běžné pokecání tam dole. Ale poslechněte si signál z dnešního rána, který zaslal Emil OK2BPU.

OK2BPU_500.wav

Emil píše:

Je to v 5:00 local 5/8/2017.

Rádio IC-756 PROII. FILTR je záměrně 1 kHz.

Ant.  FD4.

Záznam ze sluchátka do mikrofonu.

                                                       EmilSnad ještě k majákům. Maják nemá být slyšen (jen tušen). Pak má význam a neruší ostatní účastníky. Zdá se, že v pásmu 160m je takovým výkonem asi 100mW až 1W. Pokud by někdo chtěl provádět tento výzkum sám, prosím nepoužívejte větších výkonů. Typickým příkladem budiž  systém majáků na 3594,5 kHz. Jsou tak silné a tak pokrývají celé území, že vlastně nám jednou pro vždy "usurpovaly" kus kmitočtového spektra. Prosím tedy na majáky jít s rozumem.

Nahrávka kolem 8 hodiny od Luďka OK1HAS

http://vocaroo.com/i/s1qjKyhnclHq

(upozornění, nahrávky z vocaroo časem budou smazána - mají omezenou životnost)
Kolem 10 hodiny poslechové zprávy (šíření přes Es)  OK1TP (579), OK1FII Mělník (529), OK1IW Liberec 599 +20dB

Poslech 5.8. asi kolem 12 hodiny SELC

V této době se na kmitočtu vyskytovala Es vrstva. Koneckonců v poslední době je to spíš pravidlo než sporadika. Zatímco Emil 2BPU píše:

Milane .

V 10:00  místního času to bylo slabé.

11:11 místního času při pozorném poslechu tam čitelná stopa je.

Ve 12:00 místního času ,pokud maják běžel , tak tady u nás slyšet nebyl.

Ve 12:00 jsem tu nahrávku šumu neprovedl.


Zatímco většinou píšete, že je to slabé, tak Ruda OK1FFI posílá nahrávku.
OK1FFI.3gp

Profil mezi sebou máme následující:


Tedy vzdálenost cca 17km a vizuální neviditelnost. Byla sice Es vrstva, ale slyšet to je parádně. Zkrátka povrchová vlna funguje v tomto případě dokonale. Pochopitelně to nemohlo fungovat k Emilovi. Bylo by to na 2 skoky a to opravdu nejde. Zkrátka toto je modelová situace, kde veškera VKV rádia to s malým výkonem neumí. Zkrátka spojení "Koňský vrch" pod Plechým a na Soumarák musí fungovat. Omlouvám se všem, že popisuji něco, co je všeobecně známé. Chtěl jsem jen ukázat, jaký je to nádherný band.Další ze série Rozkmitů on air, tentokrát pro pásmo 160m
(Poslouchejte kmitočet 1999,7 kHz, kde provizorně poběží 2W maják)

Stavět Rozkmity je něco jako luštit náročnou křížovku. Stále mne vzrušuje myšlenka na využití povrchové vlny v pásmu 160m. Byl jsem však přesvědčen kamarády, že spojení tohoto typu jsou určitě zajímavá, ale vlastně přináší jen komplikace. A to vlastně již s nutností používat dlouhé antény. Přesto nám to s bráchou nedalo a do Rozkmita jsme se pustili. Samozřejmě jsme použili laciný Xtal pro kmitočet 2MHz. Těch dostanete na Ebay plno a to za cenu někde asi 5Kč za kus. Problém však nastává ten, že tento Xtal nelze rozlaďovat přímo kapacitou o více jak 200Hz. To je opravdu velice málo. Tedy idea využívající varikap je nereálná. Lze však použít jako kapacitu MOS tranzistor BS170 a to v následujícím zapojení:Tranzistor BS170 je pak připojen ke známému klíčovacímu obvodu Shift Keyer. Při použití tlumivky 330uH lze pak bez problémů zajistit rozladění minimálně o 500Hz (to už dostačuje). Musel jsem však použít kondenzátory v děliči až 330pF. Některé krystaly totiž s menší hodnotou neradi kmitají. Pokud budete mít aktivnější krystal a podaří se Vám použít nižší hodnoty kapacitního děliče, pak můžete dosáhnout i vyššího rozladění. Tedy ve výše uvedeném zapojení jsem dosáhl těchto dvou mezních kmitočtů:

1999,2 kHz a 1999,7 kHz

Dalším problémem je nastavení širokopásmového transformátoru. S hmotou FT37-2 se zde dosahuje dosti nízké účinnosti PA stupně a to konkrétně někde kolem 35 procent. Nejsem však u zelených a tak se mi zde nechtělo dělat další výzkumy. Abych odlehčil PA tranzistoru, tak jsem nastavil zkrátka nižší výstupní výkon. Emil OK2BPU mne upozornil na lepší způsob nastavování, než je dávat k zemi z báze na zem PA transistoru odpor řádově 27 Ohm. Zkrátka jednoduší je dát za vazební kondenzátor do série nějaký odpor, jak je namalováno na níže uvedeném obrázku.


Konkrétně já jsem použil v sérii hodnotu cca 22 Ohm. Dosáhl jsem tím výstupního výkonu při napětí 13.8V asi 2.5W. Počty závitů jsou na obrázku. Jako výstupní dolní propust jsem použil navrženou propust s Fo na 2,5 MHz. Jak je viděl z měření FFT, bude nutné si s tím ještě trošku pohrát. Potlačení druhé harmonické je cca 25dB a zasloužilo by si lepší hodnotu.


Upravil jsem i program pro Shift Keyer, který jsem uložil pod versí V2.31T (písmeno T jako TopBand). Od běžné verse se liší pouze tím, že jsem změnil výšku tónu příposlechu na 500 Hz a zrušil jsem v menu "B" maják, který vysílal "MOE". Je to logické, protože na 160m bandu žádná liška pracovat nemůže. Menu "B" jsem tedy předělal tak, že se hraje nekonečná smyčka dlouhé čárky, následovaná značkou lomenou písmenem "B". Pak následuje 20sec pauza a celé se to do nekonečna opakuje. Tento maják může mít někdy "výzkumné" využití při zkoumání podmínek šíření. Jak se šíří vlny v pásmu 160m je všem známo. Obecně se však dá říci, že čím výše (myšleno ke konci povoleného pásma), tím lépe. Celek jsem před dovolenou narychlo zadělal do čínské krabičky s tím, že to po dovolené vše vylepším a dodělám. Ale abychom se přesvědčili co umí 160m band, pak bych od dnešního dne (4.8.) do zítřka 5.8. na kmitočtu 1999,7 kHz pustil maják o výkonu 2W. Potřeboval bych od Vás zpětnou vazbu v podobě buď nahrávek (ne prosím dlouhých) nebo stačí i report. V době slunečního minima by někdy tento kmitočet mohl mít docela zásadní použití. Anténa LW42m.Rozkmitiáda OK1IF. Nahoře RM40CH, pod ním RM60CH, dále RM80CH a úplně dole nový Rozkmit pro pásmo 160m.