SRH2013 - Vysněný čas?

Asi bude dobré vysvětlit, co vlastně zkratka SRH znamená. Ačkoliv to Jarda OK1MKX nepřiznává, toto označení vymyslel vlastně on. Je to zkratka pro Summer Radio Hiking, nebo-li letní radiové toulání. Zkrátka spojení turistiky, pobytu v přírodě, poznávání s činností spojené s radiovým vysíláním. Bohužel dnes už nastala doba, kdy náhodná spojení se dělají velice obtížně. Souvisí to s novým pojetím komunikace a ať chceme nebo nechceme, už to rádio v pojetí "náhodných" spojení pozbývá na významu. Stále více se používá ve sbírání zemiček (a to na všech pásmech) a na závodní pojetí, ať už v klasických závodech, či v expedičním provozu. Při tomto způsobu už se nám vytrácí klasické povídání (možná i ten starý dobrý HAMSPIRIT) a celé se to převádí v boj s časem. Samozřejmě ještě klasické povídání existuje, ale o tom se raději nebudu zmiňovat. Různých WX kroužků jsou plná pásma. Občas si někdo i samomluvou "léčí" určité problémy v duševním zdraví. Ale proti gustu žádný dišputát, dělejme si co se nám zlíbí, snad bych upozornil na nutnost dodržovat určitou  slušnost. Ale asi i tady jsem ze starší školy. Dodnes děkuji vynálezcům SOTA programu. Je to program, který mi dává šanci vidět něco nového, nutí mne něco dělat a to to, co bych nikdy asi nedělal. Nepatřím mezi Sotaře, kteří během jednoho roku dokáží "nasekat" 1800 bodů. Dokonce při analýze některých tras, se mi to zdá podivné. Ale to si každý musí zodpovědět sám před sebou, jestli takto a nebo jinak. Jedno je však jisté, při vylezení na sotu většinou zažijeme mini pile up, tedy adrenalínový stav. Je to taková odměna za naše snažení. Když tedy soty, pak samozřejmě především ty, které jsou nejvíce bodově ohodnoceny, tedy mají výšku vyšší než 1000m nad mořem. Samozřejmě se již nezmiňuji o tom, jaké úsilí musíme při lezení na SOTU zdolat. Někdy i dvoubodovka Vám dá pěkně "pokouřit" a spotřebujete na její zdolání hodně sil. Proti tomu takový Ještěd s odloženým autem na Ještědce, je vlastně procházkou rájem. Ale tak už to bývá, že nic nejde dotáhnout k dokonalosti. Většina sotařů to dělá pro zdraví a motivaci k pohybu, než pro "honění" bodíků. Zkrátka tak, jak se poslední dobou mluví o "duchu" ústavy, tak bychom mohli mluvit i o duchu SOT. No dobrá, ale přeci jenom těch 10 bodových sot je nejvíce v Jižních Čechách. A to v oblasti Šumavy, zkrátka oblasti, kterou již od svého mládí velice miluji. Je tedy jasné, že pravidelně na letní dobu plánuji expedici.
    Čím je tato expedice vyjímečná? Asi taky tím, že po 21.6.2013 (můj datum odchodu do předčasného důchodu)
se dá spustit v jakýkoliv čas a teoreticky může trvat libovolně dlouho. Letos byl plán odjezdu stanoven na 16.8.2013. Jak se tento datum blížil, byl jsem stále nervóznější. Nepatřím mezi typické samotáře, přesto však jsem v určité samotě našel zalíbení. Možná to vzniklo i tím, že jsem poslouchal pana Cimického, který upozorňoval na to, že nás ničí stres a to téměř všude. Jako zásadu pro jeho potírání radí:
Zkrátka z pohledu pana Cimického je SRH ten ideální čas na totální relaxaci a to i s výrobou vlastních endorfínů. Zkrátka jsem to nevydržel a odjel již 11.8.2013. O svých zážitcích bych se s Vámi rád podělil v seriálu na pokračování.

SRH 2013 Den První

Jsem smolař a opět zažívám trapas při cestě ze soty. Naštěstí jsem ho však vyřešil bez ztráty květiny. Že nevíte o co se jedná, tak to musíte číst dál:

SRH 2013 Den Druhý

Počasí se mění a dokonce i prší. Jdu na SOTU Jelení vrch a nevědomky provokuji srnce. Víte, že srnci štěkají? Já to nevěděl, ale čtěte dál.

SRH 2013 Den Třetí

Ne všechny ženské v kritických situacích "piští". Přicházím do kontaktu s "mojí" generací vodaček. Sice prekérní situace, ale ohleduplnost ještě existuje.


SRH 2013 Den Čtvrtý

Medvědí stezka mi přirostla k srdci. Kam jinam jsem se mohl vydat než po ní.

SRH 2013 Den Pátý


Aktivuji způsobem "Turbo" SOTu Kleť a přicházím téměř až do obce Pičín. Že nevíte kde to je? Tak to musíte číst dál.

SRH 2013 Den Šestý


Bojíte se vkročit do vojenského prostoru Boletice? Ne nebojte, v sobotu a v neděli můžete. Nic tam nehrozí. Ale přečtěte si o tom dále.

SRH 2013 Den Sedmý


Odjíždíme od Vaška směrem na Soumarský most. Expediční skupina se schází v plném počtu. Natahujeme anténu a zkoušíme krotit štěkající psi. Naštěstí to odnesly jen naše kalhoty. Někteří členové expedice mají "neviditelný" stan. Proč? Tak čtěte dál.


SRH 2013 Den Osmý


Zatímco já jdu na Bobík, zbytek družstav aktivuje JC033. Jde jim to dobře, až do chvíle, kdy jim OK2PDT/P říká, že je také na sotě JC033, ale nevidí je. Kluci okamžitě přestávají vysílat. Já zatím nouzově zastavuji vlak, abych se vůbec dostal do tábořiště. Ale chcete znát podrobnosti? Pak čtěte dál.


SRH 2013 Den Devátý


Polovina účastníků expedice odjíždí. Proč? Tak to musíte číst dál.

SRH 2013 Den Desátý


Přemísťujeme se na Antýgl. Přijíždí za námi Pepík OK1BJH, společně aktivujeme Sotu Antýgl (Sokol). Pepík na fotografiích vždy vypadá jako manekýn. Víte proč? Tak čtěte dál.

SRH 2013 Den Jedenáctý

Víte, proč Pepkovi OK1BJH chutnala moje káva? Víte, co dělají občas psi s cyklisty? Nevíte? Tak to musíte číst dál.

SRH 2013 Den Dvanáctý


Přijíždím do kempu Babylon. Chtěl jsem aktivovat Čerchov, ale nakonec to dopadlo jinak. Proč? Ale to je popsáno dále.

SRH 2013 Den Třináctý


Dnem třináctým expedice SRH 2013 skončila. Zážitky však zústávají uvnitř a již přemýšlím o další expedici v příštím roce. Doufám, že jsem touto "mini" kronikou malinko přiblížil i Vám moje radosti a strasti a že jste je prožívali ještě jednou se mnou.
Snad jen zbývá ještě dodat průměr nákladů.
Expedice stála asi 9000 Kč. Z toho asi 2500 Kč benzín, kolem 2000 Kč za ubytování (asi 180 Kč na noc). Zbytek jsou náklady na stravu, vstupy atd. Na expedici bylo aktivováno celkem 25 sot, nachozeno přes 200km, najeto kolem 1100 km. Opravdu to stálo za to.