K čemu bude dobrý SMS Memory Keyer?

Hrabal jsem se v krabičce nadepsané "Klíče různé". Je zde odkladiště různých klíčů, jako pozůstatky různých geniálních čínských stavebnic a pod. Zaujaly mne zde však obvody 12F683P, které jsem kdysi kupoval od N0XAS pro RockMity. Jo tenkrát byl kurs dolaru někde kolem 14 Kč a obvod stál někde kolem 3,5 USD. Za nějakých 60 Kč jsem si je nakoupil do zásoby. Chvíli mi dalo práci, než jsem zjistil, která verse tam je vlastně od N0XAS nahraná a co vlastně umí. Zjistil jsem, že se jedná o versi RM Picokeyer 3.2. Ta právě již byla od Daveho dělaná s PIC 12F683 a tak měla větší paměť pro ukládání textu. Šlo do tohoto obvodu nahrát 2x100 písmenek. Text z jedné paměti se mohl řetězit s druhou pamětí a tak vlastně maximální délka uloženého textu je 200 písmenek. To už není k zahození. Mám sice od N0XAS Masterkeyer, kde obsah paměti je daleko větší, ale potřebuje to pro svoji činnost další zdroj a je to těžké a veliké. Chvíli jsem přemýšlel, zda by ten obvod nešel nějak využít. Samozřejmě ve spojení s moji oblíbenou čínskou modrou krabičkou. Mít možnost nahrát text do paměti je obrovská výhoda. Sám jsem v minulosti používal velice oblíbenou hru, kdy jsem každý den našeho pobytu na dovolené, shrnul zážitky do textu a vysílal v majákovém módu. Zajímavé bylo i to, že tento text velice rádi poslouchali až v Polsku ve Gdaňsku. Asi by bylo dobré tu paměť nějak rozšířit, abych nemusel stále přemazávat v paměti uložené a předdefinované výzvy. Napadlo mne toto:V originále odpor R2 byl vytvořen softwarově jako pull up. To se mi však při napájecím napětí 3V moc neosvědčilo. Jedná se vlastně o dva obvody sendvičově na sebe položené a rozpojené mají jen napájecí nožky č. 1 a 8. Podle polohy přepínače tedy spouštím buď klíč 1 a nebo 2. Tyto klíče mohou mít různé nastavení a různě uložené texty. Celé jsem to za mechanické pomoci bráchy OK1USP, zrealizoval na universálním spoji.Toto sendvičové provedení se dá pochopitelně rozšiřovat. Dostávám tedy možnost nahrát text o max. délce 200 písmenek. Zkusil jsem si nahrát obyčejnou zprávu, kterou jsem měl napsánu někde v notýsku, ještě z doby SRH:

VVV OK1IF/B QTC DORAZIL JSEM NA SOUMARAK VE 13 HOD QTH JN69VV12AB MAJAK MOE AKTIVNI 3579R4 KHZ BUDU U STIKY A QRV 433R550 MHZ PZ MILAN

Tato zpráva je cca 130 písmenek dlouhá a je jasně charakteru SMS, tak jak ji všichni známe. Samozřejmě nevím, kdy posluchač si ji poslechne a tak může být vysílána s různou čekací dobou libovolně dlouho. Jak to pak může vypadat?

Radiová SMS.mp3

V Rozkmitu sice mám speciální funkci majáku přítomnosti, s možností vyslání až 99 různých kódovaných zpráv, ale toto je lepší, protože se nemusí nic kódovat. Docela se mi to líbí. Klíč se automaticky i uspává a tak není problém s životností baterie. Kdyby někdo z členů týmu SRH měl zájem, pár těch obvodů zde ještě mám. Kdyby někoho napadla otázka, proč je zde výstup do sluchátek, když to stejně budu slyšet z TCVR, pak mu odpovídám. Při nahrávání textu do pamětí se neklíčuje vysílač. Musím tedy použít sluchátka zapojená přímo do klíče.