Indikace napětí u SW40+ speciál a to za pár korun....

Když jsem byl na Sota expedici, všiml jsem si, že po navštívení několika sot se mi šíleně zhoršila stabilita VFO. Zvláště při osvícení TCVR sluníčkem, jsem pozoroval silný teplotní drift. Nevěnoval jsem však tomu pozornost a jezdil dál. Když jsem však přijel domů, změřil jsem napětí LION baterie (3 článková). Voltmetr ukázal napětí 8,5V, což je napětí 2,8V na článek. Tedy kritické napětí, ohrožující životnost baterie. Současně jsem prostudoval schéma a byl jsem doma.VFO je laděno varicapem, kde stabilizované napětí pro varicap je tvořeno běžným monolitickým stabilizátorem 78L08 - U2. Aby tento obvod řádně pracoval, měl by mít na vstupu napětí větší jak 10.5V. Tedy vybíjet článek LION baterie pod 3,5V je nesmysl. Je tedy nutné do TCVR doplnit indikátor napětí - digitální voltmetr. Jak jsem to vyřešil?
Pomohla opět čínská elektronika.http://www.dealextreme.com/p/digital-multi-cell-lithium-battery-voltage-lcd-display-for-r-c-models-20024

Za necelých 55 Kč (i s poštovným), jsem zakoupil obvod, který je primárně určen k měření napětí u balancérů. Tento obvod jsem pak zabudoval do skříňky TCVR. Spotřeba obvodu (rozsvícené segmenty) je někde kolem 25mA. Není to sice mnoho, ale rozhodl jsem se, že tento digitální voltmetr budu zapínat páčkovým přepínačem, který má prioritní význam zapínání monitoringu při programování pamětí elbugu. Jak to pak vypadá? Bohužel jsem na čelním panelu již nenašel volné místo.


Jak si můžete všimnout, voltmetr ukazuje 11.7V a to nádherně kontrastním způsobem. Myslím, že kdybych to kupoval v OK, tak bych dal jen za poštovné asi 130 Kč. Zkrátka dnes už se nevyplácí nic stavět, ale spíše se rozhlížet, kde se to v té Číně dát koupit.