SELIA A NEB "SEN LIBERECKÝCH AMATÉRŮ"

Selia 1 Byla konstruována jako samostatný  CW vysílač s pevně nastavitelnými dvěma pevnými kmitočty. Přijímač byl koncipován jako přeladitelný v celém amatérském pásmu 80m s možností poslechu i SSB signálu. Více však...

  Chodic.gif (17995 bytes)

PROC SE SELIA PREDELAVA?  

SELIA V ZATEZKAVACIM PROVOZU

SCHEMA SELIA

SELIA DATA

Oscilator pro QRP prijimac

Prepinace          

******************************************************************************************************************************************************************

Od této koncepce se nakonec ustoupilo a bylo rozhodnuto o vytvoření SELII 2.

SELIA 2 Je koncipována jako "telegrafní mobilní telefon". Více najdeš zde...

SELIA 2

Telegrafní mobilní telefon..... Tak to tu ještě nebylo. ( Prosím aby na tento název byl udělen copyright ). Už se Vám stalo, že naši operátoři v určitých částech nevykrývají? Ano, proč by budovali BTSky pro medvědy. Jedna BTS je v průměru přijde na 2 mil Kč a tak.... ZAPLAŤPPÁNBŮH že to někde nefunguje. Ha to je naše doména. To je náš záchranný systém RADOZ ( Raději do hospody zalez ). Ale jak dát vědět do základního tábora, že jsem v hospodě?

    Tak a jsme u toho. Potřebujeme Selii....

Nová technická specifikace:

Jaký výkon

   Samozřejmě co největší. Čím jsme limitováni? Samozřejmě výdrží baterií. Při našich besedách jsme se sjednotili v názoru, že 2W výstupního výkonu je asi ještě únosná a přijatelná mez. Při 12V napájení to znamená odběr asi 350 mA. Při použití NiMH baterií 1600 mAh, pak není za celou dovolenou nutno tyto baterie dobíjet ( 10 letá zkušenost s DATLEM). Ono to sice funguje i se 150 mW, ale...

Porovnejte signál z OK0EN přijímaný na FT900 s CW filtrem 250 Hz na relativně kvalitní anténu.

OK0EN WAV (250 kB)

Ono to sice funguje, ale pokud by to bylo o 2 S silnější, pak by to bylo skvělé. To je přesně oněch...2W.

Jaký přijímač?

Už v Selii 1 se nám nesmírně líbilo, jak přímosměšující radio je odolné a citlivé. Kdo je zvyklý na " ušní " filtr, většinou nemá problémy s druhým záznějem. Rušivý signál " z leva ", lze eliminovat přeladěním oscilátoru na druhou stranu ( reverzní příjem ). Z tohoto důvodu bylo stanoveno, že by se přijímač SELII 2 měl přelaďovat minimálně o 1,2 KHz.

Je nutná stabilita? Ladění a nebo Xtal?

Po více než 12 leté zkušenosti z různých lesních a podvodních expedicí jasně prohlašuji. QRP signál na skedy musí být stabilní. Z tohoto důvodu jsem navrhoval použití Xtalu na vysílací i na přijímací straně. Podařilo se mi sehnat větší množství Xtalu 3550 a 3546 KHz a tak to nebude problém.

Jeden oscilátor? Co s odskokem oscilátoru při příjmu?

František OK1FW mne přesvědčil, že cesta různého rozlaďování a dolaďování si přímo protiřečí s bodem " stabilita ". Franta se rozhodl, že vlastně TCVR bude samostatný vysílač a samostatný přijímač. Každý se samostatným VXO.

Jak s příposlechem?

Jednoduše. Celá koncepce je udělána s možností full BK a tedy s příjmem vlastních signálů. Blokování přijímače při vysílání bude pouze diodama ( funguje to). Celý systém tedy nebude mít jediné relátko.

No a jak se to rodí?

Včera Franta OK1FW přinesl ukázat již hotovou přijímačovou desku. Nádherně to poslouchá a tak......

Je to zatím vývojový vzorek 1 ( Franta to většinou vylepšuje a vyrábí 3x). Montáž je oboustranná za využití i prvků SMD.

No což... těšíte se taky tak jako já?