Vzhůru do CQ WPX SSB 2009..... ("masový" závod)    

Pokud říkáme "masový" závod, pak je tím myšleno slovo maso. Zkrátka někdy teče i krev HI. Už v roce 2004 jsem prohlásil, že toto je totální degradace HAM závodů. Širokopásmové druhy spojení a závody, to skutečně nejde k sobě. Pokud někde něco platí a bylo řečeno o 90 procentech, pak zde říkám 95 procent (Jirka mi to promine). Prohřešky proti "dobrým mravům" (všimněte si, že úmyslně neříkám HAM spirit) jsou zde základní závodní taktikou. Opakovat zde základní pravidla závodu asi nemá smysl. Pojďme se tedy na to podívat jen z hlediska QRP a kategorie SO.

Jaká taktika?

Víte, pokud se zeptáte našich špičkových stanic a požádáte je, aby Vám něco poradili, těžko z nich něco vytáhnete. V SSB závodech je to především o výkonu. O tom se všeobecně po světě nemluví. I pro HP kategorii platí omezení 1500W out. Úsměvné.... Jakmile nemáte HW (např. pořádné přijímací antény BVG) a nemáte patřičný výkon, pak těžko v tom mumraji něco uslyšíte. Jakmile se neudržíte v RUNu, pak Vaše šance v módu S&P na vítězství je mizivá. Co ale QRP?

Tak to je o něčem jiném. Zde snad i ten největší optimista nebude uprostřed vřavy zkoušet RUN. Tím neříkám, že se třeba nedá 5 procent spojení v RUNu udělat. Ano dá. Ale jen za určité doby (např. na 80m jen v době než "naběhnou" nebo spadnou podmínky). Anténa typu "pádlovka" je zde ve výhodě. Daleko výhodnější by bylo pro QRP např. pásmo 10m. To je široké, většina DXů používá směrovky. Bohužel však bude pravděpodobně zavřené. No dobrá, jsme začátečníci, máme FT817 a "novodobou" licenci třídy A a chceme si to také zkusit. Jak asi na to? Pokud to bude Váš první závod, pak Vám asi nepůjde vítězství, ale o pokus...radost. Dobrá... Jak říká Jožo Fero, nejdůležitější ze závodu je vybrat si vhodnou kategorii. Pokud vím, že moje pádlovka moc nefunguje na 20m a výše, pak co bych tam dělal? Přesto však mám docela dobrý pocit z toho, že na low bandech mi to funguje a mám to ověřeno. To je dokonce v závodech SSB docela dobrá výhoda. Základní podmínkou by tedy mělo být studium posledních výsledků a výsledkových listin. V tomto závodu totiž každý QRPista podléhá "blbé náladě". Když za 1 hodinu uděláte 3 spojení, pak opravdu máte pocit, že je to zbytečná ztráta času. Měl bych mít tedy svůj plán a nepodléhat panice. Moje šance na 6 bodová spojení je minimální. Ztrácet tedy např. 1 hodinu času nekonečným voláním na HC8N (ten je opravdu pro EU nahluchlý) je zbytečné. Kromě jednoho násobiče mi to přinese jen 6 bodů. Násobič klidně doženu spojením třeba s HA130HALLO HI. Je to to samé. No a těch ztracených 6 bodů musím eliminovat 3 spojeními po Evropě. No dobrá, ale jak tedy na to, abych se neotrávil při mém prvním závodě.

                                    Kde je chyba? On ani neví, jestli nevolá někdo současně a jestli já ho vůbec beru, může pak jen vytvářet rušení a zmatky. Prohození zvyklostí, že nejprve se dává report a pak až číslo spojení mi vyvolá několik                                     úderů na klávesnici navíc. Vlastně mne s tím zdržuje. Tedy skutečně volejte jen jednou svojí značkou. Jestliže je šance na spojení, pak se nebojte, že volaná stanice nebude reagovat. Je i v jejím zájmu, aby         spojení  uskutečnil. Já se svým slabým signálkem ho nesmím zdržovat. Hrozí, že mu někdo obsadí kmitočet. Pozor tedy na to. Pokud vidím, že na volanou stanici je docela slušný pile up, pak má šance na dovolání s 5W je minimální. Uložím si ho tedy do paměti a zkusím to někdy příště, kdy o něj již nebude takový zájem. Výhodou v tomto je Band Mapa moderních závodních logů. Mohu pak volání zkoušet "skákacím" systémem.

Vyhnutí se depresím v QRP kategorii (platí pro Low bandy 80 a 160m)

Jestliže nemáte ambice na vítězství, pak si nenechte ten závod zošklivit tím, že se nesmírně unavíte "nic neděláním". Zvolte taktiku - budu na pásmu pouze tehdy, pokud má šance na dovolání je velká. Co to je? Klidně vynechejte první noc. Zkrátka nařiďte si budíka až na 5 hodin ráno. V té prvé části závodu je to maso vždy největší. Kdejaká stanice si zkouší obsadit kmitočet. Závodní potenciál je ještě veliký a tak na QRP není asi nejvhodnější doba. Vy se vlastně hezky vyspíte. Vydržíte na pásmu až do "odchodu" podmínek, t.j. asi do 8 hodin. Pak se klidně věnujte rodině. Neměli byste "prošvihnout" náběh podmínek odpoledne. Co to je? Jak se pásma začnou otevírat, měl bych se pokusit "vymlátit"  blízkou Evropu. To je většinu silných stanic ve svém okolí. Jsou to ta nejběžnější jednoskoková spojení. Tam moje šance je veliká. Jestliže podle Rate vidíte, že dosahujete již jen rate 4 spojení do hodiny, klidně závod přerušte a běžte se projít. Klidně třeba i vynechejte podle okolností i druhou noc. Opět vstaňte až kolem 5 hodiny v neděli. Co však už nesmíte vynechat, je ta poslední část závodu. Proč? Většina Big Guns už má svůj závodní potenciál vyčerpán. Jejich Rate klesá a Vaše šance na dovolání je veliká. Zkrátka v této části závodu musíte vydržet. Uděláte nejvíce spojení. Jestliže u Big Guns ve WPXu nejde ani tak o násobiče (oni jim přijdou sami), pak pro Vás to musí být základní podmínka. Zkrátka nejvíce prapodivných prefixů je asi z Evropy a tak stojí za to si je pohlídat. V každé části závodu by Vám mělo být jasné, kolik bodů Vám dá nový prefix a kolik nové spojení. To v porovnání s dosaženým ratem může být velice jasná podmínka Vaší další taktiky. Ale nepodléhejte panice. Pokud ve Vašem prvním závodě uděláte třeba v pásmu 80m s 5W kolem 80 spojení, pak je vše v pořádku a dosáhli jste vynikajícího výsledku. A tak Vám přeji hezké pozávodění.

A co letos já?

Po zralé úvaze pojedu jen monoband a to 80m QRP. Neplánuji však, že bych to jel "na tvrdo". Zkrátka jen odpočinkově. 

P.S. Chcete-li podlehnout krásným pocitům ze závodů - naučte se CW. Je to opravdu o něčem jiném. I to QRP funguje lépe HI. Třeba přijdete na to, na co přišel i Jirka OK5IM  http://www.ok5im.com/im.htm

V jeho povídání najdete krásný posun. Zpočátku psal:

Nechci se nijak dotknout telegrafie a telegrafistů, spíše je obdivuju, ale po praktické stránce a při dnešním stavu techniky a komunikace považuju provoz morse za spíše nostalgickou věc a tak mě docela štve, že u nás na základě znalosti nebo neznalosti telegrafie je mnoho dovoleno nebo zakázáno a stále ještě možnost vysílat na KV je podmíněna znalostí telegrafie, ten důvod opravdu nechápu. Myslíte, že to je tím, aby se selektovali dobří operátoři, kteří nebudou dělat na pásmech OK značce ostudu? A opravu myslíte, že to je tou znalostí telegrafie? Na VKV i KV pásmech jsem slyšel spousty OK stanic, výborné CW operátory, kteří dělají DX stanici nebo běžné spojení na SSB a "matlají" při spojení dohromady němčinu, angličtinu, češtinu i ruštinu, jen aby to spojení udělali. Není právě v tomhle ta ostuda? Já myslím, že když někdo telegraf neumí, nebude se do CW spojení pouštět. Je přece snadnější dělat spojení na SSB než se pouštět do záludností CW spojení. Ale neznalost jazyka u jinak výborného telegrafisty je věc horší a tak na SSB je ta ostuda spíš větší a řekl bych i častější....

Pak šla doba a po pěti letech píše:

Řádky výše jsem napsal někdy před pěti lety.

Za poslední rok se ale hodně změnilo v legislativě a já "přičuchnul" ke krátkovlným pásmům. Svým kouzlem mě chytla dolní pásma, svojí romantikou tiché noci, lampičce vykreslující osvětlený kruh na stole a měnící se signály přicházející během noci z různých konců světa.
No a taky začínám přemýšlet, že se konečně naučím tu strašnou morseovku...přece jen zvuk klapajícího telegrafního klíče k noci nějak pasuje.
Takže alespoň u mě měla změna povolovacích podmínek - na KV bez zkoušek morse - právě ten impuls telegraf se naučit. Asi v tom hraje roli i ta dobrovolnost a ne povinnost.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

26.1.2008

Tak jsem si říkal, že už asi dozrál ten čas sem do těch míst doplnit novou info.
Konečně jsem se po několika měsících sbírání sil a občasného trénování na sucho odvážil udělat nějaké to CW spojení. Zatím jen v Contestu typu 599 NR, ale na trénování dobrý a hlavně mě tím opouští tréma ze zavolání CW, která mě stále ještě drží i po několika měsících od prvního spojení (první bylo v LZ DX contestu vloni). Od té doby jsem udělal cca 1000 závodních QSO a telegraf se mě začíná líbit čím dál víc.
Jojo, asi platí, že když něco není povinnost, ale radost nebo chuť poznání, jde to tak nějak líp.


23.7.2008

Mimo SSB ligy, OMAC a pár spojení v contestech na 2m jezdím teď CW contesty, jen tak pro radost, deníky neposílám. Vyjímku s SSB ale udělám v CQ WW. Né snad že bych na SSB zanevřel, ale CW mě teď baví.

Jirko dovol, abych ti poděkoval za krásný článek. Jestliže nová legislativa u všech způsobí to co u tebe, pak říkám "Díky za ni a souhlasím".