Úpravy X1M...

O problémech X1M s modulací je možno číst na všech webech. Všichni to kritizují, ale nikdo to však seriózně nezměřil. Podívejme se na frekvenční charakteristiku originálního elektretového mikrofonu v X1M.Na této naprosto nevhodné charakteristice se podílí jak korekční člen uvnitř mikrofonu, tak následující modulační zesilovač a v neposlední řadě i relativně úzký SSB filtr (BW=2,2 KHz). Zkrátka navrhnout toto tak, abych měl potlačeny kmitočty kolem 2,2 KHz asi o 23 dB - tak to musel navrhnout někdo v Číně.. Bohužel s jednoduchou úpravou pomocí vazebního kondenzátoru (6dB na oktávu) bez zásahu do TCVR se nedá nic dělat. Mikrofon je totiž napájený dvoudrátově, kde přívodní napětí pro elektret a modulační drát jsou spojeny v TCVR. Protože tento TCVR mne zajímá jen z hlediska QRP a uvažuji ho dále prodat, nechci do něj zasahovat. Tedy mnoho možností nezbývá. Ideální by bylo doplnit do mikrofonu vložku HC4, která by charakteristiku narovnala. Dostal bych možnost i pomocí vazebního kondenzátoru trošku tuto charakteristiku korigovat. Bohužel vložka se již nedá v GES sehnat. Nabízejí tam však vložku SA-18, což je také dynamický mikrofon.

http://www.ges.cz/cz/sa-18-GES07000045.html

Cena je celkem příznivá. Vložku jsem zakoupil a po mechnických úpravách zabudoval do originálního mikrofonu. Charakteristika se změnila následovně:


Kupodivu se to projevilo velice pozitivně. Bohužel dělící kmitočet u vyšších kmitočtů je dán již přímo korekčním členem v předzesilovači a nedá se to bez zásahu do TCVR změnit.  Tato charakteristika vytváří takzvaný "krabičkový efekt", ale je to již použitelné. Kupodivu při takto rozloženém kmitočtovém spektru jsem se velice dobře se 4W dovolával v SSB lize. Vlastně jsem na vysílací straně namodeloval případ, když si někdo kvůli rušení zužuje přijímací filtr až na 1,7 KHz. Není to ideální a pěkné, ale kupodivu to je komunikačně daleko lepší, než to bylo. Samozřejmě z této vložky "leze" nižší napětí a tak je nutné trimrem nastavit vyšší zesílení vstupního předzesilovače. Zkrátka vložka SA-18 je docela slušně použitelná.

X1M - Propadák? Ale ne, je to tak praštěný, že se do toho prcka (za ty peníze) zamilujete

Ale vydržte. Popovídáme si o X1M v Chrudimi. Aby však bylo o čem diskutovat, připravil jsem Vám zde nahrávky. Proč je to takové, jaké to je, si vysvětlíme.Snad jen pro ty, kteří si myslí, že je to použitelné na CW. Prohlídněte si tvar značky...Pak se podívejte na video:

http://youtu.be/yDYBd_uqjR8


A prosím již nikdy neuvažujte o tom, že za to zapojíte PA stupeň. To zkrátka nejde, musí to zůstat QRP.
Přesto mi to nedalo. V loňském roce jsem v Russian DX contestu s KX3 udělal něco přes 500 spojení. Napadlo mne, kolik se toho dá udělat na X1M. K mému velikému překvapení jsem konstatoval, že skoro stejně.  Proč ne...výkon je stejný. Jen ten příjem CW na široký filtr je strašný. Připadal jsem si jako Zátopek, který běhal při tréninku v bagančatech..HI.

Ukázky z Russian DX contestu:

WX kroužek.wav
20m.wav
20m ssb.wav
40m cw.wav
40m cw1.wav
80m cw.wav
80m ssb.wav
Příjem V21ZG.wav
cw.wav