Jaký TCVR si mám koupit?

Samozřejmě ten nejkvalitnější. Ovšem nejkvalitnější... co to znamená? Nejkvalitnější je i nejdražší. Budu pak na něm slyšet trávu růst? V běžné amatérské praxi lze zaslechnout několik názorů:

Nejkvalitnější je samozřejmě ten můj a mně to stačí ( běžná formulace )
Ten můj má nádherný zvuk, určitě lepší než FT.... mého souseda ... bez komentáře
Měl jsem doma FT1000 a je to hrůza... moje FT840 poslouchá určitě líp a říkal to i OK1....
Nikdy firmu Yaesu, jen Kenwooda. Yaesu neumí nastavit modulace.

Znáte to. V mnoha obměnách je toto možno denně zaslechnout na našich pásmech. Určitě všichni mají pravdu. Ale proč se vlastně vyrábí špičková a drahá radia? Skutečně běžnému uživateli asi těžko vysvětlíme čím je radio kvalitnější než to druhé. Většina amatérů nejezdí na expedice, nejezdí závody a někdy někteří ani neví co je to termín intermodulační odolnost. Pokud se zaposloucháte do ukázky číslo 1, skutečně zjistíte, že na všech rádiích běžný SSB signál je skoro stejný.

FT1000 x FT817 SSB Signál

Kvalitu pak někteří vnímají jako nějaké nadstandardní doplňky. Například jako automatický notch filtr. Jak to funguje na FT1000?

Automatický notch filtr FT1000

Věřte však, že i rychlé 32 bit DSP má něco do sebe. Následující příklad je sice netypický, ale jasně dokumentuje výhody DSP.

Byl poslouchán signál majáku OK0EN na 3600 KHz, kde do přijímacího spektra " výstřelově " zasahuje modulační obálka stanice, pracující blízko přijímaného kmitočtu a to módem SSB. Bez DSP pak máme veliké problémy slabý CW signál přečíst. DSP si s tím však poradí.

CW Signál zarušený SSB přijímaný pomocí DSP

Kvalitní radia tedy jsou hlavně ( nejcennější parametr ) intermodulačně odolná. Při kvalitním ofiltrování a použití DSP pak mají i jiné výhody. Bohužel za vše se musí platit. To u TCVR vyšší třídy platí dvojnásob.